STERLIN
19,9991
DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
SON DAKİKA
Kanada’daki Fiona ve Filipinler’deki Noru’dan sonra ABD’de Ian fırtınası bekleniyor
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Bangladeş’te bot battı: 24 meyyit, 30 kayıp
Rusya-Gürcistan hudut kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Rusya’da Ukrayna savaşı aykırısı protestolar: Yüzlerce kişi daha gözaltına alındı
Toprak Razgatlıoğlu Katalonya’da 3. oldu
Can Öncü’den Katalonya’da ikili podyum
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.09.2022)
İspanya Başbakanı Sanchez Covid-19’a yakalandı
Son dakika: Almanya Rus gazına alternatifi buldu… Birinci imza atıldı!
Kraliçe II. Elizabeth’in mezarı birinci kere görüntülendi
Gençlerbirliği’nde Niyazi Akdaş yine lider oldu
Bakan Çavuşoğlu: Tahıldan sonra gübre ihracatı için çalışıyoruz
Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı sıkıntı bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…
Çavuşoğlu’ndan gübre açıklaması
Elektrikli oto satışı üçe katlandı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Abe’nin cenaze merasimine katılacak
Meclis 1 Ekim’de açılacak
Almanya’da güç krizi… Ve beklenen adım atıldı!
İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktığını açıkladı
Göztepe’de Ekrem Dağ ile muahede sağlandı
Göztepe’nin Fenerbahçe’den kiraladığı Buyruk, U19 Ulusal Grup’ta da parladı
Hisarcıklıoğlu: 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz
Cumhurbaşkanı Tatar: KKTC gerçeğini artık kabul ediniz – KIBRIS HABER
”KKTC’nin tanınması için çalışmaları başlatın” – KIBRIS HABER
Baf’ın Foto Zeki’si, Lefkoşa’nın Foto Kervan’ıydı… – KIBRIS HABER
Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir? – KIBRIS HABER
Nijerya’da mescide silahlı atak: 15 meyyit
Trabzonspor’da Trezeguet ve Eren Elmalı, Avcı’nın vazgeçilmez isimleri oldu

Tüm gözler İstanbul’da… Tahıl krizinin tahlili için tarihi imza!

Tüm gözler İstanbul’da… Tahıl krizinin tahlili için tarihi imza!24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla başlayan savaşın en …

Tüm gözler İstanbul’da… Tahıl krizinin tahlili için tarihi imza!
CyborNFT
22.07.2022 17:07
0
A+
A-

Tüm gözler İstanbul’da… Tahıl krizinin tahlili için tarihi imza!
24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla başlayan savaşın en değerli sonuçlarından biri olan global besin krizinin aşılması için bugün İstanbul’da tarihi bir adım atılıyor. Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına tahıl ve başka besin eserlerinin taşınmasına ait muahede birazdan Dolmabahçe Sarayı’nda imzalanacak…

Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına tahıl ve başka besin eserlerinin taşınmasına ait mutabakat, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri António Guterres’in iştirakiyle Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanacak. İmza merasimine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki heyet de katılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan az evvel Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Merasimin birazdan başlaması bekleniyor…

CyborNFT

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞA DEVA OLACAK

Türkiye ve BM tarafından mayıs ayından bu yana yürütülen arabuluculuk uğraşlarının sonuç vermesiyle imzalanan mutabakat savaşta bir birincisi ve dönüm noktasını temsil etmesi bir yana, dünyayı saran tahıl krizi ve beraberinde gelen besin fiyatlarındaki artışa da deva olması bekleniyor.

ANLAŞMANIN AKABİNDE İZLENECEK YOL HARİTASI NASIL OLACAK?

Tahıl koridoru oluşturulmasına dönük gayretlerin birinci maksadı, Odessa başta olmak üzere mayınlar nedeniyle Ukrayna limanlarında sıkışıp kalan tahıl ve öteki besin eserleriyle yüklü gemilerin dünya pazarlarına açılmasını sağlamaktı.

Bu kapsamda yaklaşık 80 adet geminin olduğu kaydediliyor. Bu gemilerin denize açılabilmelerini sağlayacak koridorun oluşması, silolarda alıcı bekleyen yaklaşık 25 milyon ton tahılın da dünya pazarlarına taşınması manasına geleceği için değer kazanıyor.

