SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

TÜGİAD’dan panel takviyesi daveti

TÜGİAD’dan panel dayanağı çağrısıHürriyet Gazetesi ve TÜGİAD iştirakinde Ankara’da düzenlenen ‘TÜGİAD İktisat ve Aktüel Dinamikler Platformu’nda …

TÜGİAD’dan panel takviyesi daveti
Akacan The Mall
21.10.2022 07:26
0
A+
A-

TÜGİAD’dan panel dayanağı çağrısı
Hürriyet Gazetesi ve TÜGİAD iştirakinde Ankara’da düzenlenen ‘TÜGİAD İktisat ve Aktüel Dinamikler Platformu’nda, Ticaret Bakanlığı’nın takviye ve teşvikleri, ekonomik gelişmeler, güç maliyet artışları ele alındı. TÜGİAD Lideri Nilüfer Çevikel, endüstricinin kendi gücünü üretmek için kullandığı yerli panelde üretimin şimdi kâfi kapasiteye ulaşılmadığını belirterek “Yeterli panel üretilene kadar biz yerli yabancı ayırmadan panele dayanak verilmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) ve Hürriyet Gazetesi paydaşlığıyla Ankara’da ‘TÜGİAD İktisat ve Yeni Dinamikler Platformu’ toplantısı düzenlendi. Green Park Hotel’de gerçekleşen toplantıya TÜGİAD idare şurası, TÜGİAD üyeleri ve Hürriyet Gazetesi temsilcileri katıldı. Platform kapsamında düzenlenen oturumda moderatörlüğü Hürriyet Gazetesi muharriri Noyan Doğan yaparken, TÜGİAD İdare Konseyi Lideri Nilüfer Çevikel, TÜGİAD Ankara Şube İdare Konseyi Lideri Burak Dalgıç, Ticaret Bakanlığı Memleketler arası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sıhhat ve Seyahat Hizmetleri Daire Lideri Tarık Aksoy ve Hürriyet Gazetesi İktisat Müdürü Sefer Levent konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıda Ticaret Bakanlığı’nın dayanak ve teşvikleri ile Türkiye ve dünya ekonomisindeki aktüel gelişmeler, güç maliyetlerinde yaşanan artışlar üzere hususlar ele alındı. Konuşmacılar, TÜGİAD üyelerinin merak ettikleri soruları da yanıtladı.

TANITAMAZSAM SATAMAM

Akacan The Mall

Toplantıyı Hürriyet Gazetesi ile birlikte gerçekleştirmelerinin ehemmiyetine vurgu yapan TÜGİAD İdare Heyeti Lideri Nilüfer Çevikel, “Biz istersek dünyanın en hoş eserini üretelim bunu tanıtamadıktan sonra dünyanın hiçbir yerine satışını gerçekleştiremeyiz” dedi. Çevikel konuşmasında şu konulara değindi: “TÜGİAD’ın 36. kuruluş yıldönümü. Çok esaslı eski bir dernek. Türkiye’nin en değerli derneklerinden bir tanesi. Birinci ve hâlâ memleketler arası genç işinsanları derneği. Biz birinci kere Ankara’da bir medya kuruluşuyla toplantı yapıyoruz. Daha evvel bu toplantıları İstanbul, İzmir üzere birçok yerde gerçekleştirdik. Neden basınla birlikte yapıyoruz? Şunu bilmemiz gerekiyor ki; gerçek kesimin içindeler. Bizlerin bildiğinden çok daha fazlasına yargıçlar. Biz istersek dünyanın en hoş eserini üretelim, tanıtamadıktan sonra dünyanın hiçbir yerine satışını gerçekleştiremeyiz. İşte dernekçilikte yaptığımız faaliyetler de bu türlü.

