STERLIN
22,8559
DOLAR
18,6408
EURO
19,6351
ALTIN
1.075,92
BIST
5.005,30
SON DAKİKA
Dünya Kupası’ndaki Hollanda – Arjantin müsabakasında Wout Weghorst damgası! Tarihi golle maçın mukadderatını değiştirdi
Akdenize kıyısı olan AB ülkeleri, “enerji krizine karşı ortak çözüm” daveti yaptı
Brezilya’da Tite dönemi sona erdi! Jorge Jesus…
Samsunspor ile Yeni Malatyaspor puanları paylaştı
Darüşşafaka deplasmanda farklı kazandı
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani: Avrupa’nın İran halkına yönelik ihaneti defalarca kanıtlanmıştır
Beyaz Saray’dan Rusya ve İran açıklaması: İlişkileri tam teşekküllü bir savunma ortaklığına dönüşüyor
Zelenski: Rus ordusu tarafından atılan füzelerin yüzde 62’si sivilleri hedef aldı
Türkiye ‘ilaç ihracat yasağı’ getirdi! Eczacılar Birliği, Yasağın kaldırılması için talepte bulundu – KIBRIS HABER
6 ay önce elektrik kabloları için açılan çukurlar hâlâ kapatılmadı! – KIBRIS HABER
Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: Sırp polisi ve askeri, Kosova topraklarına bir daha asla ayak basmayacak
Putin ve Paşinyan, Kırgızistan’da görüştü
Tatar “İnsan Hakları Günü” nedeniyle KKTC İnsan Hakları Derneği heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Limasol’a bağlı Pirgos köy muhtarlığına el bombası atıldı! – KIBRIS HABER
“Polis Temel Eğitimi Müfredatı Güncelleme Çalıştayı” Düzenlendi! – KIBRIS HABER
İncirli; “Lefkoşa’daki kreş ve etüt eksikliğini gidereceğiz” – KIBRIS HABER
Dikkat! Kuş gribi vakasına rastlandı – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlılarından 1’i cezaevine gönderilirken diğer 2’si teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Kamu Hizmeti Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı bütçeleri Komite’den geçti! – KIBRIS HABER
ABD’nin serbest bıraktığı Viktor Bout’tan ilk açıklama
YÖK Başkanı 12 üniversitenin rektörüyle buluştu
Belarus’ta geniş çaplı tatbikat: Ukrayna’dan saldırı endişesi
Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginlik tırmanıyor: “Silahlı çatışmanın eşiğindeyiz”
Gardiyanoğlu; “LTB’de maaşlar gününde eksiksiz ödenecek” – KIBRIS HABER
Kırok; “Çağdaş ve hesap verebilen bir belediye yaratacağız” – KIBRIS HABER
Son dakika: Putin’den dikkat çeken mesajlar… ABD’ye net uyarı
Tayvan’da kuş gribi alarmı…
Küçük kız tek boynuzlu at için izin istedi! Yetkililerden büyük sürpriz…
Bolsonaro’ya seçim kampanyasında yolsuzluk davası
Putin: “AEB ülkeleri arasında karşılıklı ödemelerde milli para birimine geçme süreci hızlandı”

Tedbir alınmazsa orman yangınları artabilir

Önlem alınmazsa orman yangınları artabilirİzmir Çeşme’de ve Muğla Datça’da meydana gelen yangınlar geçtiğimiz yıl yaşadığımız acıyı tekrar …

Tedbir alınmazsa orman yangınları artabilir
CyborNFT
15.07.2022 16:37
0
A+
A-

Önlem alınmazsa orman yangınları artabilir
İzmir Çeşme’de ve Muğla Datça’da meydana gelen yangınlar geçtiğimiz yıl yaşadığımız acıyı tekrar hatırlattı. Orman yangınları için riskli vakitlere girdiğimizi söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Şu anda meteorolojik şartlar geçen sene ki kadar kritik noktaya ulaşmadı. Sıcaklıklar şimdi 40 dereceleri aşmadı lakin hem Datça’da hem Çeşme’de rüzgarın fazla olması nedeniyle çıkan yangınlar süratli bir biçimde büyüdü” dedi.

