STERLIN
39,7211
DOLAR
31,2616
EURO
33,9281
ALTIN
2.046,24
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Turizmde karsız sömestr

Cuma günü başlayacak sömestr tatilini dört gözle bekleyen birtakım kayak merkezlerinde, kâfi kar yağışı olmadığı için gece boyunca yapay kar üretiliyor. Uludağ’daki tesislere ise yapay kar makineleri bile deva olmazken; yetkililer hava gereğince soğumadığı için kar makinelerini kullanamamaktan yakınıyor. Erciyes ve Palandöken ise kardan nasibini alan şanslı bölgeler…

Turizmde karsız sömestr
Akacan The Mall
20.01.2023 07:35
0
A+
A-

Turizmde karsız sömestr
Cuma günü başlayacak sömestr tatilini dört gözle bekleyen birtakım kayak merkezlerinde, kâfi kar yağışı olmadığı için gece boyunca yapay kar üretiliyor. Uludağ’daki tesislere ise yapay kar makineleri bile deva olmazken; yetkililer hava gereğince soğumadığı için kar makinelerini kullanamamaktan yakınıyor. Erciyes ve Palandöken ise kardan nasibini alan şanslı bölgeler…

Kış güneşi, turizmcilerin kâbusu oldu. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları sömestr tatiline bel bağlayan kayak merkezlerini kara kara düşündürüyor. Cuma günü başlayacak sömestr tatilinde bu yıl erken rezervasyon krizi ya da yer bulamama düşüncesi yok. Kar yağışında ve doluluk oranlarında Türkiye’deki kayak merkezleri ortasında Erciyes ve Palandöken olumlu ayrışırken; Kartalkaya’da yapay kar makineleri fazla mesai yapıyor.

Erciyes’teki kayak merkezlerinde yapay kar kullanımı rekor kırarken, otellerin maliyetleri de hiç olmadığı kadar artmış durumda.   

Akacan The Mall

‘KAPATIP GİDECEĞİZ’

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Eski Lideri ve Uludağ Beceren Otel’in sahibi Mehmet Haluk Beceren, “Böyle bir havayı hiçbir vakit hatırlamıyorum” dedi. Otellerde doluluk oranlarının son derece düşük düzeylerde seyrettiğini belirten Beceren, sanılanın tersine yapay kar makinelerinin de tahlil sağlamadığını söyledi. Beceren, “Herkesin lisanında bir yapay kar var. Bizde de şu an makineler var fakat hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için çalıştıramıyoruz. Zira bu makineleri çalıştırmak için de için sıcaklığın -5’in altına inmesi lazım. Bağıl nem oranı -30’un altında olmalı. Erzurum dört gün yapay kar yapabildi yalnızca. En berbat senaryo, otelleri kapatıp gideceğiz. Şu an dönemimizin ana gelir devri, sömestrın birinci haftası gitti. Bu türlü giderse lakin işçi masraflarımızı karşılayabiliriz” dedi. 

GEÇEN YILDAN KALAN KAR KULLANILIYOR

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Genel Müdürü Selim Bağrıyanık ise bu sömestr tatilinin şanslılarından. Otelde doluluk oranlarının yüksek olduğunu belirten Bağrıyanık, bu kış istenen kar yağışını alamadıklarını lakin kar saklama sistemiyle geçen yılki karı kullandıklarını anlattı.

Yurtdışından eğitime gelen ulusal grupların da bölgede bulunduğu bilgisini veren Bağrıyanık, şöyle konuştu: “Yerli turistler de geliyor.Palandöken’de doluluk oranımız yüzde 90’lara uaştı. Büyük kısmı yabancı turist. Pistlerimiz iki buçuk aydır açık. Palandöken ve Konaklı’da da pistlerin yüzde 85’inde yapay kar var. Bu kış istenilen oranlarda kar yağmasa da geçen yıldan hazırlıklıyız. İki noktada geçen yılki karın 50 bin metreküp kadarını sakladık ve bu yıl pistlere serdik.”

ERCİYES YÜZDE 50 KAPASİTEYLE ÇALIŞIYOR

Kayseri Erciyes AŞ İdare Konseyi Lideri Murat Cahid Cıngı ise Uludağ’a nazaran çok daha olumlu bir tablo çizdi. “Aralık ortasından itibaren yapay karlama altyapısıyla kar üretiyoruz” diyen Cıngı, bugüne kadar 500 bin m3 kar ürettiklerini belirtti. Cıngı, “Bu bizim rekorumuz. 17 pistle hizmet veriyoruz. Gece başlayıp sabaha kadar kar üretiyoruz. Bu yüzden maliyetimiz de yüzde 25 arttı. Şu an Erciyes’te yarı kapasite çalışıyoruz. Kar yağmıyor haberleri ise bizim için makus bir imaj yaratıyor. Kayak yapılıyor, yurtiçinden de yurtdışından da turistler geliyor. Hatta Avrupa’da durum daha makûs olduğu için bizi tercih ediyorlar. Kimi tanıdıklarım yer bulmak için benden yardım istiyor. Bu yıl beklentimiz doluluk oranlarının yüzde 90’a ulaşması, geçen yıl neredeyse yüzde 100’dü” diye konuştu.

‘KARTALKAYA’DA SON 42 YILIN EN MAKÛS SEZONU’

Bolu’daki 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, kar yağışı yetersiz kalınca 25 pistten yalnızca sekizi açılabildi. Batı Karadeniz Turizm Otelcileri Derneği Lideri Halit Ergül, “Kayak yapılan pistlerde de keyif yok. Otellerin doluluk oranı da yüzde 20 civarında. Kartalkaya, son 42 yılın en makûs dönemini geçiriyor. 42 yıldır Kartalkaya’dayım, bu türlü makus dönem görmedim” dedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nü daima takip ettiklerini anlatan Ergül, şöyle devam etti: “Kar her yıl, yılbaşına yakın ya da birkaç gün sonra yağardı ama bu sefer en berbatı oldu. Şu anda oteller, pistlerini birleştirdi. Bir kısmında iki pist açık, kar yapma makinesi olan alanda ise altı pist açık. Tamamını toplarsak yaklaşık 15 kilometre üzere kayılan bir alan var. Kartalkaya’da olağanda 25 pist var; açık pistlerde de kayak keyifsiz. Müşteri yoğunluğu da yüzde 20 civarında. Bu ayın 27’sinden itibaren ağır bir kar yağışı görünüyor. Bizler de devamlı meteoroloji raporlarını takip ediyoruz. O kar gelirse artık zararın neresinden dönülse kârdır.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.