STERLIN
19,9991
DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
SON DAKİKA
Somali’de askeri üsse bombalı saldırı: 1 ölü, 6 yaralı
Kanada’yı Fiona Kasırgası vurdu: En az 20 ev yıkıldı, 1 kişi kayıp
Hermine Fırtınası nedeniyle Kanarya Adaları’nda 141 uçuş iptal edildi
Kanada’daki Fiona ve Filipinler’deki Noru’dan sonra ABD’de Ian fırtınası bekleniyor
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Bangladeş’te bot battı: 24 meyyit, 30 kayıp
Rusya-Gürcistan hudut kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Rusya’da Ukrayna savaşı aykırısı protestolar: Yüzlerce kişi daha gözaltına alındı
Toprak Razgatlıoğlu Katalonya’da 3. oldu
Can Öncü’den Katalonya’da ikili podyum
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.09.2022)
İspanya Başbakanı Sanchez Covid-19’a yakalandı
Son dakika: Almanya Rus gazına alternatifi buldu… Birinci imza atıldı!
Kraliçe II. Elizabeth’in mezarı birinci kere görüntülendi
Gençlerbirliği’nde Niyazi Akdaş yine lider oldu
Bakan Çavuşoğlu: Tahıldan sonra gübre ihracatı için çalışıyoruz
Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı sıkıntı bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…
Çavuşoğlu’ndan gübre açıklaması
Elektrikli oto satışı üçe katlandı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Abe’nin cenaze merasimine katılacak
Meclis 1 Ekim’de açılacak
Almanya’da güç krizi… Ve beklenen adım atıldı!
İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktığını açıkladı
Göztepe’de Ekrem Dağ ile muahede sağlandı
Göztepe’nin Fenerbahçe’den kiraladığı Buyruk, U19 Ulusal Grup’ta da parladı
Hisarcıklıoğlu: 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz
Cumhurbaşkanı Tatar: KKTC gerçeğini artık kabul ediniz – KIBRIS HABER
”KKTC’nin tanınması için çalışmaları başlatın” – KIBRIS HABER
Baf’ın Foto Zeki’si, Lefkoşa’nın Foto Kervan’ıydı… – KIBRIS HABER

TMKŞ’nin birinci VDMK ihraç süreçleri tamamlandı

TMKŞ’nin birinci VDMK ihraç süreçleri tamamlandıMenkul kıymetleştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla Hazine ve …

TMKŞ’nin birinci VDMK ihraç süreçleri tamamlandı
CyborNFT
28.07.2022 15:23
0
A+
A-

TMKŞ’nin birinci VDMK ihraç süreçleri tamamlandı
Menkul kıymetleştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul, banka ve çatı birliklerin iştirakinde kurulan Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ) tarafından gerçekleştirilen birinci…

Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ) tarafından gerçekleştirilen birinci ihraca ait tüm süreçler büyük bir muvaffakiyet ve yatırımcı için yüksek getiri ile tamamlandı.

TMKŞ açıklamasına nazaran, ihraç kapsamında kurulan TMKŞ Fibabanka 1 nolu Varlık Finansmanı Fonu 13 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirdiği Varlığa Dayalı Menkul Değer (VDMK) ihracını yüzde 50,21 bileşik (yüzde 24,27 kupon oranı) getiri ile itfa etti.

CyborNFT

Bu eser ile ikincil kredi piyasası oluşmasının temelleri atılırken, kredi/mevduat oranının düşürülmesinin, alacakların likitleştirilerek risk transferi yapılabilmesinin ve sermaye piyasalarımıza yeni eserler kazandırılmasının önü açıldı.

13 Ocak’ta Fibabanka’nın 269,5 milyon TL fiyatındaki genel tüketici kredileri TMKŞ tarafından menkul kıymetleştirilerek, esere 2,5 kat talep toplandı.

Ürün, ödemeler önceliğine nazaran A ve B kümesi olarak iki farklı risk kümesine nazaran tasarlanarak, B kümenin getirisi kredilerin ödenme performansı ve kredilerden gelecek nakit akışlarının nemalandırma faizine nazaran değişecek formda tasarlandı.

Böylelikle Türkiye’de birinci sefer Basel ve AB tipi menkul değer tasarlanarak, yatırımcıların destek varlıklarının daha güzel performans göstermesi halinde oluşacak ek getiriden faydalanmasının önü açıldı.

İhracın destek varlıkları olan Fibabanka’nın kullandırmış olduğu Genel Tüketici Kredilerinden TMKŞ’nin kredi analitik süzgecinden geçen 141 bin 268 adet krediden vade sonunda yalnızca 38 adeti tahsil edilemedi. Takibe dönüşüm oranı dal ortalaması olan yüzde 3,75’in çok altında, yüzde 0,03 olarak gerçekleşti.

Modellenen A kümesi 32-194 gün iskontolu tertipler sırası ile bileşik faizi; 1. Tertip (32 Gün) yüzde 23,73, 2. Tertip (63 gün) yüzde 23,87, 3. Tertip (92 gün) yüzde 24,23, 4.Tertip (127 gün) yüzde 24,76, 5. Tertip (160 gün) yüzde 25,06, 6. Tertip (194 gün) yüzde 25,89 olarak modellendi. B kümesi 194 gün vadeli değişken getirili tertip ise ihraç anında yüzde 32,86 bileşik getiri (yüzde 16,38 kupon oranı) ile modellenerek ihraçlar gerçekleştirildi.

27 Temmuz’a kadar gerçekleşen itfalarda A kümesi için belirlenen faiz oranları ile itfalar yapıldı.

194 gün için yüzde 32,86 bileşik getiri (yüzde 16,38 kupon oranı) oranı ile modellenen B kümesi VDMK; eserin destek varlığı olan kredilerinden sağlanan erken tahsilatlar, vade başlangıcından sonunda kadar günlük ortalama 1,5 Milyon TL olan nakit akışlarının modellenenden yüzde 20,92 bileşik tekrar nemalandırma oranından daha güzel bir getiri ile yönetilmesi ve eser dizayndaki ihtiyatlı varsayımlar sebepleriyle beklenenden çok daha yüksek bir oran olan yüzde 50,21 bileşik (yüzde 24,27 kupon oranı) getiri ile itfa edildi.

TMKŞ olarak hazırlanan birinci eser ilgili yatırım periyotları ortasında Türkiye’deki en yüksek getiriyi sunan TL enstrümanlardan birisi oldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.