STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu
İran yeni nükleer santralin inşasına başladı
Rusya’dan tavan fiyat uygulamasına tepki
Mevlüt Çavuşoğlu; “Doğu Akdeniz’de eşit paylaşımdan yanayız”! – KIBRIS HABER
Roketsan’dan Kırıkkale’de yeni yatırım

Tüketiciler için yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi

Tüketiciler için yeni düzenlemeler yürürlüğe girdiTicaret Bakanlığının tüketicinin daha ileri düzeyde korunması için yayımlanan düzenlemeleri …

Tüketiciler için yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi
CyborNFT
02.10.2022 10:22
0
A+
A-

Tüketiciler için yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi
Ticaret Bakanlığının tüketicinin daha ileri düzeyde korunması için yayımlanan düzenlemeleri bugün prestijiyle yürürlüğe girdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören 7392 sayılı Kanun 1 Nisan’da yayımlanırken, devre tatile ait düzenlemeler yayımı tarihinde, başka düzenlemeler ise bugün yürürlüğe girdi.

Söz konusu Kanun ve ikincil düzenlemelerle, taksitle satış mukavelelerinde temerrüde düşmeleri halinde tüketiciler lehine düzenleme yapıldı.

CyborNFT

Taksitle satış mukavelelerinde, tüketicilerin temerrüde düşmeleri halinde tüm borcun talep edilebilmesi konusunda mukavele bedelinin dikkate alınması sağlanarak ödeme zahmetine giren tüketicinin tüm borcunu ödemesinin daha geç talep edilmesi sağlandı.

Tüketici kredisi borcunun tamamını 14 gün içinde ödeyen tüketiciler, bildirim aranmaksızın Kanun’un cayma hakkına ait tanıdığı haklardan yararlanmaya başlayacak.

Tüketicilerin, tüketici kredisi mukavelelerinde 14 gün içerisinde cayma haklarını kullanarak yalnızca krediden yararlanılan periyoda ait faizi ödeyerek kapatabilecekleri kredi borçlarında, bu cayma hakkının kullanılmaması nedeniyle faize ek olarak ödedikleri fiyat ve komitelerin maliyetine katlanmaları önlenecek.

Cayma mühleti içerisinde kredi borcunun tamamını erken ödeyen tüketicilerin cayma hakkını kullandıkları kabul edilecek ve tüketiciler, iadesi gerekli fiyatları geri alabilecek.

Belirsiz periyodik kredi kontratlarında faiz oranının düşürülmesi halinde tüketiciler, 30 gün beklemeden bu indirimden faydalanmaya başlayacaklar.

Kredi kartı yahut kredili mevduat hesabı üzere bilinmeyen müddetli kredi mukavelelerinde yapılan faiz oranı indiriminin uygulanabilmesi için 30 gün öncesinde bildirim yapılması koşulu kaldırılarak akdi faiz oranının düşürülmesi durumunda da bu değişikliğin tüketiciye bildirildiği periyoda ait son ödeme tarihinden itibaren uygulanabilmesine imkan sağlandı.

Tüketici ve konut kredilerinde krediyle ilgili olmayan sigortalar ve yan finansal eser ve hizmetler yasaklandı.

Bankaların sigortasız kredi seçeneğini de tüketiciye sunmak kaidesiyle, kredi irtibatlı sigortayı da içeren bir teklifi tüketiciye sunabilmelerine imkan tanınarak, tüketicinin bu 2 teklifi de kendi iradesiyle değerlendirmesi ve sigortalı ya da sigortasız teklifi tercih edebilmesi sağlandı.

Farklı faiz oranlı kredi tekliflerinden indirimli olanın seçilebilmesi için kredi verenin kaide koştuğu kredi ilişkili sigortalar dışında tüketicinin gereksinim duymadığı ve yararlanmayacağı yan finansal eser yahut hizmetlerin alım kaidesi yasaklanarak kredi nedeniyle tüketicilerin katlandığı maliyetler azaltıldı.

