STERLIN
36,7893
DOLAR
28,9486
EURO
31,8269
ALTIN
1.901,81
BIST
8.095,69
SON DAKİKA
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Sterlin 36,72TL! – KIBRIS HABER
Aracına benzin yerine su koyunca olanlar oldu! – KIBRIS HABER
Güzelyurt’ta yol aydınlatma tamiratı başladı! – KIBRIS HABER
Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Spora yatırımlar hızlanacak”! – KIBRIS HABER
Market hırsızının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Güney’de bir kadına tecavüz eden 39 yaşındaki Türkiye Survivor eski yarışmacısının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER
2022-2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları onaylandı! – KIBRIS HABER
Hayvancılık Dairesi’nden önemli açıklama! – KIBRIS HABER

TESK Lideri Palandöken dayanak paketini kıymetlendirdi: Esnaf nefes alacak

TESK Lideri Palandöken dayanak paketini kıymetlendirdi: Esnaf nefes alacakEsnaf ve zanaatkârlar için açıklanan dayanak paketi, TESK ve TESKOMB …

TESK Lideri Palandöken dayanak paketini kıymetlendirdi: Esnaf nefes alacak
CyborNFT
12.10.2022 07:24
0
A+
A-

TESK Lideri Palandöken dayanak paketini kıymetlendirdi: Esnaf nefes alacak
Esnaf ve zanaatkârlar için açıklanan dayanak paketi, TESK ve TESKOMB tarafında olumlu karşılandı. Kelam konusu takviyenin iktisada can suyu olacağı  belirtilirken; ticari araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması ve Meclis’e gelecek perakende yasası üzere gündeme ait başka bahisler için de tahlil beklendiği hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evvelki gün açıkladığı esnaf ve zanaatkârlara 100 milyar, 60 ay vade ve yüzde 7.5 faiz oranlı kredi,Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ni (TESKOMB) sevindirdi. TESK Lideri Bendevi Palandöken, “100 milyarlık nefes kredisi kıymetli bir ölçü, bilhassa de borcu olup da kredi alamayan esnafın önü açılacak. Artık gözümüz Meclis’e getirilecek olan perakende yasasında ve işyeri kiralarımızın konutlarda olduğu üzere yüzde 25 ile sonlandırılması ile ticari araçlarda ÖTV’nin bir sefere mahsus sıfırlanması müjdesinde” dedi. TESKOMB Lideri Abdülkadir Akgül ise 100 milyar krediden ve borç ertelemeden toplamda 1.3 milyon esnafın yararlanacağını söyledi. 

MALİYET UCUZLAYACAK

CyborNFT

TESK Lideri Palandöken, yeni esnaf paketini Hürriyet’e şöyle kıymetlendirdi: “100 milyar değerli bir nefes olacak. Lakin en değerlisi de borcu olduğu için kredi alamayan esnafın önü açılacak. 6 ay sıfır faiz, sonra yüzde 4 faizle, 36 ayda yani 3 yılda borcunu ödeme imkanı bulacak, rahatlayacak. Ayrıyeten Meclis’te torba maddede sicil düzeltmeyle ilgili düzenleme de çok kritik. Evvelki esnaf paketinden 1.3 milyon esnaf yararlanmıştı, yeni eklenenlerle bu sayının daha da artacağını kestirim ediyoruz. Akaryakıt, mazot, LPG çok kıymetlendi; elektrikli ticari araçlarda bir sefere mahsus ÖTV alınmasın, bu maliyetleri düşüreceği için halkın ulaşım maliyetine de olumlu yansıyacaktır. Ayrıyeten perakende yasası bu ay Meclis’e gelecek. Marketlerin açma kapama saatlerinin değiştirilmesi, mobilya, telefon, elektronik eşya, kırtasiye, fırın mamulleri satışının durdurulmasına yönelik taleplerimizi tekrarladık. Cumhurbaşkanımız da bu mevzu üzerinde duruyor.”

TESKOMB Lideri Akgül ise verilen kredi limitlerinin yükseldiğini, bankalarda kredi vermeye kaynak yokken 100 milyarlık kaynak yaratıldığını söyledi. Piyasa kredi faizinin 9.5 olduğunu, esnaf paketinde ise 2 puan aşağıdan, yüzde 7.5 faizle kredi verileceğini belirten Akgül, esnafın en çok limit düşüklüğünden şikâyet ettiğini, bunun da 350 binden 500 bine yükseltildiğini söyledi. 1.3 milyon esnafın krediden yararlanacağını, konut otomobil almak için değil, raflarını, yenilemek için bu krediyi kullanacağını söyledi.

KİME, NE KADAR KREDİ VERİLECEK?

Türkiye genelinde esnaf odalarına kayıtlı tüm işletme sahipleri ve esnaf olmak isteyen genç teşebbüsçüler krediden yararlanacak. Bunun için herkes bulunduğu vilayet ve ilçede kayıtlı olduğu kefalet kooperatifine başvuracak. İşyeri edinme ya da işyeri yenileme kredisi almak isteyenler, 1.5 milyon TL’ye kadar, 10 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli kredi kullanabilecek. Sıfır taşıt almak isteyenlere de tekrar 1.5 milyon TL’ye kadar, 7 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizle kredi verilecek. Kaybolmaya yüz tutmuş, klasik meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa, 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar, sıfır faizle 5 yıl vadeli kredi kullandırılacak. Usta teşebbüsçü kredisi, rastgele bir meslek kolunda ustalık dokümanı olup da kendi ismine iş yeri açacaklara; 500 bin TL’ye kadar, 5 yıl vadeli ve sıfır faizle kullandırılacak. KOSGEB girişimcilik eğitimini tamamlayan yaşı 35’i geçmemiş olanlara 300 bin TL’ye kadar, sıfır faizli, 5 yıl vadeli genç teşebbüsçü kredisi verilecek. Bu üç küme dışında kalan tüm işletme kredileri ise 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli ve üst limiti 500 bin lira olarak kullandırılacak. Tüm krediler Halk Bankası’ndan yıllık yüzde 15 faizle alınacak. Geri ödemeler krediye nazaran, 1 ay, 3 ay ve 6 aylık dilimler halinde yapılacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.