STERLIN
26,3174
DOLAR
21,0751
EURO
22,6158
ALTIN
1.318,54
BIST
5.114,97
SON DAKİKA
Nazım Hikmet ölümünün 60. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı – KIBRIS HABER
Evkaf İyilik Gönüllülerinden çevre temizliğine bir katkı daha – KIBRISS HABER
Taçoy: İhtiyat Sandığı birikimlerine yüzde 20 kar payı yatırıldı – KIBRIS HABER
25 Haziran Ara Seçimleri için ad çekme yarın – KIBRIS HABER
Ali Başman, Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar: Ölümlü trafik kazaları Avrupa ülkelerine göre 4 katı, ivedilikle tedbir alınmalı – KIBRIS HABER
Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’da temaslarda bulundu – KIBRIS HABER
Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da mahsur kalan KKTC vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı – KIBRIS HABER
Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devraldı – KIBRIS HABER
Meclis yarın toplanacak – KIBRIS HABER
Özuslu: Bugüne kadar yazdığım-söylediğim sorunları Meclis’e de taşıyacağım – KIBRIS HABER
4 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Başman: Gönyeli’nin gücüyle, esnafımızın güçlü desteğiyle, daha güçlü ekonomi yaratacağız – KIBRIS HABER
KIB-TEK uyardı! Elektrik borcu olanlar dikkat – KIBRIS HABER
Kumarhaneye girmesi yasak 10 kişi hakkında yasal işlem – KIBRIS HABER
Horoz dövüştürmek için toplanan 48 kişiye yasal işlem – KIBRIS HABER
97 yaşındaki kadını kızı ormanda bırakıp kaçtı! – KIBRIS HABER
Araştırma: Kalp krizi beyin hasarını hızlandırabilir – KIBRIS HABER
Bebeğinin cinsiyetini beğenmeyen baba partiyi birbirine kattı! – KIBRIS HABER
Komşusunu hava tüfeği ile yaraladı – KIBRIS HABER
Belinin kum saati inceliğinde olduğunu göstermek istedi! Altına hiçbir şey giymeden poz verdi – KIBRIS HABER
Atlantik Okyanusu’nun dibinde tam 93 gün geçirdi! Şimdi 10 yaş daha genç görünüyor – KIBRIS HABER
Guterres’in Kıbrıs’la ilgili raporları hazırlanıyor! – KIBRIS HABER
Adaylara itiraz süresi sona eriyor! – KIBRIS HABER
ABD’yi yasa boğan olay! Anne kuğuyu yediler – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; “Gücümüze güç katacağız”! – KIBRIS HABER
Elektrik borcu olanlar, bu tarihe dikkat! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yemin edecek! Bütün isimler Ankara’da toplanıyor – KIBRIS HABER
Kendisini döven kocasını öldürüp dere yatağına attı! – KIBRIS HABER

Tatar-Oktay görüşme detayları! – KIBRIS HABER

Tatar-Oktay görüşme detayları! – KIBRIS HABER
CyborNFT
01.04.2023 18:57
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edeceğini vurguladı…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 15.30 civarında başlayan görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edeceğini vurguladı. 

TATAR: “YARGI SÜRECİNİN EN İYİ ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİ, AİLELERİN EN BÜYÜK BEKLENTİSİDİR” 

Fuat Oktay’ı kabulünde konuşmasına “Biz her zaman birlikte olduk, olmaya da devam edeceğiz” diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 6 Şubat’taki depremde acının da birlikte yaşandığını belirtti. Tatar, depremde 49 KKTC vatandaşının ve on binlerce kişinin hayatını kaybetmesinde duyduğu üzüntüyü dile getirerek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi. 

CyborNFT

“Depremin yaralarının sarılması ve geleceğe hazırlık yapılması adına Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve sizlerin de büyük gayretleri ile yoğun bir çalışma yapıldığını ziyaretlerimde gördüm” diyen Tatar, o bölgelerde çalışmalar yapan kişileri de selamladı.

Adıyaman’da İsias Otel enkazında fedakârca çalışmalar yapan Sivil Savunma Teşkilatı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, İtfaiye, belediye ekipleri ile gönüllülere de kutlayan Tatar, “Orada birlik ve beraberliğin ne demek olduğunu gördük. Herkes seferber oldu” dedi ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ekiplerinin hâlâ Antakya’da çalışmalarını sürdürdüğünü ekledi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a da ilk günden kendisini arayarak acılarını paylaştıkları, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’na ise ekiplerin Adıyaman’a gidebilmesi için koyduğu çabadan dolayı teşekkür eden Tatar, Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulan kriz komitesinde de çok önemli çalışmalar ve yönlendirmeler yaptıklarını belirtti. 

Acılı ailelerin çok büyük duyarlılığının olduğu yargı sürecinden de bahseden Tatar,  İsias Oteli ile ilgili yargı sürecinin en iyi şekilde yürütülmesinin ailelerin en büyük beklentisi olduğunu vurguladı. 

“ PROTOKOLÜN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİM” 

KKTC-TC 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’ne de değinen Tatar, ülkenin geleceği için bu protokolün imzalanmasına vesile olduğu için Fuat Oktay’a teşekkür etti. 