Pazarlığın en kıymetli ayaklarından birisini, gemilerin meselesiz biçimde mayınlı alanlardan çıkabilmesi ve Rusya’nın ataklarına maruz kalmaması için Moskova’dan alınacak güvenlik garantileri oluşturdu.

UKRAYNA, KILAVUZ GEMİLERİN YARDIMIYLA İHRACATA BAŞLAYACAK

Gıda koridorunun oluşturulmasıyla birlikte Ukrayna, büsbütün kendi kontrolünde olan Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından ihracata başlayabilecek. Mutabakata nazaran besin yüklü kargo gemiler, kılavuz gemiler aracılığıyla mayınlı limanlardan Karadeniz’e ulaşacak ve evvelce belirlenen rotalardan dünya pazarlarına taşınacak.

Bu süreçte, Rusya’nın ateşkes uygulayacağı ve gemilerin güvenliğini tehlikeye atmayacağı basına yansıyan haberlerde yer almıştı.

Ukrayna ise Rus gemilerinin Ukrayna kara sularına hiçbir formda girmemesini istiyor.

İSTANBUL’DA UYUM MERKEZİ

Anlaşma, sevkiyatın güvenliği ve işlerliğinin İstanbul’da oluşturulacak bir uyum merkezi tarafından gözlenmesini de içeriyor.

Rusya, bu müşahede vazifesinin tüm tarafların katıldığı ortak bir formda yapılmasını Ukrayna ise BM nezaretinde olmasını istiyordu. Son durumun nasıl olduğu mutabakat açıklandığında ortaya çıkacak.
Anlaşma, besin koridorunu kullanan gemilerin kargolarının Türkiye tarafından oluşturulacak noktalarda Rusya’nın da iştirakiyle denetlenmesini içeriyor.

Rusya, Ukrayna’ya yük almaya gelecek kargo gemilerinin silah ve askeri gereç taşımadığından emin olmak için bu kontrolü istiyor.

Bu süreçte Türk Deniz Kuvvetleri’nin taraflar ortasındaki süreçler açısından kolaylaştırıcı rol oynayacağı kaydediliyor.

RUSYA DA İHRACATA BAŞLAYACAK

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 19 Temmuz’da Tahran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak basını bilgilendirirken, mutabakatın Rusya’ya da ihracat imkanı sağlaması gerektiğini belirtmiş, “Uluslararası kuruluşlarla üzerinde birinci olarak bunun üzerinde uzlaştık. Bunu bir paket tahlil formülü olarak sundular. Amerikalı ortaklarımız da dahil olmak üzere şu ana kadar kimse karşı çıkmadı. Yakın gelecekte ne olacağını göreceğiz” demişti.

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalle başlayan Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, gübre ve besin eserlerinin satışını kapsamıyor.

Ancak Rusya’dan mal satın almak isteyen ya da bu malı alıcılara ulaştırmak isteyen taraflar, bankacılık ve sigorta üzere süreçlere uygulanan yaptırımlardan çekindikleri için ticari mutabakat yapmaya yanaşmıyorlar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 21 Temmuz’da TRT’ye yaptığı açıklamada, “Bu sorunu çözdüğümüz vakit yalnızca Ukrayna’nın tahıl, ayçiçek ve ayçiçek yağı ihracatının önü açılmayacak. Rusya’nın da gerek bu eserler gerekse dünyanın gereksinimi olan gübrenin ihracatının da önü açılacak” demişti.

Çavuşoğlu, eserlerin kendilerine değil lakin onları taşıyacak gemilere yönelik yaptırımlar olduğunu belirterek, “Lojistik hususlar, hiçbir yerde hizmet alamıyor, sigorta konusu kıymetli. Bu ödemelerin yapılması için bankacılık sisteminin işlemesi lazım. Bu hususlarda da aslında gerek ABD ve öbür Avrupa Birliği bu manileri kaldıracağına yönelik taahhütlerde bulundular” bilgisini vermişti.

Financial Times gazetesine konuşan bir Batılı yetkiliye nazaran Rusya’nın tahıl eserlerini ihraç etmesini kolaylaştırmak için BM ile Rusya bir mutabakat muhtırası da imzalayacak.

Bu sürecin tamamlanması durumunda, Rusya’nın 2022 sonuna kadar 50 milyona yakın tahıl eseri satabileceği kaydediliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.