Yoğun ilgi gören tertip sonrası konuşmacılara plaket takdim edildi.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

İnanılmaz hoş işler yapıyoruz. Yurt dışında ülkemizi çok önemli lobi faaliyetleriyle temsil ediyoruz. Türkiye’de, yatırımlar yaptığımız, iş birliği yaptığımız alanlar var. Fakat biz bunları hakikat noktada duyuramazsak inanın yalnızca kendimiz biliriz, övünürüz ve o kadarla geçer. Bunu ülkeye yansıtmamız gerekiyor. Buna da en büyük emek veren her vakit basın oluyor. Biz dünyanın en güzel işini yapabiliyor olabiliriz lakin basının nasıl yansıttığı çok kıymetli. Onlar büsbütün hususun içinde oldukları için birçok şeye bizden daha çok vakıflar. Bu toplantılarda sorduğumuz sorular çok kıymetli. Toplumsal medyadan, oradan buradan okuduklarımıza, duyduklarımıza çok inanmak mümkün değil. Duyduklarımıza inanmak yerine birinci ağızdan doğrusunu öğrenmek gerekiyor. Bunu da ülkenin en itibarlı medya organlarından Hürriyet Gazetesi ile yapıyoruz. Bu toplantılarımız öteki şubelerimizde de devam edecek.”

Nilüfer Çevikel

BÜROKRASİ BİZLERİ YORUYOR

Ticaret Bakanlığı’nın Ur-Ge Dayanağı için işinsanlarına başvurmaları istikametinde davette da bulunan Çevikel, “Bürokrasi önemli manada bizleri yoruyor. Çoğumuzun yurtdışında da şirketi var. Yurtdışında Avrupa ülkeleri için söyleyebilirim çok daha seri dönüyor. Turquality’nin pandemi periyodunda mühleti uzatıldı. Meğer biz daima lokal markamız yok diyoruz. Biz aslında dünyanın en yeterli markalarına eser satıyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın Ur-Ge dayanakları çok değerli. Buradan arkadaşlarıma da sesleniyorum. Kendi kesimimde mesela hayatta bir metre kumaş satmamış bir insan Ticaret Bakanlığı dayanakları sayesinde önemli derecede ihracat yapıyor. Araştırın, Ur-Ge demek para demek” diye konuştu.

YABANCI PANELE DE DESTEK VERİLMELİ

Nilüfer Çevikel’in vurguladığı en değerli hususlardan biri de ‘yerli panel’ oldu. Güç üretim takviyeleri için yerli panel kuralı arandığını lakin az firma üretim yaptığı için endüstricinin yerli paneli geç alabildiğini kaydeden Çevikel, “Hepimiz için son devirdeki en büyük sorun elektrik ve doğal gaz maliyetleri. Biliyorsunuz Sanayi Bakanlığı’nın teşvikleri çıktı. Yüzde 60 yerli panelle takviye verdiler. Solar’ın organize sanayi bölgeleri dışında da yapılması, dağıtım bedellerinden muaf tutulması üzere takviyeler oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na takviyeleri için çok teşekkür ediyoruz. Ancak bir yerde takıldık. Önümüzde şöyle bir sorun var, yerli panel kaidesi. Türkiye’de şu anda üreten iki firma var. Artırımlardan ötürü bir çok fabrikanın dönememe riski var. Şartel indireceğiz neredeyse. Geçen yılki elektrik faturamızla şu an gelen tam dört katı fazla geliyor. Yerli panel için fabrikalara gittiğimizde 8 ay bir yıla yakın bir vakit veriyor. Kâfi ölçüde yerli panel olmadığı için güç olayını çözemiyoruz. Gelen artırımlarla birlikte sarfiyat süratle devam ediyor. Kâfi panel üretilene kadar biz yerli yabancı ayırmadan panele dayanak verilmesini istiyoruz. Elimizde yeteri kadar üretici olsa yerlilik konusunda haklılar lakin şu anda en büyük meselemiz bu. Yabancı panele de takviye verilmeli” biçiminde konuştu.