Oktay’ın KKTC’deki yapının güçlenmesi için gösterdiği gayrete işaret eden Tatar, protokolün hayırlara vesile olmasını temenni etti. 

Londra ziyaretine de değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu ziyarette bir kez daha karşı taraf ile bir anlaşmanın egemen eşitlik temelinde olabileceğinin ortaya çıktığını kaydetti. 

“Karşı tarafın zihniyeti bize söz hakkı vermeyi bile tolere edemiyor, buna bile tahammül gösteremiyor” diyen Tatar, KKTC’nin Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edeceğini vurguladı. 

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına anayasal adı ile gözlemci üye olarak kabul edilmesini “büyük başarı” olarak değerlendiren Tatar, 16 Mart’ta Ankara’da yapılan toplantıda Türk Devletleri başkanları ile konuşma ve Kıbrıs meselesini tartışma fırsatı bulduğunu aktardı ve ilişkilerin gelişerek Kıbrıs Türk halkına yeni kapılar açmasını diledi. 

Oktay: “Yıkılan binalarda kusuru olan tüm müelliflerle ilgili çok sıkı bir adli soruşturma devam ediyor” 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 6 Şubat depreminden sonra ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptığını belirterek, depremde 50 binden fazla Türkiye vatandaşının yanı sıra 49 KKTC vatandaşının da hayatını kaybettiğini anımsattı. 

Depremin akut dönemini ilk üç haftada geride bıraktıklarını ve o dönemdeki sıkıntıları hızlı bir şekilde çözdüklerini belirten Oktay, yaklaşık 3 milyon insanı geçici barınma merkezlerine aldıklarını bildirdi. Oktay, bir yıl içinde ise çok daha güçlü 319 bin binayı tamamlayıp afetzedelere teslim etmek üzere çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında hızlı şekilde yürüttüklerini de anlattı. Oktay, “Risklere karşı dirençli bir Türkiye oluşturulması için yoğun bir çalışma başlatmış durumdayız” dedi. 

“YÜREKLERİMİZ DAĞLANDI” 

Depremde hayatını kaybeden KKTC vatandaşlarından bahseden Oktay, “yüreklerinin dağlandığını” ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın taziye dileklerini de iletti. 

Depremde Adıyaman’da İsias Otel enkazında yaşamını yitirenlerin (Şampiyon Melekler) mezarlarını ziyaret ettiğini ve aileleri ile görüştüğünü hatırlatan Oktay, ailelere her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladı. 

Kaybedilen çok insan olduğunu yineleyen ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Oktay, “Yıkılan binalarda kusuru olan müteahhidinden mühendisine, sahiplerinden tüm müelliflerine tamamıyla ilgili çok sıkı bir adli soruşturma devam ediyor. Yaklaşık 1600’e yakın şüpheli var şu anda ve bunlardan 350’si tutuklanmış durumda ve bunların içerisinde de zaten 4’ü İsias Otel ile alakalı. Tamamını çok yakın şekilde takip ediyoruz” diye konuştu. 

“3 MİLYON 300 BİN İNSAN GÖÇ ETTİ” 

3 milyon 300 bin insanın depremden dolayı göç ettiğini belirten Fuat Oktay, deprem bölgelerinde çalışmaların rahat yapılması için bunu teşvik ettiklerini, çalışmalar tamamlandıktan sonra ise herkesin kendi yerine dönmesini teşvik edeceklerini aktardı. Oktay, “Zaten şu anda da dönüşler başladı. Yaklaşık 1 milyonu geri döndü. Bunlardan Kıbrıs’a gelenler de vardı. O depremzede arkadaşlarımızla da bir araya geldik, bugün de bir araya geleceğiz ve onların da her türlü ihtiyaçları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yanlarında olduğumuzu, sizlerin de yanınızda olacağımızı ifade etmek üzere de buradayız” dedi. Oktay, KKTC’nin deprem bölgelerindeki çalışmalara koyduğu katkıdan dolayı da teşekkürlerini iletti. 

Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Tatar’a yönelik Londra’da yapılan protestoya da değinerek, Tatar’a geçmiş olsun dileklerini iletti ve yapılan sözlü saldırıyı “eşit, egemen bir KKTC’nin varlığının elzem olduğunun göstergesi” olarak değerlendirdi. 

Oktay, “Bu, Rumların ne kadar hazımsız olduğunun nasıl çözüm istemediğinin, bir kolejdeki bir konuşmaya bile tahammül edemediklerinin net bir göstergesi… Bırakın çözüm masasında konuşmayı… Türkiye olarak bu olayı, eşit ve uluslararası statüde egemen bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varlığının, tanınmasının ne kadar elzem olduğunun bir göstergesi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye olarak sonuna kadar KKTC’nin yanında olduklarını vurgulayan Oktay, hükümetle çalışmalarının da sürdüğünü ve 2023 yılı protokolünün imzalandığını anımsatarak, bununla ilgili çalışmaların da devam edeceğini söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.