Ön ödemeli olarak tüketicilere satılan konutun azami teslim müddeti 48 aya çıkarılırken, kontratta belirlenen teslim tarihine uyulması da zarurî hale geldi.

– e-ticarette hizmet sağlayıcı platformlara sorumluluk

Mesafeli mukavelelerde aracı hizmet sağlayıcı pozisyonunda olan platformlara birinci kere sorumluluk ve yükümlülükler getirildi.

Tüketicilerin e-ticaret alışverişlerinde taraf oldukları aralıklı mukavelelere ait olarak aracı hizmet sağlayıcılara, tüketicilerin bildirim ve taleplerini iletebilecekleri ve takip edebilecekleri kesintisiz bir sistemi kurma yükümlülüğü getirildi.

Ayrıca aracı hizmet sağlayıcıların uzaklıklı mukavelelerin bedel tahsilatına da aracılık etmeleri durumunda, bedel kendilerinde kaldığı sürece teslim yahut ifa ile cayma hakkının kullanımında satıcı yahut sağlayıcı ile tüketicilere karşı sorumlu olacak.

– Ön ödemeli devre mülk satışı yasaklandı

Tüketicilerin mağduriyet yaşadığı alanların başında gelen devre tatil kontratlarına ait yapılan değişikliklerle bu kesimde yaşanan tüketici sıkıntıları azaltılacak.

Devre tatil kesimine faaliyet gösteren şirketlerin uymak zorunda oldukları kurallar tüketici lehine olacak halde tekrar düzenlendi.

Ön ödemeli adapla devre mülk ve şahsi hakka husus devre tatil satışı yasaklanırken, bu çeşit satışlara ait kararlar yürürlükten kaldırılarak tüketicilere yalnızca büsbütün bitmiş ve işletilmeye hazır olan tesislerin satışının yapılması sağlandı.

Tüketicilerin haklarının daha kapsamlı bir biçimde korunabilmesi gayesiyle tıpkı hakka mevzu devre tatil mukavelelerinin yalnızca Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilen yöntem ve asıllar çerçevesinde devre mülk kontratı biçiminde kurulması zarurî kılındı.

Kooperatif yahut ticaret şirketi paydaşlığı ya da dernek yahut vakıf üyeliği formunda devre tatil hakkı tanınamayacağı hususu düzenlendi.

Ayrıca, paravan şirketler kurularak tüketicilerin mağdur edilmesinin engellenmesi gayesiyle devre tatile bahis mal üzerinde tıpkı hak sahibi olmayanların devre mülk yahut devre tatil satışı yapamayacakları karara bağlandı.

Cayma müddeti içinde tüketiciden ödeme yahut borçlandırıcı evrak alma yasağı devre mülk kontratlarını de kapsayacak formda genişletildi. Kelam konusu yasağın ihlali halinde, tüketicilere ödemelerinin derhal iade edileceği ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü evrakın tüketici istikametinden geçersiz olacağı hususu düzenlendi.

Tüketicilerin, şahsi hakka mevzu mukavelelerde vakitle tesisin eskimesi, hizmetlerin beklenen nitelikte sunulamaması, yüksek aidat fiyatları üzere sıkıntılar nedeniyle 99 yıla varan kontratlar nedeniyle mukaveleleri feshedememeleri ve bu tesisler için her yıl yüksek aidat fiyatları ödemek zorunda oldukları göz önünde bulundurularak, şahsi hakka husus devre tatil mukavelelerinde 10 yıllık azami mühlet sonu getirildi.

Bu düzenlemelere ek olarak, tüketicinin en az 90 öncesinden devre tatili kullanmayacağını sağlayıcıya bildirmesi durumunda, o periyot için rastgele bir isim altında bedel alınmayacağı düzenlendi.

