STERLIN
23,7185
DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
ALTIN
1.214,64
BIST
4.812,93
SON DAKİKA
Bir takım daha alıyor – KIBRIS HABER
NASA’nın Venüs görevi ertelendi – KIBRIS HABER
Durum ciddi: iPhone’lar Avrupa’da yasaklanabilir! – KIBRIS HABER
İklim aktivistleri Roma’daki Barcaccia çeşmesine kömür bazlı sıvı döktü – KIBRIS HABER
Oktay: 1 milyon 682 bin 309 depremzedeye 10 bin lira Hane Başı Destek ödemesi yapıldı – KIBRIS HABER
Cumhuriyet Meclisi yarın toplanacak – KIBRIS HABER
Enkaz altından 128 saat sonra çıkarılan “Gizem bebek” annesine kavuştu – KIBRIS HABER
Girne’de inşaat alanında hırsızlık! – KIBRIS HABER
Telefon hırsızı yakalandı – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da okuldan monitör ve klavye çalındı – KIBRIS HABER
Körfez ülkelerinden ‘Marburg virüsü’ uyarısı – KIBRIS HABER
Milli Eğitim Bakanlığı ile KTEV arasında iki konteyner sınıf alımına ilişkin protokol imzalandı – KIBRIS HABER
Afet bölgesindekilere psikososyal dayanak
Siemens’in CEO’su Gelis Sabancı idaresine girdi
Birinci konteyner teknoloji sınıfı Adıyaman’da açılıyor
Rekabet Kurumu’ndan indirim uyarısı! Zincir marketlere ikinci şube ayarı
İstanbul ücretliler geçinme endeksi yüzde 2.95 arttı
TOBB’dan sarsıntı bölgesine 1 milyar tl dayanaklı seferberlik
10 soruda arabuluculuk sistemi! Mesken sahibi ve kiracı bu türlü uzlaşacak
MSÜ İmtihanı başladı
Avrupa Rus petrolüne 60 dolarlık tavanda ısrarcı
Resmi Gazete’de bugün (02.04.2023)
İktisat ve siyaset gündemi – 2 Nisan 2023
Bakan Nebati, YASED üyeleriyle buluştu
2 Nisan 2023 Nöbetçi Eczaneler
Fenerbahçe’den gönderildi, Almanya’da kendini buldu! Augsburg, Mergim Berisha kararını açıkladı
Fenerbahçe’den gönderildi, Almanya’da kendini buldu! Augsburg, Mergi Berisha kararını açıkladı
Aziz Yıldırım ve eski grubu vefa iftarında
Vincenzo Montella’dan Henry Onyekuru kelamları: “Üzgün olduğunu biliyorum”
Adana Demirspor Lideri Murat Sancak: “Henry Onyekuru fırçayı yedi”

Tatar; “Burada verilen mücadele egemenlik mücadelesidir”! – KIBRIS HABER

Tatar; “Burada verilen mücadele egemenlik mücadelesidir”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
23.08.2022 09:30
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulu’na katılacağını ancak orada Rum Lider Anastasiadis’le görüşebileceğini düşünmediğini söyledi.

Tatar, “Güney Kıbrıs seçime gidecek. Anastasiadis’in seçim ortamında benimle görüşebileceğini düşünmüyorum. Geleneksel olarak her Eylül döneminde BM’ye gidilir New York uluslararası ilişkilerin kalbi, dört, beş gün New York’ta olacağız ancak Anastasiadis’le bir görüşmem olacağını düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin yeni siyasetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CyborNFT

Tatar, “Bu gerekli bir siyasettir burada verilen mücadele egemenlik mücadelesidir. Bizim yeni siyasetimiz egemen eşitlik temelindedir.” dedi.

Yeni siyasetin kolay bir adım olmadığını ancak bu yolda Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle bu siyaseti sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin her kurum ve kuruluşu bu yeni siyaseti benimsemiştir. Federasyon artık konuşulmaz kabul de görmez. İki senede çok şey başardık. Öncelikle siyaset değişikliği yapabildik ve bu yeni siyasete devam edeceğiz” ifadelerini kullandı..

