SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

TİM/Gültepe: Dokumacılıkta ihracat ikiye katlanacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, “Hazırgiyim ve dokumacılıkta global ölçekte kelam sahibiyiz. Her iki bölümde marka üreticiyiz. İki dalımız toplamda 32-33 milyar dolar ihracata imza atıyor. İnanıyorum ki orta vadede 60…

TİM/Gültepe: Dokumacılıkta ihracat ikiye katlanacak
Akacan The Mall
29.11.2022 10:52
0
A+
A-

TİM/Gültepe: Dokumacılıkta ihracat ikiye katlanacak
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, “Hazırgiyim ve dokumada global ölçekte kelam sahibiyiz. Her iki dalda marka üreticiyiz. İki dalımız toplamda 32-33 milyar dolar ihracata imza atıyor. İnanıyorum ki orta vadede 60…

İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 16. sefer düzenlenen Milletlerarası Kumaş Tasarım Müsabakası bu yıl birinci kere “Futuretex İstanbul” markası altında, “FutureTech” ve “FutureBase International” olarak iki farklı yarış biçiminde gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, dizaynın eserin pahasına kıymet kattığını belirterek, üzerine bir de inovasyon eklendiğinde katma kıymetinin daha da arttığını ve birebir eseri markalaştırdıklarında ise fiyatın üçe-beşe katlandığını söyledi.

Akacan The Mall

Gültepe, her yıl yüzlerce yetenekli genç tasarımcıyı kesimlerle buluşturduklarını tabir ederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Genç yeteneklerin üretime kazandırılmasında yarışların başka bir yeri var. Onların da katkısıyla hazırgiyim ve dokumada global ölçekte kelam sahibiyiz. Her iki bölümde marka üreticiyiz. İki kesimimiz toplamda 32-33 milyar dolar ihracata imza atıyor. İnanıyorum ki orta vadede 60 milyar dolarları konuşacağız. Her yıl daha da güçlenen tasarım kapasitemizle, dokuma ve hazırgiyimin şampiyonlar liginde ülkemizi daha üst sıralara taşıyacağız.”

“Teknik dokuma kesimi 2025’te 222 milyar dolara ulaşacak”

İTHİB Lideri Ahmet Öksüz ise Türkiye’nin birinci ve tek Memleketler arası Kumaş Tasarım Yarışması’nın bu yıl Futuretex marka çatısı altında iki farklı müsabakaya dönüştürüldüğünü söz etti.

Öksüz, “Futurebase International, kumaş tasarım yarışımızın devamı niteliğinde. Futuretech ise teknik dokumalar özelinde bu yıl birinci kez düzenlediğimiz inovasyon ve fikir müsabakamız. İki yarışımız da kesimimiz ismine bizleri son derece heyecanlandırıyor” dedi.

Türkiye’de yılda 30 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren dokumacılık ve hazırgiyim bölümlerinin bu muvaffakiyetinin en çok da dizayna verdiği ehemmiyet ve beraberinde gelen katma pahalı ihracatla sağlandığına vurgu yapan Öksüz, 2020 yılında 165 milyar dolar olan teknik dokumacılık bölümünün pazar büyüklüğünün, 2025 yılında 222 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü lisana getirdi.

Genç yetenekleri desteklemek ve bölüme kazandırmak hedefiyle düzenlenen Futuretex İstanbul’da yüzlerce kişi ortasından finale kalan yarışmacılar ödül gecesinde dizaynlarını sergiledi.

Jürinin değerlendirmeleri sonrası FutureBase International kategorisinde Troublesome Shine dizaynıyla Kemal Özpınar birincilik ve İpekyol Özel mükafatı, Uzay dizaynıyla Fatemeh Khosravi ikincilik mükafatı, Pure Converd of Cynara dizaynıyla İrem Levent üçüncülük mükafatı, Kutnu Bridge dizaynıyla Zeynep Esra Telli ise Heyet Özel mükafatı almaya hak kazandı.

Futuretech yarışında ise Öteki Deri projesiyle Elif Tekcan ve Melis Baloğlu birinci, Biotexcover projesiyle Janset Öztemur ve Semih Özkür ikinci, Akıllı Drysuit projesiyle Bilge Koyuncu ise üçüncü oldu.

Birinciye 200 bin TL ödül

Sürdürülebilirlik, doğal elyaflar, denim, klasik dokumalar temalarıyla düzenlenen FutureBase International kategorisinde birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü ise 100 bin TL mükafatın sahibi oldu.

Futurebase International’da finale giren tüm yarışmacılar birebir vakitte Première Vision Paris Fuarı’nı ziyaret etme hakkı elde etti, birinci 3 finalist 6 ay yabancı lisan eğitimi imkânı ve İstanbul Moda Akademisinde eğitim hakkı kazandı.

Ayrıca birinci üç finalist ortasından Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek yarışmacıya, İTHİB tarafından belirlenecek dizaynla ilgili bir eğitim kurumunda yurt dışı eğitim hakkı da verilecek. Biotech, Dijitalleşme, NanoTech, Smart Textile temalarıyla düzenlenen FutureTech kategorisinde ise birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü 100 bin TL fiyatında ödül almaya hak kazandı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.