Prof. Dr. Tolunay, orman yangınları meydana gelmeden tedbir alınmasının ve ormanlık alanların genişletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Orman yangınlarının birçoğunun kaza ve ihmalden kaynaklı meydana geldiğini söyleyerek iklim değişikliği konusunda tedbirler alınmazsa Türkiye’de yakın gelecekte fırtınalar, seller ve orman yangınları üzere çok hava olaylarının çok daha sık ve şiddetli bir halde yaşanacağına da dikkat çekti. Tolunay,” Umudumuz var lakin vaktimiz daralıyor” diyerek ülkemizde devam eden yangınlar hakkında şunları söyledi:

HERKESİN ATEŞ KONUSUNDA DİKKATLİ OLMASI GEREK
“Yangınların kamuoyu tarafından kasıtlı çıkarıldığı düşünülüyor ama Çeşme’de kaynak yapılırken sıçrayan kıvılcımdan yangının çıktığı ortaya konuldu. Datça’da ise şimdi kesin olmasa da trafo patlaması ya da elektrik nakil çizgisinden yangın çıktığına dair bilgiler var. Münasebetiyle orman yangınları kaçınılmaz lakin büyük çoğunluğu insan tesiriyle kaza ve ihmalden çıkıyor. Öncelilkli olarak ormanla iç içe yaşayan herkesin ateş konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Birebir vakitte da orman içinde yangınlara sebep olabilen elektrik nakil çizgisi tesisleri üzere yerlerin bakımların yapılması gerekiyor. Yılda ortalama 150 yangın elektrik nakil çizgileri tesislerinden çıkabiliyor. Bu hususta kamuoyu çıkan her yangından sonra altında bit yeniği arıyor. Bu da orman yangınlarıyla çabaya ziyan veriyor. Zira kasıtlı yapıldığı niyeti oluştuğu vakit çabucak o reaksiyonla bir an evvel yanan alanların ağaçlandırılması gerektiğine dair baskı yaratılıyor. Ama bölgede bulunan kızılçam ve makinin yangın sırasında sıçrattığı yanmamış tohumların insan takviyesiyle tekrar çimlenmesini sağlamak daha yanlışsız olur.

CyborNFT

BİRKAÇ AY YAĞMUR YAĞMAZSA YANGINLAR ARTACAK
Ege ve Akdeniz bölgelerinde iklim değişikliğine bağlı olarak ortalama sıcaklıklar artacak. Bir de üstüne kurak periyot gelir. Yani birkaç ay hiç yağmur yağmazsa orman yangını riski de artacak. İklim değişikliğinin en değerli tesiri yangınların kolaylıkla çıkması, süratlice yayılması ve denetim edilemeyecek bir boyuta ulaşması. İklim değişikliğinin de tesiriyle yangınlardan evvel tedbir almaz ve sadece söndürme siyasetleri ile çalışmalara devam edersek çıkan yangınları söndürmek için çok geç kalacağız. O nedenle bize çok farklı bakış açıları gerekiyor. Velhasıl tüm doğal afetlerde önleyici önlemler almamız kaide.

BİLİNÇSİZCE AĞAÇLANDIRMA YAPILMAMALI
Ağaçlandırma yapılırken çeşit seçimine dikkat etmemiz gerekiyor. Bilhassa geçen yıl yapılan ağaçlandırma kampanyalarında da bunu gördük. Her ağacın farklı ekolojik istekleri var ve buna uygun dikim yapılması gerekiyor. Tıpkı çeşit ağacın tohumu bile olsa o tohumun nereden alındığı kıymetli. Örneğin İzmir’den alınan fidanı tutup da Antalya bölgesinde de yetişebilen bir tıp diye düşünüp oraya ekmemeliyiz. Aksi takdirde bu halde dikilen fidanların bölgede birkaç yıl içinde resen yok olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanı sıra geçmişte Akdeniz Bölgesi’nde yetişen makilik alana orman gözüyle değil çalılık gözüyle bakılmış ve birden fazla yerde bu makilik alanlar Kızılçam çeşidi ile ağaçlandırılmış. Şu anda üstte Kızılçam tipi altta ise maki bitki örtüsü bulunuyor. Maki ile kızılçam ormanlarının iç içe olduğu yerlerde yangınlar çok daha şiddetli oluyor ve kısa müddette büyüyor. Yangın sırasında makiler kısa uzunluklu olduğu için bir merdiven misyonu görerek alevlerin kızılçam ağaçlarının zirvesine kolaylıkla sıçramasına neden oluyor. Bu formda çok büyük yangınlar meydana gelebiliyor. Bu nedenle bu kampanyaların bilinçsizce yapılmaması ve uygulanmaması gerekiyor.