Tatar, sıfır asker sıfır garanti bu Ada’da Türkiye’nin varlığını sorgulatacak bir durumdu. Bunun kabulünün mümkün olamayacağını da belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’da yaptığı temaslara da değinerek, birçok yabancı büyükelçiye yeni siyaseti aktarma fırsatı bulduğunu ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinde Azerbaycan’dan büyük destek gördüğünü belirtti.

Tatar, KKTC’nin Türk Devletileri Teşkilatı’na gözlemci üye devlet olarak girebilmesi için de çalışma yapıldığını söyledi.
Azerbaycan’dan iş kadınlarının ülkeyi ziyaret ettiğini de hatırlatan Tatar, Azerbaycan ile KKTC arasında kültürel ve eknomik temasların gelişmesi için İlham Aliyev’in girişimleri olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Azerbaycan’a kalsa iki ülke arasında direkt uçuş da başlar ancak Rumlar bu noktada da engel olmaya çalışır ve Azerbaycan ve havayolları da zor duruma girer” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, bizim siyasetimiz kutsal bir siyasettir. Bizim yolumuz belli bu siyasetin başarılı olabilmesi en büyük temennimdir.” diyen Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti yeni siyasetimizi desteklemektedir bu siyasetten geri adam atacak değiliz. Muhalefet söylemek istediğini söyleyebilir. Rum ve Yunanlılar Kıbrıs’ın bir helen adası olduğuna inanıyorlar. Ben bunu görebiliyorum. Kuzeyi domine etme hedefindedirler.” İfadelerine yer verdi.

Doğu Akdeniz’deki hidro karbon arayışlarına da değinen Tatar, mavi vatandaki arayışlarımız, iki devlet arasındaki işbirlikleriyle iki halk arasında olacak ortak komitelerle yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

Tatar, Rumlar’ın Hidrokarbon konusunda birlikte çalışmaya yaklaşmadığını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile 2011’den beridir çeşitli anlaşmalarımız var Türkiye ile birlikte hareket ediyoruz. 6. Parselde bir çatışma var. Türkiye’nin de Rum tarafının da o bölgede hakkı var aynı yerde bizim de hakkımız vardır. Bütün bu süreçleri dizayn etmesek hakkımızı korumaya çalışmasak tüm mavi vatan gider. Bölgede büyük zenginlikler var bu noktada çalışmalar devam edecek aynı zamanda Türkiye İsrail yakınlaşması da var ve biz de tüm bu denklemin içerisindeyiz tanınsak da tanınamasak da ayrı bir devletiz.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki ulusal çıkarların korunması için de yeni siyasetin doğru bir siyaset olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, haklılığımızı anlatmaya devam etmeliyiz. Bu siyaset güçlü bir siyasettir. bu siyaset kavim bir siyasettir.” dedi.

Rumların hep ambargolarla tecritle uğraştığını söyleyen Cumhurbaşkanı “zihniyetlerini anlamak mümkün değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, spor ambargolarına konusunda “Uluslararası turnuvalarda sporcularımız başarılı, ambargoları kaldırmak için mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Türkiye ile birlikte bazı formüller ürertmek için çalışmalarımız var. Uluslararası organizasyonlarda BM üyesi olup olunmadığıuna bakıyorlar bu da bizim için sıkıntı yaratıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Spor Komitesi’nde de dışa açılım konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, her yerde bizim gençlerimiz var bu ambargoların doğru olmadığını herkes biliyor.

İngiltere’nin Kıbrıs meselesini en iyi bilen ülkelerden biri olduğuna da işaret eden Tatar, İngiltere ile bu bağlamda sürekli ilişki içerisinde olunduğunu kaydetti.

Tatar, “İngiltere’nin yeni sityasetimizi tam anlamıyla destekliyorlar diyemem ancak bize yapılan haksızlıkların da farkındadırlar. ‘haklı olabilirsiniz ama Rumun da onay vermesi gerekir ki bir anlaşma olabilsin diyorlar’.dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletlilik temelinde siyasetin başarılı olabilmesi için Rum Yönetimi’nin politikasına boyun eğecek girişmeler içerisinde olunmaması gerektiğini ifade etti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.