STERLIN
19,9169
DOLAR
15,9225
EURO
16,8279
ALTIN
929,55
BIST
2.394,83
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (18.05.2022)
Premier Lig’de Liverpool kazandı, şampiyon son haftaya kaldı
Doğu Konferansı’nda final serisi başlıyor, CANLI YAYIN Misli.com’da! NBA’de öne çıkan iddaa…
Galatasaray’da başkanlık seçimi ne vakit? Lider adayları kimler? GS’de başkanlık için geri sayım başladı
Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde kura atışını Bitcoin’le yapan Arda Kardeşler’in cezası açıklandı
Son dakika: Galatasaray’da Dursun Özbek ve Metin Öztürk birleşme kararı aldı
TFF 3. Lig Play-Off’ta Ofspor’u yenen Fethiyespor finalde
Powell: Enflasyon düşene kadar faizi artırmaya devam edeceğiz
Fenerbahçe Beko’yu yenen Frutti Extra Bursaspor seriyi eşitledi
Garanti BBVA’da görev değişimi
Adnan Öztürk: 11 Haziran’da kim seçilirse seçilsin Eylül’den sonra seçim olur!
Galatasaray’da Sofiane Feghouli’den veda mesajı! “Benim için büyük bir onurdu”
ERCİYAS ÇELİK BORU SANAYİ A.Ş.( İhraç Tavanına İlişkin Bildirim
PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.( Kredi Derecelendirmesi
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Şirket Genel Bilgi Formu
FLAP KONGRE TOPLANTI HİZMETLERİ OTOMOTİV VE TURİZM A.Ş.( Maddi Duran Varlık Alımı
ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Koca: Salgının son günlerindeyiz
GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Herhangi Bir Otoriteye Mali Tablo Verilmesi
AB Savunma Bakanları Toplantısı sonrası açıklama… Borrell: Ukrayna’daki savaş tam anlamıyla bir uyanış oldu
Rusya Donetsk’te 5 katlı binayı vurdu: 1 ölü, 1 yaralı 
Putin’den AB’ye yaptırım yanıtı – KIBRIS HABER
58 pozitif vakaya rastlandı! – KIBRIS HABER
Lavrov: Müzakereler devam etmiyor – KIBRIS HABER
Özer’den müze ve stant ziyareti
“İstifa edersem parti darmadağın olur” – KIBRIS HABER
Putin’den AB’ye yaptırım göndermesi: Ekonomik bir intihar!
UCM’den flaş ‘Ukrayna’ kararı
Nizam: Destekler ödenmedi – KIBRIS HABER

TİM ve ihracatçı birliklere yönelik yasa teklifi Meclis’te

TİM ve ihracatçı birliklere yönelik yasa teklifi Meclis’teAk Parti, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile ihracatçılar birliklerinin kuruluş ve …

TİM ve ihracatçı birliklere yönelik yasa teklifi Meclis’te
CyborNFT
30.04.2022 00:02
0
A+
A-

TİM ve ihracatçı birliklere yönelik yasa teklifi Meclis’te
Ak Parti, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile ihracatçılar birliklerinin kuruluş ve vazifeleri hakkında değişiklik öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu

İhracatçı birliklerinin ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) genel sekreter ve genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde atama yapılmaması halinde Ticaret Bakanlığınca resen atama yapılabilecek.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Misyonları Hakkında Kanun ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklife nazaran, Türkiye’de gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar vergiden muaf tutulacak.

CyborNFT

Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan özgür bölgelerde üstyapıların kullanımının aktifleştirilmesine katkı sağlanması, atıl kalmasının önüne geçilmesi ve yeni yatırımcı taleplerinin karşılanabilmesine imkan sağlanacak. Bu kapsamda faaliyet ruhsatı iptal edilen ya da mühleti dolan kiracı kullanıcıların üstyapıda bulunan mallarının tahliyesi için 1 aydan az 6 aydan fazla olmamak üzere mühlet verilecek. Bu mühlet sonunda tahliyesi gerçekleşmeyen mallar idarece tasfiye edilecek.

İhracatçı birliklerinin genel heyetlerince; iflas eden, ölen, ticareti terk eden yahut son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin yasal takipte olanlar dahil borçları ve bu borçların gecikme artırımları terkin edilebilecek. Böylelikle hem mevcut borçlar hem de ileride oluşabilecek benzeri mahiyetteki borçlarla ilgili yaşanacak düşüncelerin önüne geçilecek.

İhracatçı birlikleri ve TİM’in genel sekreter yahut genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde Ticaret Bakanlığının olumlu görüşü alınarak atama yapılamaması halinde atama Bakanlıkça resen yapılabilecek.

