STERLIN
23,6247
DOLAR
19,1169
EURO
20,7271
ALTIN
1.213,41
BIST
4.811,45
SON DAKİKA
Türkiye 0-2 Hırvatistan (Maç özeti)
Anadolu Efes, Olimpia Milano’yu farklı geçti
Türkiye – Hırvatistan maçında Stefan Kuntz’a tepki! Hakan Çalhanoğlu büyük üzüntü yaşadı, tribünler Arda Güler’i istedi ama…
‘Fed daha güçlü bankacılık düzenlemelerini değerlendiriyor’
Bursa’da anlamlı koreografi! Hırvatistan tribünlerinde duygulandıran pankart
Wizz Air, İGA İstanbul Havalimanı uçuşlarına başladı
Arda Turan, Hırvatistan maçı öncesi ödüllendirildi
49 gün sonra enkazdan çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Çamlıbel’de ormanlık alan içerisinde suçüstü yakalandılar! – KIBRIS HABER
ABD medyası:Türkiye rekor kırdı! ‘Erdoğan’ın 20 yıllık projesi meyvelerini veriyor’
Ersin Tatar, Londra temaslarına devam ediyor! Kıbrıs konusu gündemde – KIBRIS HABER
Filiz Besim; “Sağlık Bakanlığı’ndaki 85 personel, bir yıldır sosyal güvenceden yoksun çalışıyor”! – KIBRIS HABER
ABD’den Esad’ın kuzenleri dahil 6 kişiye yaptırım
TMO’nun buğday ithalatı ihalesinde maliyet belli oldu
AB gaz tüketimini düşürme kararını uzattı
Korsanlar gemiye saldırdı, mürettebat ile iletişim kesildi
Özdemir Berova; “Paniğe Gerek Yok”! – KIBRIS HABER
Afrika Birliği’nden Kenya’daki taraflara sükunet çağrısı
Fransa alarmda! İçişleri Bakanı’ndan ‘ateş ve kan’ uyarısı
Siemens Energy, İtalya’dan 1 milyar euroluk sipariş aldı
5 üniversiteden iş birliği
Bakanlar Kurulu toplandı! – KIBRIS HABER
Erkan Oraç hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Twitter’dan ‘mavi tik’ kararı
AB benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor
OPEC+’dan üretimi sabit tutma sinyali
Alibaba’dan tarihinin en kritik yapılanma kararı
Balıkçılar sezonu erken kapadı
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan uluslararası rezerv açıklaması
Togg’un ön siparişi 177 bin 467’ye ulaştı

Tek Kıbrıs, tek, üniter, egemen Avrupa devleti olabilir” – KIBRIS HABER

Tek Kıbrıs, tek, üniter, egemen Avrupa devleti olabilir” – KIBRIS HABER
CyborNFT
10.09.2022 15:11
0
A+
A-

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın Güney Kıbrıs’a günübirlik ziyaret ve bu çerçevede yaptığı görüşme ve konuşmalar Rum basınında geniş yer buldu. Metsola’nın görüşmede yaptığı açıklamada, “Tek Kıbrıs, tek, üniter, egemen Avrupa devleti olabilir” ifadelerini kullandı…

Fileleftheros Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşen, Rum meclisine hitap eden, Meclis Başkanı Annita Dimitriu ile “Ledra Caddesi”ni gezen Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın İsmet Güney’in kızı Nilgün Güney’e Kıbrıs Bayrağı’nın verilmesi seremonisinde DİSİ Başkanı ve partinin başkan adayı Averof Neofitu’ya eşlik ettiğini yazdı.

Habere göre, Metsola, ziyaretinde, “Avrupa’nın her zaman Güney Kıbrıs’ın tarafında olacağı, Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa’nın tamamlanmış olmayacağı ve Güney Kıbrıs’ın, enerji terkibinin şekillendirilmesinde Avrupa’nın ana stratejik ortağı olabileceği” mesajlarını verdi.

“KIBRIS SORUNUNDAKİ ÇIKMAZ, TÜRK TARAFININ BM GENEL SEKRETER TEMSİLCİSİ ATANMASINI RET, İKİ DEVLET ÇÖZÜMÜNDE ISRAR ETMESİNDEN KAYNAKLI”

CyborNFT

Nikos Anastasiadis, Metsola ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, adadaki fiili durumun kabul edilemez olduğu görüşünü tekrarlayarak “ülkeyi yeniden birleştirme çabalarını AB ve Avrupa Parlamentosu’na dayalı sürdürdüklerini söyledi. Kıbrıs sorunundaki çıkmazın Türk tarafının BM genel sekreter temsilcisi atanmasını ret, iki devlet çözümünde de ısrar etmesinden kaynaklandığını iddia etti.

Enerji konusuna değinen Anastasiadis “”Doğu Akdeniz kayda değer bir alternatif enerji güzergahı olabilir ve Kıbrıs buna kendi yöntemiyle katkıda bulunmaya hazırdır” dedi.

