STERLIN
39,5073
DOLAR
31,1999
EURO
33,8402
ALTIN
2.039,83
BIST
9.062,36
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Tükenmişlik sendromunu nasıl iyileştirebilirsiniz? – KIBRIS HABER

Tükenmişlik sendromunu nasıl iyileştirebilirsiniz? – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
18.05.2022 13:05
0
A+
A-

Haftanın ilk iş gününde işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyorsa, kendinizi bitkin, yorgun hissediyor, kolay öfkeleniyor ve iş stresinin altında eziliyorsanız tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Peki tükenmişlik sendromu nasıl geçer?

Tükenmişlik sendromu, aslında  psikolojik bir rahatsızlıktır. İş yaşamında yaşanabileceği gibi özel yaşamda da bu sendromla karşılaşabilirsiniz.  Mesela anne olan kadınlarda tükenmişlik sendromu sıkça rastlanan bir durumdur. Sendromun en yaygın belirtileri,  bitkinlik, yorgunluk ve halsizliktir.

EVDE YA DA İŞTE

Ailede genellikle baskılanan, çok fazla sorumluluk yüklenen kişilerde tükenmişlik sendromu görülmektedir. Bunula birlikte tükenmişlik sendromu, genellikle stresli ve yoğun iş hayatına sahip kişilerde görülür. İşteyken keyifsiz olan birey işte olmadığı zamanlarda keyifli olabilir. Fakat hissettiği olumsuz duygular tüm hayatını etkiler. Sorumluluk alarak önemli kararlar vermesi gereken, iş yetiştirmesi için baskı gören, zamana karşı yarışan, yaptığı iş için fazla hassas davranması gereken bireylerde tükenmişlik sendromu oluşma riski diğer kişilere göre daha yüksektir. Mükemmeliyetçilik odaklı olan, hayır derken zorluk yaşayan ve iş hayatında yapması gerektiğinden fazla sorumluluk üstlenen kişilerin de bu sendroma yakalanma riski artabilir.

Akacan The Mall

TÜKENİYOR MUYUM?

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişide rastlanan semptom ve belirtilerden ilki bitkinlik olacaktır. Bitkinlik yaşayan birey hem fiziksel hem de duygusal açıdan tükenmişlik hissedecektir. Fiziksel semptomlar; uyku ve yemek düzeninde değişiklik, karın ağrısı, baş ağrısı, uyku problemleri ve iştah konusunda düzensiz değişiklikler olarak kendini gösterebilir. İş yükünden bunalmış kişiler tatil yapmak ve kaçmanın hayalini kurabilirler. İleri seviyedeki hastaların duygularını bastırabilmek için alkol, uyuşturucu ve fazla gıda tüketimine yönelmesi de tükenmişlik sendromu belirtileri arasındadır.  Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde arkadaşlarına ve aile üyelerine karşı soğukkanlılığı olamama, kolay öfkelenme gibi durumlar oluşabilir. Günlük hayattaki stres faktörleri ile başa çıkmak zorlaşır. Özellikle planlamasına göre gitmeyen durumlar kişilere aşılması zor engeller olarak gözükür. Tükenmişlik sendromu aynı zamanda anksiyete ve depresyon gibi sağlık sorunlarına da temel oluşturabilir. Unutkanlık, karamsarlık, değersiz hissetme, yorgunluk ve sindirim sistemindeki bozukluklar da belirtiler arasında yer alır.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tükenmiş sendromuna kapıldıysanız korkmayın çünkü tedavisi mümkündür. Sendromun seviyesine tedavi şekillenir. Sendromun ağır seyretmediği vakalarda; yaşam stilinde değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, stres kaynağı olan durumlardan uzak durmak, üstlenilen sorumlulukları azaltmak, psikolojik destek almak sendromla başa çıkmada etkilidir. Sendromun şiddetli seyrettiği, kişinin günlük yaşamına devam edemediği vakalarda gerekirse doktor yönlendirmesiyle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sendrom iyileşebildiği

Yüksek performans koçu Bertrand Ngampa, tükenmişlik sendromunun tedavisi için 4 protokol önerir. İlk protokol günlük.

Günlük protokol

Stres 1 numaralı sessiz katildir. Günlük olarak boşaltılmazsa hızla tükenmeye yol açacaktır . Bu yüzden her gün günlük tutmalı ve meditasyon yapmalısınız. Günlüğünüze her gün yazı yazmak istemeyeceksiniz bazı günler tek kelime olacak. Meditasyon yapmak bile zorlu bir görev gibi gelecek, ancak buna bağlı kalın. Sonunda, her ikisi de muazzam sonuçlar verecektir.

Aylık protokol

Her ay işinizden üç tam gün izin almalısınız. Uzaklaşmalı ve ormana, geziye veya doğal çalışma haftanızın bir parçası olmayan başka bir şeye gitmelisiniz. Bu üç günü romantik bir randevuya çıkmak, çocuklarınızla vakit geçirmek ve iş dışı arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için ayırın.

Üç aylık protokol

İşinizden bir hafta izin alın. İşinizden uzaklaşmak için zaman ayırabilmelisiniz. Bu süre zarfında, üç aylık hedeflerinizi ve kilometre taşlarınızı gözden geçirmelisiniz. Hedeflerinize ulaşma yolunda mısınız yoksa geride mi kalıyorsunuz? Bunun için sadece bir gün ayırmanız gerekir. Diğer günler biraz daha uyuyun, tembel olun ve/veya kitap okuyun. Ama işe girişmeyin. Bu sefer iş dışındaki tutkularla ilgilenin.

Yıllık protokol

İyileşmen için yılda iki hafta izin almalısın. Hayat, sadece kafanı işine gömmek ve asla emeğinin meyvelerinin tadını çıkarmak için gelmemenle ilgili değil. Çok çalışıyorsun, bu yüzden sıkı oynama zamanı.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.