STERLIN
21,2086
DOLAR
18,5826
EURO
18,5288
ALTIN
1.025,37
BIST
3.484,42
SON DAKİKA
Manchester City 5 golle güldü, Dortmund rahat kazandı!
Bahçeşehir Koleji galibiyetle başladı!
EKK’da ‘alternatif enstrüman’ kararı
Almanya ile İspanya ortasında güç iş birliği
Mesut Özil Futbolu bırakıyor iddiasına yanıt! – KIBRIS HABER
Erdoğan’ın verdiği destekle Dünyaya karşı mücadelemizi yürütüyoruz! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’dan OPEC+’nın petrol kararına sert tepki
BM Barış Gücü tarafların rızasını almak zorundadır! – KIBRIS HABER
İşte görevden alınan isimler! – KIBRIS HABER
ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesinde
Putin, gerilimi tırmandıracak kararnameyi imzaladı
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Değerleme Raporu
SunExpress Ekim ayında da kapasite artışına gitti
DP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı! – KIBRIS HABER
“BM Barış Gücü, GKRY’nin onayı ile KKTC’de görev yapamaz”! – KIBRIS HABER
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu

TDP Dış İlişkiler Komitesi: Güven Artırıcı Önlemler Kıbrıslı Türklerin Yararınadır – KIBRIS HABER

TDP Dış İlişkiler Komitesi: Güven Artırıcı Önlemler Kıbrıslı Türklerin Yararınadır – KIBRIS HABER
CyborNFT
23.05.2022 17:57
0
A+
A-

Toplumcu Demokrasi Partisi Dış İlişkiler Komitesi’nden yapılan açıklamada “Güven artırıcı önlemler Kıbrıslı Türklerin yararınadır” denildi.

Açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta müdahaleler ve kısır siyasi tartışmalar sürerken Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kasulides’in dile getirdiği ve “Maraş karşılığı hava ve deniz limanlarımızın uluslararası seyahat ve ticarete açılmasını” içeren paketin acilen toplumun geniş kesimlerince tartışılmaya açılması gerekliliği vurgulandı.

BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kapalı Maraş’ın BM gözetiminde yasal sahiplerine iadesi karşılığı, Ercan ve Mağusa limanında BM ve AB denetiminde açılımlar yapılması başta Kıbrıs Türk toplumu olmak üzere herkesin faydasına olacağının altının çizildiği açıklamada, “Böylesi bir açılımdan azami fayda sağlayabilmek için uygulamanın nasıl olacağı, yeni statüde ticaret için gerekli belgelerin nasıl sağlanacağı, sağlık sertifikası ve kalite standartları belgelerinin nasıl kullanılacağı, KDV, gümrük ve diğer benzeri vergilerin nasıl olacağı ve AB ve BM ile ne çerçevede bir yasal alt yapı kurgulanacağı ticaret-sanayi odaları, turizm örgütleri, seyahat acenteleri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla tartışmaya açılmalıdır” denildi.

Açıklamada, Limanlarda yapılacak böylesi bir açılımın ekonomimize yapacağı olağanüstü katkılara dikkat çekilirken, “başta altyapı yatırımlarımızın, enerji ihtiyacımızın ve cari bütçemizin nasıl şekilleneceği, ekonomistlerce rakamlara dökülmeli, bu yönde yapılacak tüm tartışmalar hamasetten uzak bilimsel ve ekonomik verilerle planlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

CyborNFT

“Bu limanların adadaki her iki toplumca da yoğun olarak kullanılacağı, iki toplumun yakınlaşmasına ve ortak turizm hizmetlerine fırsat yaratacağı hatırlanmalıdır” denilen açıklamada, Maraş’ın yasal sahiplerine iadesinin önemli bir güven yaratıcı açılım olacağı vurgulandı.

Ayrıca bu açılımın yeni ve sonuç odaklı bir görüşme sürecinin başlaması gündeme geleceğinin ifade edildiği açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının da, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararını ihlal eden taraf olmaktan kurtulacağına dikkat çekildi.

Açıklamada TDP’nin, BM kararları doğrultusunda kapalı Maraş’ın BM kontrolünde yasal sahiplerine iadesini ve hava ve deniz limanlarımızın BM ve AB işbirliğiyle uluslararası ticaret ve turizme açılmasını desteklendiği belirtilirken, toplumlar arası asıl güven artırıcı önlemlerin insanlarımızın hayatına doğrudan dokunan açılımlarla olacağı ifade edildi.

Açıklamanın devamında tarafların karşılık beklemeden kendi uhdesindeki önlemleri hayata geçirmelerinin önemine dikkat çekilirken, TDP önerilerini sundu:

-ada içi geçişler kolaylaştırılmalı, başta Lefkoşa, Erenköy, Haspolat ve Akıncılar’da olmak üzere bir an önce yeni geçiş kapıları açılmalıdır.

-Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılacak açılımlarla ada içi ticaret artırılmalıdır.

-ebeveynlerinden sadece biri Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olanların yasal hakkı tanınmalı ve ayrımcılığa son verilmelidir.

-teknik komitelerin işleyişi hız kazanmalı, başta geçişler teknik komitesi olmak üzere insanlarımızın hayatına dokunan alanlarda işbirliği çözüm odaklı olarak artırılmalıdır.

-Kıbrıslı Türklerin kuzeyde, Kıbrıslı Rumların güneyde ticareti faaliyet gösterebilmesinin, bankalarda hesap açmasının, şirket kurmalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

-yenilebilir enerji başta olmak üzere, enerji alanında nasıl bir işbirliği olabileceği tartışılmalıdır.

-eğitim müfredatlarındaki ırkçı, dışlayıcı ve düşmanlık aşılayan bölümler uluslararası uzmanların da katılacağı ortak komitelerde gözden geçirilmelidir. Eleştirel, bilimsel ve indoktriner olmayan müfredatlar oluşturulması için adımlar atılmalıdır.

-dünyada örnekleri bulunan ve akademisyenlerden, yerel ve uluslararası uzmanlardan oluşturulacak bir “uzlaşı komisyonu” için çalışma başlatılmalıdır. Komisyon karşılıklı olarak toplumsal yaraların sarılmasına, gerçeklerin ortaya çıkarılmasına, empatinin geliştirilmesine ve güvenin inşasına katkı sağlayabilir.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.