STERLIN
20,8328
DOLAR
18,5936
EURO
18,2312
ALTIN
1.022,81
BIST
3.573,92
SON DAKİKA
Kayıtlı işsiz sayısı Eylül’de azaldı
Twitter’ın Musk’a açtığı dava durduruldu
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüştü
Altay tankı ANADOLU gemisine LCM ile yüklendi
Zigana Tüneli’nde sona yaklaşılıyor
AMB’den bankalara ‘temkinli olma’ daveti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü
Varank: Türkiye bu alanda her geçen gün kabiliyetlerini arttırıyor
Son dakika: Cumhurbaşkanım Erdoğan Putin ile görüştü
Krizdeki Credit Suisse’ten finansal gövde gösterisi
Japonya/Kishida: Yende tek taraflı, keskin düşüşler dilek edilir değil
İhracatta beklenti pandemiden bu yana en düşük düzeyde
Güney Kore ve ABD ortak deniz tatbikatı başlattı
Kasapoğlu muştuyu duyurdu! Yurtlara işçi alınacak
Global besin fiyatlarında geri çekilme sürüyor
Döviz kurlarında son durum! – KIBRIS HABER
7 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
KİT’ler TCMB’den 3 aydır döviz almıyor
Rusya’dan, Fransa Büyükelçisi’ne “Ukrayna’ya destek” uyarısı
Tazminatlar ödendi! – KIBRIS HABER
Pazartesi eylem var! – KIBRIS HABER
Kim Jong-un Rusya Devlet Lideri Putin’in doğum gününü kutladı
Yunan basınında tek gündem: Cumhurbaşkanı Erdoğan… ‘Türkiye’den inanılmaz meydan okuma’
THY, Eylül’de 7,3 milyon yolcu taşıdı
Fed’de şahin sesler kesilmiyor
Altında Mart’tan beri en büyük haftalık yükseliş
TCMB PPK Üyesi Tuna hayatını kaybetti
Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Biden’dan dünyayı dehşete düşüren sözler… ‘Kıyamet’ birinci kere bu kadar yakın!
Son dakika… Bakan Nebati’den değerli açıklamalar
Fed/Evans: Faiz artırımlarında daha gidecek yerimiz var

Texas katliamının raporu açıklandı

Texas katliamının raporu açıklandıABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan akınla ilgili bir soruşturma raporu …

Texas katliamının raporu açıklandı
CyborNFT
18.07.2022 10:07
0
A+
A-

Texas katliamının raporu açıklandı
ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan akınla ilgili bir soruşturma raporu yayınlandı. Raporda, yetkililerin olaya müdahalede yetersiz kaldığı ve kolluk kuvvetlerinin saldırgana vaktinde müdahale etmediği aktarıldı.

ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 19 öğrenci ile 2 öğretmenin vefatıyla sonuçlanan silahlı atağa ait bir soruşturma raporu yayımlandı. ABD Eyalet Temsilciler Meclisi’nden Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapora nazaran, okuldaki yetkililer tarafında “sistemik arızalar” olduğu sonucuna varıldı. Raporda, olay yerindeki yetkililerin “genel olarak yetersiz bir yaklaşımı” olduğu vurgulandı.

Toplamda 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan Texas’ın Uvalde kasabasındaki Robb İlköğretim Okulu’ndaki hücum hakkındaki rapor, evvel katliamda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine iletildikten sonra bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, okulun silahlı bir saldırgan riskine karşı gereğince hazırlanmadığı ve okulun güvenlik siyasetlerine muhalif olarak, “kapıları açık bırakma alışkanlığına” sahip olduğu sonucuna vardı. Texas House Komitesi, yaklaşık 80 sayfadan oluşan raporda, atak sırasında ve sonrasında yaşananların en eksiksiz biçimde ortaya koyulduğunu söyledi.

CyborNFT

Raporda, “Robb İlköğretim Okulu’ndaki bakım ve sistemik başarısızlıklar nedeniyle, saldırgan muhtemelen rastgele bir müdahaleci binaya gelmeden evvel kurbanlarının birçoklarını öldürdü” denildi. Raporda, “Saldırganın binanın içine attığı yaklaşık 142 mermiden, 100’ünü binaya rastgele bir memur girmeden evvel süratle attığı neredeyse kesin.” tabirlerini yer aldı.

