STERLIN
20,7329
DOLAR
18,5825
EURO
18,1988
ALTIN
1.021,40
BIST
3.553,85

Teknopark İstanbul’a Mesleksel Eğitim Merkezi

Teknopark İstanbul’a Mesleksel Eğitim MerkeziMilli Eğitim Bakanlığı ve Teknopark İstanbul A.Ş. ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği …

Teknopark İstanbul’a Mesleksel Eğitim Merkezi
CyborNFT
02.08.2022 17:07
0
A+
A-

Teknopark İstanbul’a Mesleksel Eğitim Merkezi
Milli Eğitim Bakanlığı ve Teknopark İstanbul A.Ş. ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği protokolü yapıldı. İmza merasimine katılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Bu protokol ile Teknopark İstanbul’da Mesleksel Eğitim Merkezi kuruyoruz” dedi.

Teknopark İstanbul İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Metin Yerebakan’ın yanı sıra İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Pendik Kaymakamı Hülya Kaya ve Pendik Belediye Lideri Ahmet Cin’in de katıldığı imza merasimi Teknopark İstanbul’da yapıldı. İmza merasiminde konuşan Bakan Özer, tüm meslek alanlarında kesimin tüm temsilcileriyle iş birliği yapıldığının altını çizdi. Bakan Özer konuşmasına şöyle devam etti.

İŞ BİRLİKLERİNİN MEYVELERİNİ ALIYORUZ
Şu anda eğitim vermiş olduğumuz tüm meslek alanlarında bölümün tüm temsilcileriyle iş birliği yapıyoruz. Birlikte olabilmenin meyvelerini de alıyoruz. Akademik olarak başarılı öğrencileri adım adım mesleksel eğitime kattıktan sonra üretim kapasitesi de artmaya başladı. Evvelce 200 milyonluk gelirler elde ederken 2021 yılını 1 milyonla kapattık, 2022 gayemiz 1,5 milyar lirayla kapatmak. Durmadık ülkenin eğitim kapasitesinin farklı noktalar gelmesi için patent, yararlı model, fikri mülkiyet ve sınai hakları mesleksel eğitime dahil ettik. Meslek liselerinde 50 Ar-Ge merkezi açtık. Bu sayı 55lere ulaştı. Evvelki yıllarda yaklaşık 3 eserin tescilinin alındığını görüyoruz. 2022 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığının 7 bin 538 oldu. Amacımızı aştık. 74 tane eserin de ticarileşmesini sağladık. Artık meslek liseleri yurt dışına ihracat yapıyor.

CyborNFT

MEZUN OLDUKLARINDA İSTİHDAM EDİLECEKLER
Bugünkü protokolümüz ile Teknopark İstanbul yerleşkesine Mesleksel Eğitim Merkezi kuruyoruz. Tüm firmalar mesleksel eğitim merkezinde çırak, kalfa muhtaçlığını karşılayabilecek. Teknopark İstanbul’da bu meslek eğitim merkezinde çalışan çıraklara Teknopark İstanbul idaresi ek 500 lira burs verecekler. Buraya her başvuruyu almayacağız, elemeden geçireceğiz. En kritik şey mezun olduklarında istihdam yaratılacak. Bu iş birliğinin Türkiye’deki başka Teknoparklara örnek teşkil etmesi bakımından da çok değerli olduğuna inanıyorum.”

DEĞİŞİMİ GÖRÜP YOL ALMALIYIZ
Mesleki eğitim alanında yapılan çalışmalar hakkında en büyük dileğinin sürdürülebilir olması olduğunu lisana getiren Teknopark İstanbul İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Metin Yerebakan “Dünya çok büyük bir değişim yaşıyor. Bu değişimi görüp yol almamız gerekiyor. Bazen değerli görünmeyen hususlar hayati değer taşıyabilir. Siber güvenlik de onlardan biri” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.