STERLIN
21,2198
DOLAR
18,5818
EURO
18,4789
ALTIN
1.023,22
BIST
3.464,90
SON DAKİKA
Asteroidle çarpışmanın 10 bin kilometrelik izi görüntülendi
Rus gazının Avusturya üzerinden İtalya’ya sevkiyatına tekrar başlandı
AB’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi
İbrahim Tatlıses’in acı kaybı! – KIBRIS HABER
7 saat elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Bağdat’ta Sadr destekçileri TV kanalını bastı
Borcu olanların elektriği yarın kesiliyor! – KIBRIS HABER
Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu
Kulak çınlaması, baş ağrısı, çarpıntı…Doktorlar dert olduğunu söylediler, 12 aylık ömrü kaldı!
İran’da 5.4’lük zelzelede 276 yaralı
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)

TSB/BENLİ: BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğü hedefleniyor

TSB/BENLİ: BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğü hedefleniyorBloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli …

TSB/BENLİ: BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğü hedefleniyor
CyborNFT
23.05.2022 13:07
0
A+
A-

TSB/BENLİ: BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğü hedefleniyor
Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli, kesim olarak amaçlarının BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşmak ve nazaran Türkiye sigortacılık kesimi penetrasyon oranının mevcut  yüzde 2,2 oranından…

Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli bölüm olarak, bu yılın birinci üç ayında önemli büyümeler kaydettiklerini lisana getirerek, 2022 yılının birinci üç ayında prim üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Bloomgerh HT’de yayımlanan Sigorta Gündemi programında bölümü ait değerli gelişmelere yer aldı. Benli, bu yıl 11. düzenlenen Sigorta Haftası kapsalında düzenlenen Türkiye Memleketler arası Sigorta Doruğu’nda yaptığı konuşmada, 2022 yılının birinci üç ayında prim üretimi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını, emsal halde kişisel emeklilik sisteminde devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü de mayıs ayı prestijiyle geçen yıla nazaran yüzde 56 artışla 285 milyar lirayı aştığını aktardı.

CyborNFT

Bloomberg HT’nin sorularını da yanıtlayan Benli, Ferdi emeklilik sisteminde amacın 500 milyar TL’ye ulaşmak olduğunu söyledi.

Benli’nin verdiği iletiler özetle şöyle;

“2022 yılı başında devlet takviyesinin yüzde 30’a çıkarılmasıyla devletimizden bir defa daha büyük takviye gören sistemde 300 milyar TL fon büyüklüğüne ve 14 milyon iştirakçiye süratle yaklaşıyoruz. Kişisel emeklilik sisteminde gayemiz 500 milyar TL fon büyüklüğüne ve 17 milyon iştirakçiye ulaşmak. Yakın vakitte hayata geçirilen ıslahatlarla bu gayelere artık daha yakın olduğumuzu biliyoruz.”

Ulusal gelirin büyümesine katkı

Benli, TSB olarak Boğaziçi Üniversitesinden değerli akademisyenlerle birlikte hazırlanan Türkiye Sigortacılık Dalı Ekonomik Tesir Tahliline nazaran, Türkiye sigortacılık kesimi penetrasyon oranının mevcut yüzde 2,2 oranından muadil ülkelerde gözlemlenen yüzde 4,5 düzeyine çıkması durumunda kesimin, ülke ulusal gelirine ek katkısının endirekt katkılar ile birlikte 421 milyar TL’ye kadar çıkacağını söyledi. Bu boyutta bir artışın, ülke ulusal gelir büyümesine önemli katkı sağlayacağını aktaran Benli, “Bu ek katkı ile ulusal gelire yüzde 7,5 oranında bir büyüme sağlandığı görülüyor. Bu çalışma dalımızın dilek edilen noktalara gelmesi halinde ülke ekonomimize nasıl katkı sağlayacağını açık bir formda göstermektedir” dedi.

DASK’ta poliçe adedi 10,7 milyon

Tepedeki konuşmasında Benli, bir öbür gurur kaynağının DASK Havuzu, TARİSM olduğunu lisana getirerek, “Ülkemize büyük acılar yaşatan 1999 Marmara Sarsıntısı sonrasında hayatımıza giren DASK, bugün 10,7 milyon adet poliçe ve yüzde 54 oranındaki sigortalı konut sayısı ile yoluna devam ediyor. DASK’ın, kapsamının genişletilmesi tarafındaki çalışmalarla daha da büyüyeceğine, daha da geniş bir muhafaza şemsiyesi hâline geleceğine inanıyoruz.

Birebir formda, doğal afetlerin kıymetli bir gündem haline geldiği ve Rusya-Ukrayna savaşıyla hızlanan global besin krizinin konuşulduğu bugünlerde TARSİM’e de bilhassa yer açmak istiyorum. TARSİM bugün çiftçilerimiz için her geçen gün kıymeti daha da artan bir sigorta havuzu oldu. Birebir vakitte TARSİM, kardeş ülkemiz Azerbaycan’da da misal bir havuzun kurulmasına dayanak oluyor. ” tabirlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.