STERLIN
22,7814
DOLAR
18,8314
EURO
20,2239
ALTIN
1.137,95
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
Türkiye sarsıntısı dünyada manşet… BBC 1000 kilometrelik umut seyahatini yazdı
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı
ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye gerçek yola çıktı
Fed/Waller: Enflasyonda süratli düşüşün sinyallerini görmüyorum
Başbakanlıktan açıklama: Otel enkazında 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı – KIBRIS HABER
Türkiye’den Twitter’a dezenformasyon uyarısı

Trump ABD Adalet Bakanlığı’na dava açtı: ‘Basılan evimden alınan kapalı dokümanlarla ilgili soruşturma durdurulsun’

Trump ABD Adalet Bakanlığı’na dava açtı: ‘Basılan evimden alınan bilinmeyen dokümanlarla ilgili soruşturma durdurulsun’Eski ABD Lideri Donald …

Trump ABD Adalet Bakanlığı’na dava açtı: ‘Basılan evimden alınan kapalı dokümanlarla ilgili soruşturma durdurulsun’
CyborNFT
23.08.2022 12:53
0
A+
A-

Trump ABD Adalet Bakanlığı’na dava açtı: ‘Basılan evimden alınan bilinmeyen dokümanlarla ilgili soruşturma durdurulsun’
Eski ABD Lideri Donald Trump, Florida’daki konutunda yapılan aramada ele geçirilen saklı dokümanlarla ilgili soruşturmanın durdurulmasını istedi.

Trump’ın hukuk danışmanları, Mar-a-Lago’daki konutundan FBI casusları tarafından alınan dokümanların bağımsız bir avukat tarafından görülmesini talep ediyor.

FBI’a nazaran Trump’ın meskeninde 8 Ağustos’ta yapılan arama sırasında 11 dizi “gizli” olarak sınıflandırılmış evrak ele geçirildi.

CyborNFT

Trump’ın hukuk takımı, Florida’da mahkemeye sunulan 27 sayfalık evrakta, ABD Adalet Bakanlığı tarafından verilen arama buyruğunu “felakete yol açabilecek zararsız bir eylem” olarak nitelendiriyor ve bakanlığı “siyasi olarak yararlı dokümanlar aramak” ve “Trump’ın tekrar başkanlığa aday olmasını engellemeye yönelik gayretleri desteklemekle” suçluyor.

Belgede, “Başkan Donald J Trump, 2024 Cumhuriyetçi lider adayları ortasında ve 2024 Başkanlık Seçimleri’nde aday olmaya karar verirse, açık orta önde gidiyor. Hukuksal yaptırımlar, Amerikalıları koruyan bir kalkandır. Siyasi gayeler için bir silah olarak kullanılamaz” sözleri yer alıyor.

Trump’ın avukatları, 20’den fazla FBI casusu tarafından müvekkillerinin konutunun aranmasını “şok edici derecede agresif bir eylem” olarak tanımlıyor ve bunun “birçok Amerikalı için yol açacağı badireyi anlaşılmadan” yapıldığını söylüyor.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan kısa bir açıklamada savcıların Trump’ın davasıyla ilgili savlara mahkemede karşılık verileceği belirtiliyor. Sözcü Anthony Coley, “Mar-a-Lago’daki arama buyruğu, mümkün bir nedenin gerekli bulunması üzerine federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildi” diyor.

Amerikan New York Times gazetesi Pazartesi günü FBI casuslarının şimdiye kadar CIA, Ulusal Güvenlik Ajansı ve FBI’dan aldığı malzemeler de dahil olmak üzere Trump’a ilişkin 300’den fazla bâtın belgeyi ele geçirdiğini bildirmişti.

Trump, dava kapsamında mülkünden alınanların daha detaylı bir listesini talep ediyor ve hükümetten arama buyruğu kapsamında olmayan rastgele bir belgeyi iade etmesini istiyor.

Avukatları ayrıyeten, el konulan evrakların, ABD liderlerinin makul bağlantıları kapalı tutmalarına müsaade veren “yürütme ayrıcalığı” kapsamında olup olmadığını belirlemek için “tarafsız” bir avukatın getirilmesini istiyor. Mahkeme belgesinde Trump’ın FBI casuslarıyla halihazırda işbirliği içinde olduğunu savunuyor.

Trump’ın avukatları, arama buyruğunun fazla geniş olduğunu ve aramanın, Amerikalıları mantıksız arama ve el koymaya karşı koruyan ABD Anayasasının dördüncü hususunu ihlal ettiğini söylüyor.

Hukuk takımı ayrıyeten hükümeti, arama için “sürekli değişen ve yanlış “gerekçeleri” tercih edilen medya kuruluşlarına sızdırmakla suçluyor.

Eski bir ABD liderinin konutuna yapılan gibisi görülmemiş bu ceza soruşturması buyruğunu onaylayan yargıç, FBI araması için münasebet olarak sunulan yeminli tabirin kamuoyuyla paylaşılıp paylaşılmayacağı konusunda şimdi kararını açıklamadı.

Pazartesi günü, Sulh Hakimi Bruce Reinhart, yeminli söz için önerilen hükümet redaksiyonlarının, ifadeyi ifşa edildiğinde “anlamsız” hale getirecek kadar kapsamlı olduğunu söyledi. Lakin davada kamu faydası göz önüne alındığında tabirin zımnî kalmaması gerektiğine inandığını belirtti.

Trump daha evvel yanlış bir şey yapmadığını ileri sürerek, Ocak 2021’de misyondan ayrıldığında Beyaz Saray’dan aldığı tüm dokümanların saklılığının aslında kendisi tarafından kaldırıldığını belirtti.

ABD liderlerinin misyon müddetlerinden sonra tüm evraklarını ve e-posta yazışmalarını Ulusal Arşiv isimli bir devlet kurumuna aktarması gerekiyor.

FBI, Ocak 2021’de misyondan ayrıldıktan sonra dokümanlarını Beyaz Saray’dan Mar-a-Lago’ya götüren Trump’ın bunların kapalılık sonunu ihlal edip etmediği araştırılıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.