STERLIN
29,4340
DOLAR
23,3561
EURO
25,1576
ALTIN
1.475,35
BIST
5.634,59
SON DAKİKA
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER

Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 Türkiye Çocuk Araştırması’na nazaran anneleri tarafından ekmek yahut makarna üzere tahıl içeren yiyecekleri her gün tükettiği belirtilen 6 aylık ve daha üst yaştaki çocukların oranı yüzde 62,4 iken et, tavuk…

Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
CyborNFT
22.03.2023 11:22
0
A+
A-

Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 Türkiye Çocuk Araştırması’na nazaran anneleri tarafından ekmek yahut makarna üzere tahıl içeren yiyecekleri her gün tükettiği belirtilen 6 aylık ve daha üst yaştaki çocukların oranı yüzde 62,4 iken et, tavuk…

Türkiye’de 0-17 yaş kümesindeki çocukların ömür şartlarına ait yapılan araştırma çocukların beslenmelerine yönelik dikkat alımlı bilgiler sundu.

TÜİK’in 0-17 yaş kümesindeki 14 bin 705 çocuk ile ilgili derlediği bilgilerle oluşturulan araştırmaya nazaran, anneleri/temel bakım verenleri tarafından peynir ve yoğurt üzere hayvan sütünden yapılan yiyecekleri her gün tükettiği belirtilen 6 aylık ve daha üst yaştaki çocukların oranı yüzde 57,8 oldu.

CyborNFT

Anneleri tarafından ekmek yahut makarna üzere tahıl içeren yiyecekleri her gün tükettiği belirtilen 6 aylık ve daha üst yaştaki çocukların oranı yüzde 62,4 iken meyveyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 50,5, sebzeyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 33,0, et, tavuk yahut balığı her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 12,7 ve fasulye, nohut, mercimek üzere kuru baklagilleri her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 10,9 oldu.

Şeker yahut çikolata üzere tatlıları her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 32,6, cips ve kraker üzere atıştırmalıkları her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 21,4, kola yahut şeker içeren öteki alkolsüz içecekleri her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı ise yüzde 15,1 oldu.

Kendine ilişkin odası olan çocukların oranı yüzde 34 oldu

Kendine ilişkin odası olan çocukların oranı yüzde 34 iken kendine ilişkin odası olmayan çocuklar ortasında, uyumak için kullandığı odayı bir hanehalkı üyesi ile paylaşanların oranı yüzde 29,4, iki yahut daha fazla hanehalkı üyesi ile paylaşanların oranı ise yüzde 36,6 oldu.

Kendine ilişkin odası olan çocukların oranı yaş kümesine nazaran incelendiğinde, yaş ilerledikçe kendine ilişkin odası olan çocukların oranının arttığı görüldü. Bu oran 0-1 yaş kümesinde yüzde 23,4 iken 15-17 yaş kümesinde yüzde 45,3 oldu.

Araştırmaya nazaran, kendine ilişkin odası olan çocukların oranı annenin/temel bakım verenin eğitim durumuna ve hanenin gelir durumuna nazaran incelendiğinde, annenin/temel bakım verenin eğitim seviyesi arttıkça ve hanenin geliri yükseldikçe kendine ilişkin odası olan çocukların oranının arttığı görüldü.

Günde en az bir kez diş fırçalayan 3-17 yaş kümesindeki çocukların oranı yüzde 66,5 oldu

Anneleri/temel bakım verenleri tarafından günde en az bir kez diş fırçaladığı belirtilen 3-17 yaş kümesindeki çocukların oranı yüzde 66,5 oldu.

Diş fırçalama oranları cinsiyete nazaran incelendiğinde, kız çocukların erkek çocuklara nazaran daha fazla diş fırçalama oranına sahip olduğu görüldü. Günde bir kere diş fırçaladığı belirtilen 3-17 yaş kümesindeki kız çocukların oranı yüzde 36,7 iken erkek çocukların oranı yüzde 34,1 oldu. Günde bir kezden fazla diş fırçaladığı belirtilen 3-17 yaş kümesindeki kız çocukların oranı yüzde 36,7 iken erkek çocukların oranı yüzde 26,0 oldu.

Diş fırçalama oranları yaş kümelerine nazaran incelendiğinde, yaş ilerledikçe diş fırçalayan çocukların oranının arttığı görüldü. Günde bir kereden fazla diş fırçaladığı belirtilen 3-5 yaş kümesindeki çocukların oranı yüzde 21,3 iken 13-17 yaş kümesindeki çocukların oranı yüzde 39,3 oldu.

Son 12 ayda sinema ve/veya tiyatroya giden 6-17 yaş kümesindeki çocukların oranı yüzde 39,1

Anneleri/temel bakım verenleri tarafından son 12 ayda sinema ve/veya tiyatroya gittiği belirtilen 6-17 yaş kümesindeki çocukların oranının yüzde 39,1 olduğu görüldü.

Anneleri/temel bakım verenleri tarafından son 12 ayda sinema ve/veya tiyatroya gitmediği belirtilen 6-17 yaş kümesindeki çocukların yüzde 40,1’inin aileleri tarafından maddi olarak bu aktifliğin karşılanamadığı, yüzde 24,3’ünün yaşadığı yerin yakınında sinemanın/tiyatronun olmadığı, yüzde 21,0’ının sinema yahut tiyatroya ilgi duymadığı, yüzde 6,2’sinin ailesinin vakti olmadığı için götürmediği, yüzde 5,2’sinin pandemi ile ilgili durumlar nedeniyle, yüzde 2,8’inin ailesinin müsaade vermediği için gidemediği görüldü.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.