Metsola ise “Tek bir Kıbrıs olabilir. Tek, üniter, egemen Avrupa devleti. Bütün sakinleri Avrupa vatandaşı olacak BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca iki toplumlu iki kesimli federasyon” ifadesini kullandı. Şu anda bu yöndeki müzakerelere ivme kazandırılması gerektiği görüşünü de belirten Metsola şunları ekledi:

“İhtiyacımız olan güveni tesis etmektir ve AB tarafından ısrarla kınanan son faaliyetler doğrudan müzakerelerin yeniden başlamasını tehlikeye sokuyor. Maraş çatışma noktası değil, iki toplumlu işbirliği örneği olmalı. Karşılıklı faydalı bir sonuç mümkündür ve AP bütün kaynaklarını hizmetinize sunmak için orada olacak”

“BİR ÜYE DEVLETİN BÖLÜNMÜŞLÜĞÜ AVRUPA MESELESİDİR”

Gazete, Roberta Metsola’nın Rum Meclisi’nde yaptığı konuşmayı “Güven Yaratılmasından Söz etti… ‘Bir Üye Devletin Bölünmüşlüğü Avrupa Meselesidir’”  başlığı altında aktardı.

Gazeteye göre, “AB’nin bir üye devletinin bölünmüşlüğü yalnız Kıbrıs sorunu değil, Avrupa’nın meselesidir ve AB buna top yükün cevap vermelidir” diyen Metsola özetle şunları ekledi:

“Barış için, BM planı himayesinde tek Kıbrıs’ın sağlanması için insanları yakınlaştırmak gerekir. Daha açık olayım, tek yol, egemen bir Avrupa devleti üzerinden, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon üzerinden ilerlememizdir. Kıbrıs’ın meydan okumaları Avrupa’nın da meydan okumalarıdır. Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa hiçbir zaman tamamlanmış olmayacak.

Maraş’ta olduğu gibi, fiili durumun bozulması, güven tesis edilmesi ve uygulanabilir çözüm bulunması çabalarını ciddi tehlikeye sokar. Güven yaratmalıyız. Herkesin karlı çıkacağı, toplumlar arasında güven yaratacak bir sonuç olabilir, olmalıdır. Bunun için AP’nin bütün kaynaklarının emrinize amade olduğuna inanıyorum.”

Gazete, fotoğraf destekli bir haberinde de Metsola’nın, Rum yönetimi başkanı adaylarından DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile de görüştüğünü, görüşme sırasında Neofitu’nun, Metsola’nın huzurunda, İsmet Güney’in kızı Nilgün Güney’e,  babası tarafından çizilen ve 1960’ta düzenlenen yarışmayı kazanan bayrağı teslim ettiğini yazdı.

Alithia haberi “Averof ve Metsola’dan Sembolik Hareket… Kıbrıs Bayrağını İsmet Güney’in Kızına Teslim Etti” başlığıyla aktardı. Nilgün Güney’in, kendisine yapılan davet ve bayrağın verilmesi için teşekkür ettiği konuşmasında “babam burada olsaydı onur duyardı” dediğini belirtti.

Haravgi Roberta Metsola’nın, Rum meclisindeki konuşmasının ardından gazetecilerin, AP’nin Ukrayna saldırısından sonra Rusya’ya gösterdiği tavrın aynısını Türkiye’ye de gösterip göstermeyeceği sorusuna verdiği cevabı aktardı.

“MARAŞ VE MAĞUSA KENTİ BİR AVRUPA SORUNU OLAN KIBRIS SORUNUNUN SEMBOLÜDÜR”

Habere göre AP’nin Maraş konusunda BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiği görüşünde olduğunu ve defalarca kınadığını söyleyen Metsola, “Dolayısıyla, Maraş’ın derhal yasal sakinlerine iade edilmesini destekliyoruz. Maraş ve Mağusa kenti bir Avrupa sorunu olan Kıbrıs sorununun sembolüdür” dedi.

Metsola, Kıbrıs müzakereleri başlarsa, masada AB’den bir temsilci olup olmayacağı sorusuna, her zaman anlaşmazlıkların müzakere yoluyla çözülmesini savunduklarını belirterek, “Bu müzakerelerde BM temsilcileri dışında AB’den de temsilciler olması gerekir. AB’ye katılmak isteyen ülkeler, hatta, üyelik müzakereleri dondurulan Türkiye de Avrupa reçetelerini takip etmelidir ve Rusya’ya yaptırımlar herkes tarafından uygulanmalıdır” ifadesini kullandı.

Gazete, Metsola’nın ziyareti çerçevesinde Derinya’ya da gittiğini ve oradaki sözde “Maraş Kültür Merkezi”nde sözde “belediye başkanı” Simos Yoannu ile görüştüğünü yazdı.

Habere göre, Metsola’dan yardım isteyen Yoannu, AP ve Metsola’nın yardımcı olabileceğine inandıkları bazı öneriler ortaya koyduğunu belirterek, “Kıbrıs’ın ve Maraş’ın büyük dostu olarak yardımcı olacaklarından eminim” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.