STERLIN
19,9991
DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
SON DAKİKA
Kanada’yı Fiona Kasırgası vurdu: En az 20 ev yıkıldı, 1 kişi kayıp
Hermine Fırtınası nedeniyle Kanarya Adaları’nda 141 uçuş iptal edildi
Kanada’daki Fiona ve Filipinler’deki Noru’dan sonra ABD’de Ian fırtınası bekleniyor
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Bangladeş’te bot battı: 24 meyyit, 30 kayıp
Rusya-Gürcistan hudut kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Rusya’da Ukrayna savaşı aykırısı protestolar: Yüzlerce kişi daha gözaltına alındı
Toprak Razgatlıoğlu Katalonya’da 3. oldu
Can Öncü’den Katalonya’da ikili podyum
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.09.2022)
İspanya Başbakanı Sanchez Covid-19’a yakalandı
Son dakika: Almanya Rus gazına alternatifi buldu… Birinci imza atıldı!
Kraliçe II. Elizabeth’in mezarı birinci kere görüntülendi
Gençlerbirliği’nde Niyazi Akdaş yine lider oldu
Bakan Çavuşoğlu: Tahıldan sonra gübre ihracatı için çalışıyoruz
Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı sıkıntı bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…
Çavuşoğlu’ndan gübre açıklaması
Elektrikli oto satışı üçe katlandı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Abe’nin cenaze merasimine katılacak
Meclis 1 Ekim’de açılacak
Almanya’da güç krizi… Ve beklenen adım atıldı!
İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktığını açıkladı
Göztepe’de Ekrem Dağ ile muahede sağlandı
Göztepe’nin Fenerbahçe’den kiraladığı Buyruk, U19 Ulusal Grup’ta da parladı
Hisarcıklıoğlu: 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz
Cumhurbaşkanı Tatar: KKTC gerçeğini artık kabul ediniz – KIBRIS HABER
”KKTC’nin tanınması için çalışmaları başlatın” – KIBRIS HABER
Baf’ın Foto Zeki’si, Lefkoşa’nın Foto Kervan’ıydı… – KIBRIS HABER
Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir? – KIBRIS HABER

Tıbbın yıllığı 400 bin liraya kadar çıkıyor

Tıbbın yıllığı 400 bin liraya kadar çıkıyorYKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde adayları tercih heyecanı sararken, vakıf üniversiteleri …

Tıbbın yıllığı 400 bin liraya kadar çıkıyor
CyborNFT
22.07.2022 09:52
0
A+
A-

Tıbbın yıllığı 400 bin liraya kadar çıkıyor
YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde adayları tercih heyecanı sararken, vakıf üniversiteleri fiyatlarına yüzde 100 artırım yaptı. Tıp fakültelerinin yıllık fiyatları 100 binden başlayıp 400 bin liraya kadar çıkıyor. Tıp fakülteleriyle yarışan diş hekimliği fakülteleri de yıllık 100 bin ile 180 bin TL ortasında değişiyor.

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçları açıklandı, adayları tercih heyecanı sardı. Vakıf üniversitelerini tercih etmeyi planlayan adayları ise artan eğitim fiyatları düşündürüyor. 2022-2023 akademik yılı eğitim fiyatlarını açıklayan vakıf üniversiteleri geçen yıla oranla yüzde 100’e varan artışlar yaptı.

BÖLÜME NAZARAN DEĞİŞİYOR

CyborNFT

Her vakıf üniversitesinin fiyatı, fakülte ve kısım bazında değişiyor. Birtakım tıp fakülterinde bir yıllık eğitimin fiyatını 400 bin lira olarak belirleyen okullar bile var. Hukuk, mimarlık, mühendislik, işletme ve psikoloji üzere öteki tanınan kısımlar için ise yıllık 250 bin TL’nin üstünde fiyatlara de rastlanıyor. Vakıf üniversitelerinin bir kısmı fiyatlarını yıllık değil ‘dönemlik’ belirleyerek, bir sonraki periyot için fiyatın değişebileceği bilgisini de veriyor.

TIP ORTALAMA 150 BİN TL

Vakıf üniversitelerinin artan fiyatlarında yüksek fiyatlarıyla başı tıp ve dış hekimliği fakülteleri çekiyor. Eczacılık kısmı de bu alanların çabucak akabinde geliyor. Vakıf üniversitelerinde tıp fakültelerinin yıllık fiyatı 100 bin TL’den başlıyor. Kurumdan kuruma değişmekle birlikte ortalama fiyatı 150-160 bin TL civarında olan tıp eğitiminde çıta 400 bin liraya kadar yükselebiliyor.

DİŞ HEKİMLİĞİ FİYATTA İKİNCİ

DİŞ hekimliği fakülteleri tıp fakültesiyle yarış halinde. Birtakım üniversitelerde fiyat tıp fakültesinin de üstünde. Yıllık fiyat ortalamaları ise 100 bin TL ile 180 bin TL ortasında şekilleniyor. Eczacılık fakültesinde okumayı planlayan adaylar biraz daha şanslı; yıllık fiyatları ortalama 80 bin TL’den başlıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteleri düşünenler ise yıllık ortalama 45 bin TL ödeyerek eczacılık okuyabilir. Hukuk, mimarlık ve mühendislik fakülteleri de üst sıralarda kendilerine yer buluyor. Bu alanlarda okumak isteyenler yıllık ortalama 80 ile 90 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Vakıf üniversitelerinin fakülte ve kısım bazında duyurduğu fiyatlar dikkatlice incelenmeli. Zira kimi vakıf üniversiteleri fiyatlarına katma paha vergisini (KDV) dahil ederken kimileri dahil etmiyor. Vakıf üniversitelerinin eğitim fiyatlarına uygulanan KDV oranı bu yıl yine yüzde 8’e yükseldi. Örneğin 100 bin liralık bir fiyata KDV eklendiğinde bir yıllık eğitim bedeli 108 bin liraya yükselmiş oluyor. Bunun yanı sıra eğitim-öğretim fiyatında yapılacak artışların, yıllık enflasyon oranları dikkate alınarak üniversitelerin mütevelli heyeti kararınca yapılacağını bildiren kurumlar da var.

Vakıf üniversitelerinin bir kısmı hazırlık sınıfları için yıllık farklı bir fiyat talep ediyor. Yani aday tarafından seçilen kısımda şayet zarurî hazırlık sınıfı varsa, kısım için ödeyeceği fiyat hazırlık sınıfında geçerli olmayacak. Bu nedenle tercih yapılırken üniversitelerin hazırlık sınıfı için belirlediği yıllık fiyatlara de dikkat edilmesi gerekiyor.

PİLOT ADAYLARI UÇUŞ FİYATI DE ÖDÜYOR

Eğer aday pilotaj programı tercih edecekse, programda yer alan zarurî uçuş eğitimleri için de ek bir fiyat ödeyecek.

EN UYGUN HOŞ SANATLAR

PSİKOLOJİ, bağlantı ve hoş sanatlar alanlarında okumak isteyenler biraz daha avantajlı sayılabilir. Psikoloji kısmının yıllık fiyatları 65 bin-75 bin lira. İrtibat ve hoş sanatlar fakültelerinde okumak isteyenler ise yıllık 55 bin lirayla 65 bin lira ortasında değişen bir fiyat ödeyecek.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.