STERLIN
39,3833
DOLAR
31,0991
EURO
33,6830
ALTIN
2.032,24
BIST
9.374,20
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

TOKİ projesinde yol haritası: Arsa ve işyerine 500 bin talep

TOKİ projesinde yol haritası: Arsa ve işyerine 500 bin talepUygun fiyat ve ödeme şartı ile vatandaşa sunulacak 1 milyon arsa ve 10 bin işyeri …

TOKİ projesinde yol haritası: Arsa ve işyerine 500 bin talep
Akacan The Mall
23.10.2022 07:39
0
A+
A-

TOKİ projesinde yol haritası: Arsa ve işyerine 500 bin talep
Uygun fiyat ve ödeme şartı ile vatandaşa sunulacak 1 milyon arsa ve 10 bin işyeri ilgi gördü. 10 Ekim’de başlayan müracaatlarda, yerde 464 bin, işyerinde 41 bin sayısına ulaşıldı. Müracaatlar devam ederken, arsa ve işyeri almak isteyenler için yol haritası hazırladık.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağına ilgi giderek büyüyor. Birinci etapta hayata geçecek 250 bin konut için 7.5 milyon müracaat yapılırken, 10 Ekim’de süreci başlatılan arsa ve işyeri için de ağır talep var. Dün prestijiyle konut yeri için 464 bin, işyeri için de 41 bin müracaat sayısına ulaşıldı. Arsa ve işyeri için müracaatlar 7 Kasım’da sona erecek, sonrasında kura çekimi ile hak sahipleri belirlenecek. İşte arsa ve işyeri sahibi olmak için 10 adımda yol haritası:

BAŞVURU SÜRECİ

Akacan The Mall

1- Arsa için e-Devlet ve Ziraat Bankası, işyeri için e-Devlet, Halk Bankası ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden müracaat yapılacak.

2- Her ikisinde TC vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmak koşul. Bireyler yaşadığı ya da nüfusa kayıtlı olduğu vilayet için müracaat yapabiliyor. Arsa almak için kişinin kendisinin, eşinin ya da ergin olmayan çocuğunun üzerine kayıtlı mesken ve arsa olmamalı. Hane geliri İstanbul’da 18 bin TL, başka vilayetlerde 16 bin TL’yi geçmemeli. Arsa müracaatında ayrıyeten müstakil ve müşterek olmak üzere iki seçenek sunuluyor. İşyeri için, kişinin kendisinin eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde işyeri olmamalı. Ticaretle ilgilendiğini gösteren ustalık evrakı, işyeri açma evrakı, vergi levhası üzere dokümanlar de isteniyor.

3- Eylül ayında açıklanan 250 bin toplumsal konut projesine müracaat yapanlar isterse arsa için de müracaat yapabilecek. Kurada hem konut hem de arsa çıkarsa, birini seçecek. Lakin konut ve işyeri ya da arsa ve işyeri ikisi birlikte alınabilir.

4- Arsa için 500 lira, işyeri için 2 bin lira müracaat bedeli ödeniyor. Kurada hak sahibi olamayanlara bu bedel iade ediliyor.

EVLERİN YAPIMI

5- Kura çekimi sonrası arsa sahibi oldunuz. İşte bu basamaktan sonra süreç şöyle ilerliyor; Müstakil arsa ya da müşterek arsa olmasına bakılmaksızın tüm altyapı çalışmaları kamu tarafından yapılacak. Elektrik, su, kanalizasyon, stabilize yol altyapıları 2 yılda etaplar halinde tamamlanacak. 350 ila 550 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil yerde, hak sahipleri imar planına nazaran en çok 150 metrekare büyüklüğünde konutunu yaptırabilecek. İsteyenler, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırlandığı örnek projelerden faydalanacak. Müstakil yerler üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren, birinci yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, ikinci yılda nüve kısmının tamamlanması kaidesi aranacak.

6- Müşterek yani paylı yerde durum farklı. Bu emlakı almaya hak kazananlar isterlerse kat karşılığı bir yapılaşmaya gidebilecek. Vatandaş kendi ortasında anlaşırsa konutları TOKİ de yapabilecek. Müşterek alanlar için evvelce tespit edilen plana nazaran tüm bloklar için taban kat taban döşeme düzeyini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri kuralı var. İnşa edilecek binalar yer artı 4-5 katı geçmeyecek.

7- Yerlerin yatırım aracı olarak görülmemesi, hiç konutu olmayan vatandaşın faydalanması hedefleniyor. Bu nedenle 2 yılda konutu bitiremeyen hak sahiplerinden yeri, ödemiş olduğu paranın yüzde 10’u kesilerek geri alınacak.

8- İşyerleri TOKİ eliyle inşa edileceği için, hak sahibi olanlar tıpkı konutta olduğu üzere projenin tamamlanmasını bekleyecek.

FİYATLAR NASIL?

9- 81 vilayet, 964 ilçede 1 milyon arsa dar gelirli vatandaşa sunulacak. Kurada çıkan kişi yüzde 10 peşinat, 10 yıl vade ve faizsiz ödeme imkanına kavuşacak. Müstakil parseldeki yerler 192 bin 500 liradan başlayan fiyat ve 1604 liradan başlayan taksitlerle satılacak. Müşterek parsellerde fiyat 112 bin 500 liradan, taksitler 937 liradan başlayacak.

10- 29 vilayette 10 bin işyeri 50, 100, 150 ve 200 metrekare olarak 4 kategoride satışa sunulacak. İşyeri fiyatları 350 bin lira, taksitleri 2 bin 633 liradan başlıyor. En büyük işyerinde fiyat 1 milyon 300 bin, aylık ödeme 9 bin 750 lira olacak. Yüzde 10 peşinat ödeyen hak sahibi 120 ay vadeli ödeme yapacak. İşyeri taksitlerine, 6 aylık periyotta ‘en çok’ memur maaşı artışı oranında artırım yapılacak. Kamu, bu oran fazla olduğunda, daha altında oran uyguluyor. Ayrıyeten 5 yılda inşa edilecek işyeri sayısı 50 bine çıkacak.

 

KONUT İÇİN GERİ SAYIM

İlk Konutum Birinci İş Yerim projesi kapsamında, konut müracaatları 14 Eylül’de başladı. Kamu bankaları üzerinden müracaat 31 Ekim’de, e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek. Kasım ayı prestijiyle da kura çekimleri başlayacak. Birinci etapta 250 bin konut planlanırken, sayı 5 yılda 500 bine çıkacak. İnşa süreci ise 25 Ekim’de başlayacak ve 17 vilayette 5 bin 615 konutun temelleri atılacak. Ankara’nın Sincan ilçesinde düzenlenecek merasimde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 17 vilayetle eşzamanlı olarak canlı yayın ilişkileriyle temel atmaları gerçekleştirecek.

 

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.