OLAY YERİNE 376 KİŞİ GÖNDERİLDİ

Yayınlaman raporda, katliamın olduğu gün okulda çeşitli kurumlardan 376 kişilik bir grubun bulunduğu ve bunların çoğunlukla federal ve eyalet kolluk kuvvetlerinden olduğu belirtildi. Katliama ait raporda, 376 yetkiliden 149’u ABD Hudut Devriyesi’nden, 14’ünün İç Güvenlik Bakanlığı’ndan ve 91’i Texas Kamu Güvenliği Bölümü’ndendi. Raporda ayrıyeten 25 kişinin Uvalde Polis Departmanından, 16’sının San Antonio Polis Departmanından ve 16’sının Uvalde İlçesi Şerif Ofisinden olduğu belirtildi. Rapor fakat yetkililerden hangisinin olay yerine ne vakit vardıklarının belirtilmediğini söyledi.

KAPI KİLİTLERİ ÇALIŞMIYORDU

Raporda, Robb İlköğretim Okulu’nun “kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sorunları” olduğu belirtildi. Texas House Komitesinin raporuna nazaran, “Robb İlköğretim Okulu’nun kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sıkıntıları vardı. Bilhassa, 111 numaralı sınıfın kilitleme sisteminin yanılgılı olduğu biliniyordu, lakin tamir edilmedi” denildi. Raporda, “Robb İlkokulu, kapıların kilitli tutulmasını gerektiren güvenlik siyasetlerine uymama alışkanlığına sahipti ve bunun ölümcül olduğu ortaya çıktı” denildi.

77 DAKİKA SONRA MÜDAHALE EDİLDİ

Texas House Komitesi, bu haftanın başlarında Texas’taki okul saldırısının basına yayılan CCTV imgelerine nazaran, polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiğini belirtti. Raporda, “Yaralıların yardım için bir saatten fazla beklemesi ve saldırganın orta sıra ateş etmeye devam etmesi göz önünde bulundurulduğunda bu can kaybına katkıda bulunabilirdi” denildi.

The Austin American-Statesman isimli mahallî gazete tarafından atağa dair elde edilen imgelerde, 18 yaşındaki saldırganın 11.33’te okula girdiği ve silahlı akınlarına başladığı, polisin ise 11.36 civarında okulda bulunmasına karşın saldırgana 12.50 civarında müdahale ettiği ortaya çıktı.

SALDIRGANIN İSTİKRARSIZ BİR HAYATI VARDI

Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapor ayrıyeten, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos hakkında bilgiler yayımladı. Rapora nazaran, tetikçinin, unsur bağımlılığı problemleriyle çaba eden bir anne ve baba figürü de dahil olmak üzere “dengesiz bir mesken hayatı” olduğu belirtildi. Tetikçinin ailesinin “sık sık taşındığı” ve “görece yoksulluk içinde yaşadığı” belirtildi. Raporda, Ramos’un okul hayatı boyunca akademik olarak düşük performans gösterdiği ve çok devamsızlık yaptığı belirtildi. Saldırganın toplumsal medya irtibatlarından, “tehditkar davranışlar sergilediği” iletisinin ortaya çıktığı belirtildi.

OKUL POLİS ŞEF, KOMUTA SORUMLUĞUNU ÜSTLENMEDİ

Raporda, Robb İlköğretim Okulu polis şefinin “olay komuta sorumluluğunu” üstlenmediği sonucuna varıldı. Raporda, “Polis Şefi Pete Arredondo, kendisine evvelden atanmış bir sorumluluğu üstlenmedi. Telsizleri yanında olmadığı için başka kolluk kuvvetleriyle sağlam irtibattan yoksundu. Durumun aktif bir formda denetimini sağlayamadı. Olay yerinde kolluk kuvvetlerinin genel olarak yetersiz bir yaklaşımı vardı. Birçoğu için bunun nedeni, kendilerine yanlış bilgilerin verilmesiydi” tabirleri yer aldı. Okul Polis Şefi Arredondo Temmuz başında istifa etmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.