Tarık Aksoy

YENİ GENELGELERLE BÜROKRASİ AZALTILACAK

Ticaret Bakanlığı Milletlerarası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sıhhat ve Seyahat Hizmetleri Daire Lideri Tarık Aksoy da iş beşerlerine teşvik ve takviyeler konusunda bilgi verdi. Takviye sürecinin bir kurgu dahilinde yürütüldüğünü anlatan Aksoy, “Yeni dayanak paketleri çıkarıyoruz, yeni dayanaklar ekliyoruz. Hepsi daldan gelen geri bildirimlerin toplanması yoluyla oluşturuluyor” dedi. Hizmet ihracatının son yıllarda çok popülerleşen bir kavram olduğunu vurgulayan Aksoy, “2012’den başlayan bir serüveni var hizmet ticaretinin. 2012’den beridir dayanaklar veriliyor. Hizmet ticareti denildiğinde akla birinci gelen turizm alanı. Hizmet ihracatının bugün yüzde 50’sini oluşturuyor. Biz bakanlık olarak bilhassa katma pahası yüksek alanlara odaklanıyoruz. Sıhhat turizmi, yakın vakitte çıkardığımız spor turizmi, uygulama yazılım satışı üzere bilişim kesimi, yurtdışından gelen öğrencilerin burada ağırlanması ve eğitim görmesinin yer aldığı eğitim dalı bir de film-dizi dalımız. Halihazırda aşikâr bir yere geldik. Bundan sonrasında daha ileriye taşımak manasında faaliyetler yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde mal ihracatıyla ilgili yeni bir karar yayınlandı. Bu kararla birlikte bütün dayanak ögeleri tek bir çatı altında toplandı. ‘Hangi belgeyi sunacağım, hangi evrak vardı’ üzere mevzuat karmaşasını önlemek ismine tek bir karar çıkarıldı. Bu kararlara yönelik dayanak ögesi bazında yeni genelgeler çıkartılarak da bürokrasinin azaltılması sağlanacak” tabirlerini kullandı.”

Burak Dalgıç

DEĞİŞİMİN ÖNCÜLERİ OLABİLİRİZ

Küresel iktisadın krizlerin tesiriyle değişip ve dönüştüğüne dikkat çeken TÜGİAD Ankara Şube İdare Konseyi Lideri Burak Dalgıç, genç iş insanlarının her türlü ekonomik şartta kendi fırsatlarını yaratmada da son derece kabiliyetli olduklarını vurguladı. Değişim sürecine adapte olarak öncü olabileceklerinin altını çizen Dalgıç, “Bizim 900’den fazla üyemiz var. Yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat hacmimizle Türkiye’nin iktisadına çok büyük katkıda bulunuyoruz. Ankara şube olarak da nitelikli üyelerimizin sayısını arttırarak derneğimizin gücüne güç katmaya çalışıyoruz. Geride bıraktığımız bir pandemi süreci var. Neredeyse üç yıl sürdü. Global ekonomiyi çok önemli formda etkiledi. Bu devir bize gösterdi ki yenilikçi ve adaptasyon kabiliyeti yüksek genç iş insanlarımız her türlü ekonomik şartta fırsatları görebildiği üzere kendi fırsatlarını yaratmada da son derece kabiliyetli. Tam pandeminin tesirlerini geride bıraktık derken bu kere Rusya-Ukrayna krizi gündeme geldi. Bu gündemin etrafında yeniden sıkıntı bir ekonomik devir bizi bekliyor. Hepimiz bunun farkındayız. Global iktisat daima bu tıp krizlerin tesiriyle değişmekte ve dönüşmekte. Bu dönüşümlerden etkilenmemek için öncelikle yenilikçiliğe açık olmak gerek. Yüksek teknolojiyi yakından takip etmek, bilginin artan pahasını kabul etmek, iş gücünde yeni modelleri ön görebilmek gerek. Şayet bunları başarabilirsek değişim sürecine adapte olduğumuz üzere tıpkı vakitte bu değişimin öncüleri olabiliriz” dedi.

