STERLIN
33,3001
DOLAR
27,1919
EURO
28,9708
ALTIN
1.681,75
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER

Tekfen Holding kurucusu Ali Nihat Gökyiğit hayatını kaybetti

Tekfen Holding kurucu oraklarından iş insanı Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşında vefat etti. Türk iş dünyasında başarılı projeler gerçekleştiren Gökyiğit, TÜSİAD, DEİK ve TEMA gibi birçok dernek ve vakıfta üst düzey görevler almıştı.

Tekfen Holding kurucusu Ali Nihat Gökyiğit hayatını kaybetti
CyborNFT
25.01.2023 14:35
0
A+
A-

Tekfen Holding kurucusu Ali Nihat Gökyiğit hayatını kaybetti
Tekfen Holding kurucu oraklarından iş insanı Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşında vefat etti. Türk iş dünyasında başarılı projeler gerçekleştiren Gökyiğit, TÜSİAD, DEİK ve TEMA gibi birçok dernek ve vakıfta üst düzey görevler almıştı.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Tekfen’in kurucusu Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşında hayatını kaybetti. İş yaşamı boyunca birçok başarılı projeye imza atan Gökyiğit, iş yaşamındaki unvanlarının dışında, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Kurucu ve Mütevelli Heyet Başkanı olarak da adını duyurmuştu.

TEMA Vakfı, Ali Nihat Gökyiğit’in ölümüyle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kurucu Onursal Başkanımız ve Yaprak Dedemiz Sayın Ali Nihat Gökyiğit’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ülkemizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.

CyborNFT

Ali Nihat Gökyiğit’in cenazesi yarın ikindi namazının ardından Fatih Camii’nden kaldırılacak.

Ali Nihat Gökyiğit kimdir?

Nihat Gökyiğit, 23 Şubat 1925’te Artvin’de dünyaya geldi. Artvin’in Gögitoğulları adıyla anılan köklü sülalelerinden birine mensup olan Gökyiğit, ilkokulu ve ortaokulu bitirmesinin ardından Artvin’den ayrıldı. Gökyiğit’in babası, yabancı dil öğrenebilmesi için onu İstanbul’daki Robert Koleji’ne gönderme kararı aldı.

Robert Koleji’nde geçirdiği 6 yıllık eğitim süreci boyunca okul içinde pek çok sosyal ve kültürel aktiviteye katılan Nihat Gökyiğit, iki amcasının da mühendis olması nedeniyle okula girdiği ilk günden itibaren mühendis olmayı istiyordu. İnşaat mühendisi olmayı planlayan Gökyiğit, Feyyaz Berker’le birlikte daha birinci sınıftan itibaren bu alana yöneldiler.

Gökyiğit, Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra, Berker gibi yükseköğrenimini Amerika’daki Michigan Üniversitesi’nde yapma kararı aldı. Eğitimini burslu almaması sebebiyle Gökyiğit, öğrencilik hayatı boyunca pek çok işte çalıştı.

Gökyiğit, 1948’de Michigan Üniversitesi’ndeki programını tamamlamasının ardından Berker gibi, bir sene daha kalıp Amerika’daki iş hayatını tanımak istedi ve Pennsylvania’daki Gannett Fleming Corddry and Carpenter, Inc. isimli firmada çalışmaya başladı.

Türkiye’ye döner dönmez askerliğe başvuran Gökyiğit, burada tercümanlık ve askerlik hizmetinin bitmesine yakın bir süre istihkâm okulunda inşaat malzemeleri konusunda eğitmen olarak görev aldı. Gökyiğit, askerliğini tamamlamasının ardından, askeri havaalanları inşa eden Metcalfe-Hamilton and Grove adlı Amerikan konsorsiyumunda görev aldı. Hava Meydanlığı İnşaat Reisliği’nin başındaki Esat Turgut’un önerisiyle Bayındırlık Bakanlığı bünyesine geçen Gökyiğit, burada yapımına yeni başlanacak olan Konya Hava Meydanı’nın kontrol amirliğini üstlendi.

Gökyiğit, 1956’da Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile Tekfen İnşaat’ı kurdu

1956 yılında devletteki görevinden ayrılan Gökyiğit, aynı yıl okul arkadaşları Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile Tekfen İnşaat şirketini kurdu. Tekfen Holding ve diğer grup şirketlerinin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanlık görevini üstlenen Gökyiğit, 2015 Mayıs ayından itibaren de Tekfen Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı oldu.

İş hayatı boyunca birçok vakfın kuruculuğuna önderlik eden Gökyiğit, ayrıca toplumsal sorumluluk faaliyetlerinde de görev aldı. TÜSİAD’da 3 yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yapan Gökyiğit, 15 yıl kadar da DEİK yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Türkiye-BDT İş Konseyleri başkanlığını ve Karadeniz İş Konseyi Türkiye Temsilciliği görevini 10 yıl boyunca icra eden Gökyiğit ayrıca, Gürcistan ve Kırgızistan Fahri Konsolosu olarak seçildi.

Gökyiğit, Hayrettin Karaca ile 1992 yılında TEMA Vakfı’nı kurdular

Toprak Dede olarak bilinen Hayrettin Karaca ile, 11 Eylül 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kuran Gökyiğit, TEMA Kurucu ve Mütevelli Heyet Başkanı olarak, çevre, doğal varlıkları koruma ve kırsal kalkınmaya yönelik ilk projelerini ve doğaya dost üretimler serisi sponsorluklarını üstlendi. Gökyiğit ayrıca, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı kurarak dünya barışına önemli katkılarda bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.