Hesap yılı sonunda birliklerin yedek akçelerine aktarılan meblağın Ticaret Bakanlığınca belirlenen meblağı, İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’nin sermayesine eklenmek üzere sermaye taahhüdü ödemesi olarak aktarılacak. Böylelikle şirkete ek gelir sağlanarak daima güçlü bir finansal yapı içerisinde olması, kendini yenileyen bir sermaye yapısı oluşturulması, ihracatçılara daima ve aktif biçimde hizmet verilmesi amaçlanıyor.

– İstanbul’daki birtakım Hazine taşınmazları TİM’e tahsis edilecek

İstanbul Bahçelievler Yenibosna Mahallesi’nde bulunan ve Ticaret Bakanlığına tahsisli lakin TİM ve birlikler tarafından kullanılan Hazine taşınmazları, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca kuruluş hedeflerinde kullanılmak üzere TİM ve birliklere bedelsiz olarak tahsis edilecek. Taşınmazların TİM ve birlikler tarafından düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten evvelki kullanımları için rastgele bir bedel alınmayacak. Tahakkuk ettirilen ecrimisil alacakları hangi evrede olursa olsun terkin edilecek, tahsil edilmiş ecrimisil bedelleri ise iade edilmeyecek.

Kamu Nezareti, Muhasebe ve Kontrol Standartları Kurumu, belirlediği işletmeler ve kuruluşlar için uygulamada birliği ve sürdürülebilirliğe ait raporlamaların memleketler arası alanda geçerliliğini sağlamak maksadıyla memleketler arası standartlarla uyumlu olacak biçimde Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartlarını belirlemeye ve yayımlamaya yetkili olacak. Muhakkak alanları düzenlemek ve denetlemek üzere kanunla kurulan kurum ve konseyler, Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartlarına uygun olmak kuralıyla kendi alanları için geçerli olacak standartlarla ilgili olarak detaya ait düzenlemeler yapabilecek.

– Helal Akreditasyon Kurumuna yönelik düzenleme

Teklifle, Helal Akreditasyon Kurumu ile İlgili Kimi Düzenlemeler Hakkında Kanun’un kuruluş, vazife ve yetkilerini düzenleyen unsuruna de yeni fıkra ekleniyor. Buna nazaran, Türkiye’de helal uygunluk kıymetlendirme faaliyeti gönüllülük temeline dayanacak. Bununla birlikte piyasaya arz edilecek ve Helal Akreditasyon Kurumunun akreditasyon hizmeti verdiği uygunluk kıymetlendirme alanlarına mevzu eserlere ve hizmetlere yönelik helal uygunluk değerlendirmesi yapacak kuruluşların Helal Akreditasyon Kurumunca yahut Helal Akreditasyon Kurumunun taraf olduğu ikili yahut çok taraflı karşılıklı tanıma muahedeleri kapsamında öteki ülkelerce yetkili kılınmış kurumlarca helal akreditasyonu zarurî olacak. İhraç edilecek eserlerin ve hizmetlerin alıcı ülke pazarlarının talepleri ve ilgili ülke teknik düzenlemeleri kapsamında yürütülen helal uygunluk kıymetlendirme faaliyetleri hakkında, helal uygunluk değerlendirmeye mevzu eser ve hizmetlerin yurt içi piyasaya arz edilmemesi kaydıyla bu düzenleme uygulanmayacak. Bu düzenleme kanun teklifinin yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Teklife nazaran, kanun kararlarına karşıt olarak helal akreditasyon faaliyetinde bulunan ve helal akreditasyon kontrollerinden geçmeden, akredite statüsü taşımadan helal uygunluk kıymetlendirme faaliyeti yürüten kuruluşlara uygulanacak idari para cezaları da düzenleniyor. Buna nazaran, Helal Akreditasyon Kurumu ile İlgili Birtakım Düzenlemeler Hakkında Kanun’unun kuruluş, misyon ve yetkilerini düzenleyen unsuruna ters hareket edenlere ve ters olarak akredite olmaksızın helal uygunluk kıymetlendirme hizmeti veren kuruluşlara Helal Akreditasyon Kurumu İdare Heyeti tarafından 100 bin Türk lirasından 1 milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak. Bu düzenleme kararlarına nazaran verilen idari yaptırım kararlarına karşı İdari Yargılama Yöntemi Kanunu kararlarına nazaran idari yargı yoluna başvurulabilecek.

Bu düzenleme kanun teklifinin yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.