DAHA ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Hürriyet Gazetesi İktisat Müdürü Sefer Levent, iş dünyasının çok daha dikkatli olması gereken bir periyottan geçtiğini belirterekşöyle konuştu: “Bu periyotta ekonomiyi öngörmek çok güç. Küresel manada alışık olmadığımız garip bir trend yaşıyoruz. Son çeyrek yüzyılın en yüksek enflasyonları ile karşı karşıyayız. Buna karşın bizde faizler düşük seviyedetutuluyor. Kurlar da son periyotta yerinde sayıyor.Bizde de kurların sabit tutulmaya çalışılması bir siyaset olarak benimseniyor. Bunun başarılı olup olmadığını fakat bu devri atlattığımızda görebileceğiz.”

MEŞAKKATLİ BİR YIL OLACAK

“Kur muhafazalı mevduat hesaplarında yaklaşık 74 milyar dolara ulaşan bir büyüklük var. Ne yaparsak yapalım gereksiniminin bir halde devam ettiğini görüyoruz. Bu önümüzdeki periyot risk oluşturuyor ne kadar sürdürülebilir olduğunu 2023 prestijiyle görmeye başlayacağız. Biz bunu yapmaya çalışırken küresel iktisattaki problemler da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde IMF’nin dünyanın ekonomik görünümü raporu yayınlandı. Buradaki bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Global sistemde 2023 yılı 2022 yılından daha makus bir durumda olacağını söylüyor bu rapor bize. İktisatların büyüme meseleleri çekeceğini buna karşılık enflasyon artışlarıyla uğraşmak durumunda kalacaklarını söylüyor. 2023 yılının bundan daha meşakkatli bir yıl olma ihtimali yüksek. Misal şeyi Türkiye için de söylemek mümkün. Derdim burada ensemizi karartalım demek değil. Bu devrin gitgide uzaması ve gitgide öngörülebilir olmaktan uzak olması üzere bir özelliği var. Her geçen gün ‘en berbatı geride kaldı’ dedik. Lakin pandemi bitti, gerisinden Rusya-Ukrayna savaşı geldi o yüzden daha çok dikkatli olmak gerekiyor.”

Sefer Levent

YERLİ ÜRETİCİYİ KORUMAK LAZIM

TÜGİAD’ın gündeme getirdiği yerli panel konusunu da kıymetlendiren Sefer Levent, “Nilüfer Çevikel’in açıklamalarından anladığımız arz ile talep ortasında bir dengesizlik var. Yerli üretim kâfi kapasiteye ulaşıncaya kadar takviye kaidesi biraz esnetilebilir. Natürel ki yerli üreticiyi korumak lazım fakat bu geçiş sürecinde en azından yerli üretim kaidesi teşviğe bağlandığı için bir tahlil sağlanabilir” tabirlerini kullandı.

Noyan Doğan

DÜNYADA DA FARKLI BİR GİDİŞAT YOK

Elindeki raporlarla değerlendirmelerde bulunan Hürriyet Gazetesi muharriri Noyan Doğan, “Bu raporlar 2023’ün dünya küresel manada bu kadar makus olmayacağını küresel enflasyonun 2023’te düşüşe hakikat geçeceğini söylüyor. 2022’nin son çeyreğinin en makûs periyotlardan biri olacağı 2023’te farklı daha uygun bir sonuçla karşılaşacağımızı anlatıyor. Türkiye gelişmekte olan ülkeler kategorisine girdiğinde birtakım avantajları da gözüküyor. Bu yurtdışındaki yatırımcıların Türkiye’ye yönelik yaptıkları raporların özeti. Aslında küresel manada şu net; evet Türkiye’de enflasyon, faiz, kur üzere bir sarmal içerisindeyiz ancak dünyada da çok farklı bir gidişat yok. Dünyada Avrupa bölgesinde 2023’te iflasların yüzde 40 düzeyinde artacağını ortaya koyarken bu raporlarda Türkiye’de bu türlü bir şey beklenmiyor” bilgisini verdi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.