İMARA AÇILACAK ENDİŞESİ
Yangın sonrasında ormanlık alanı süratlice ağaçlandırmayı istememizin bir nedeni de ‘imara açılacak’ telaşından kaynaklanıyor. Kamuoyunun bir kısmı bu inanış doğrultusunda ağaçlandırma kampanyalarına da süratlice katılıyor. Ancak yanan alanların yine orman haline getirilmesi bir anayasal mecburilik. Orman Genel Müdürlüğü bunun için bir bütçe ayırıyor ve bunu zati yapıyor. Bu halde fidan bağış kampanyaları dolaylı bir hareket diyebiliriz zira devletin aslında yaptığı bir iş için harekete geçiliyor. Bunda bir sakınca yok natürel lakin bunun yerine ben fidan dikim kampanyalarının ‘orman alanlarının genişletilmesi’ için yapılmasını öneriyorum. Orman olmayan alanları ağaçlandırmak için kullanabiliriz.

ORMANLARA OTEL YAPMAK İÇİN YANGINA GEREK YOK
Bunun yanı sıra ormanlık alanın imara açılması için yangınların olmasına gerek yok. Turizm teşvik kanunu ile yangın görmemiş ormanlık alanlara oteller yapılabiliyor. Ayrıyeten maden kanuna nazaran de ormanlık alanlarda madenlere müsaade veriliyor. Orman kanunun 17’nci hususundaysa kamu faydası ve zaruriyet olması halinde ormanlarda çeşitli tesislere müsaade verilebilir deniliyor. Ormanlık alanlara yapılan bu tesislerin sayısı ise yanan alanlardan çok daha fazla. Geçen yılki yangınlarla birlikte son 20 yılda her yıl 16 bin hektarlık bir alan yandı, geçen yıldan evvel 9 bin hektar civarında yanıyordu. Yıllık olarak kamu faydası ve zaruret gerekçesiyle verilen müsaadelerle yok olan ormanlık alan 33 bin hektar civarında. Yanan ormanlık alanların yine orman olma bahtı var ancak tesisleştirilen alanların yine orman olma talihi yok. Ama şunu görmemiz gerekiyor, ormanın orman olarak kalması en büyük kamu faydasıdır.”

UMUDUMUZ VAR FAKAT VAKİT DARALIYOR
İklim değişikliğinin tesirlerini torunlarımızdan hatta çocuklarımızdan evvel biz görmeye başlayacağız diyen Prof. Dr. Tolunay 2050 yılını işaret ederek şunları söyledi:
“Çocuklarımızı torunlarımızı etkileyecek diyoruz lakin onlara kalmadan çok daha yakında olacak şeyler var. Şayet tedbir almazsak iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanacaklar çok uzakta değil. Örneğin 20’li yaşlardaki bir öğrenci 65 yaşında emekli olduğunda dünya bugüne nazaran 3 derece daha sıcak olabilir. İklim değişikliğine bağlı olarak çok hava olaylarında artışlar bekliyoruz. Seller, taşkınlar, fırtınalar, kuraklık, orman yangınları, heyelanlar hatta salgın hastalıklar, çekirge istilaları üzere çok sayıda olayla karşılaşabiliriz. Bu olayların şiddetinde, müddetinde, sıklığında ve tesir alanında genişlemeler bekliyoruz. Bununla birlikte mevsimler de kaymaya başladı. Eylül, Ekim aylarını yaz üzere yaşamaya başlayabiliriz. Bu da bize bir şeyler yapmamız gerektiğini söylüyor. Hâlâ umudumuz var ancak vakit daralıyor. Şayet tedbir almadan devam edersek 2050 yılında çok daha fazla çok hava olayı ile karşı karşıya kalacağız.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.