Ayrıca, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda öngörülen 15 günlük devre müddetinin uzun bir müddet olduğu ve dünya uygulamalarının ekseriyetle 7 gün biçiminde olduğu dikkate alınarak Kanun’da yer alan minimum mühlet 7 gün olarak değiştirildi.

– Geçersiz servis istasyonlarının önüne geçilecek

Sürdürülebilir tüketimi özendirmek ve tasarrufu teşvik ederek israfı önlemek maksadıyla yenilenmiş eserler birinci kez kanunla düzenleme altına alındı.

Cep telefonu üzere tüketicilerin sıklıkla değiştirdiği ve ithalatta kıymetli bir yer tutan eserlerin Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen “yenileme merkezleri” aracılığıyla donanım, yazılım yahut fiziki özelliklerinde güzelleştirme yapılarak, en az 1 yıl mühletle, garantili olacak formda tüketicilere tekrar satılmasına imkan tanındı.

Yetkili servis istasyonları dışında tüketicilere hizmet sunan özel servis istasyonlarının yetkili servis istasyonu algısı oluşturacak halde hizmet vermelerinin önlenmesi ismine özel servis istasyonlarına servis fişi, tabela ve broşür üzere her türlü tanıtım ve faaliyetlerinde “özel servis” ibaresi kullanma zaruriliği getirildi.

Tüketicilerin yanlışsız ve aktüel yetkili servis istasyonu bilgilerine ulaşabilmeleri, rastgele bir aldatıcı uygulama nedeniyle mağdur olmamaları emeliyle üretici ve ithalatçılara, tüm yetkili servis istasyonlarına ait bilgilerini Bakanlıkça kurulan sisteme kaydetme mecburiliği getirildi.

Öte yandan, garanti müddeti tamamlandıktan sonra yedek modülün temin edilememesi, servis istasyonunun bulunmaması üzere münasebetlerle satış sonrası hizmetin verilmemesi üzere durumların önüne geçilmesi gayesiyle Ticaret Bakanlığınca belirlenen kullanım ömrü mühletince tüketiciler, üretici ve ithalatçılardan ziyanlarının tazminini talep edebilecekler.

-Tüketici hakem heyetlerine müracaat sonu 30 bin liraya çıkarıldı

Tüketiciler için aktif ve masrafsız bir hak arama yolu olan tüketici hakem heyetlerine müracaat sonu 15 bin 430 liradan 30 bin liraya çıkartıldı.

Tüketici hakem heyetlerinin üye, raportör ve toplantı bahislerine ait kurumsal alt yapısı güzelleştirildi.

Heyetlerin inceleme mühleti hızlandırılarak, 6 aylık müddete ek edilebilecek ek mühlet 6 aydan 3 aya indirildi.

Tüketici hakem heyetine yapılacak müracaatta bulunması gereken mecburî bilgilerde eksiklik ya da tutarsızlık bulunması durumunda, heyet tarafından müracaatlar hakkında ret kararı verilmeden evvel, 7 gün müddet verilmek suretiyle, müracaat sahibinden ek bilgi yahut evrak istenmesi mecburî tutuldu.

Taraflardan her birinin, kararın bildirisinden itibaren 15 gün içinde, birinci müracaatında yer alan talepleriyle ilgili olarak tüketici hakem heyetince karar verilmeyen konularda, kararın tamamlanmasını isteyebileceği karara bağlandı.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alan cezalar tekrar gözden geçirilerek, cezaların uygulanabilir ve caydırıcı olmasına yönelik değişiklikler yapıldı.

Tüketicilerle ön ödemeli devre tatil kontratı kuran yahut kurulmasına aracılık edenler hakkında 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası uygulanması kararı getirildi.

Ayrıca Reklam Heyetine internet üzerinden yapılan tüketicileri aldatıcı ve mevzuata karşıt reklamlar hakkında erişimin engellenmesi kararı verme yetkisi tanındı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.