STERLIN
23,4249
DOLAR
19,0385
EURO
20,5545
ALTIN
1.190,24
BIST
4.956,39
SON DAKİKA
HDP aday çıkarmayacak
“Avrupalı büyük bankalar Credit Suisse’in yazgısını yaşamaz”
Afet sonrası ailelere ruhsal dayanak
Rönesans Sitesi’nin yapı denetim sorumlusu tutuklandı! – KIBRIS HABER
Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri araştırması açıklandı
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi
Euroleague’de 30. hafta heyecanı! Fenerbahçe konutunda, Efes deplasmanda…
NBA’de Gecenin Sonuçları: Boston Celtics, Sacramento Kings’i yenerek konferans ikinciliğini sürdürdü
Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER
Rus barış gücü, Ermeni kümelerin Karabağ’a yasa dışı askeri sevkiyatına eşlik ediyor
Fed’in faiz kararı öncesi son 10 günde neler oldu?
IMF’ten Ukrayna’ya kredi!!

Tarihin en büyük soygununu yaptılar, gerilerinde en ufak bir iz bırakmadılar! Pekala nasıl yakalandılar? Her şeyi değiştiren 6 gün…

ABD’de bundan tam 53 yıl evvel Hollywood sinemalarına taş çıkartan bir soygun yaşandı. 11 kişilik bir çete tereyağından kıl çeker misali, yarım saat içinde milyonlarca dolar çaldı. Üstelik ortada hiçbir kanıt olmadığı için yakalanmaları da mümkün değildi. Lakin dananın kuyruğunun kopmasına sayılı günler kala yaşanan bir olay hırsızların bütün planlarını altüst etti. Pekala ne olmuştu?

Tarihin en büyük soygununu yaptılar, gerilerinde en ufak bir iz bırakmadılar! Pekala nasıl yakalandılar? Her şeyi değiştiren 6 gün…
CyborNFT
07.01.2023 14:06
0
A+
A-

Tarihin en büyük soygununu yaptılar, artlarında en ufak bir iz bırakmadılar! Pekala nasıl yakalandılar? Her şeyi değiştiren 6 gün…
ABD’de bundan tam 53 yıl evvel Hollywood sinemalarına taş çıkartan bir soygun yaşandı. 11 kişilik bir çete tereyağından kıl çeker misali, yarım saat içinde milyonlarca dolar çaldı. Üstelik ortada hiçbir kanıt olmadığı için yakalanmaları da mümkün değildi. Fakat dananın kuyruğunun kopmasına sayılı günler kala yaşanan bir olay hırsızların bütün planlarını altüst etti. Pekala ne olmuştu?

“Kusursuz suç” kavramını kesinlikle duymuşsunuzdur. Cürüm uzmanları bu türlü bir şey olmadığını üzerine basa basa söylese de kusursuz cürümler bilhassa tanınan kültürde çok sık karşımıza çıkar ve hatalının gayesine ulaştıktan sonra iz bırakmadan ortadan kaybolduğu, polisin bir türlü işin içinden çıkamadığı olaylar olarak tanımlanır.

ABD’de 1950 yılında gerçekleştirilen bir soygun da kusursuz kabahat olmaya epey yakındı. Hırsızlar bir yığın parayla ortadan kaybolmuştu. Polisin elinde ne bir kanıt ne bir ipucu ne de bir kuşkulu vardı. Lakin yaşanan bir sorun “Kusursuz cürüm yoktur” deyişini doğrularcasına hırsızların yakayı ele vermesine neden oldu.

CyborNFT

Soyguncular hayli kapsamlı bir plan yapmış lakin bir ayrıntısı gözden kaçırmıştı. Pekala neydi o ayrıntı? 

Sıkı durun, sinemalara mevzu olmuş bir öykü geliyor…

* * * * *

Boston’ın hata etraflarında düzgün tanınan 11 hırsız, 17 Ocak 1950 günü özel güvenlik şirketi Brink’s’in merkez binasını soydu. Bugünkü pahası 30 milyon dolardan fazlaya denk gelen parayı çalan hırsızlar, en ufak bir iz bırakmadan sırra kadem bastı. Lakin dananın kuyruğunun kopmasına 6 gün kala, soygunculardan biri kendisine haksızlık edildiği hissine kapıldı ve tüm operasyonu çökertmeye karar verdi.

Her şey 1940’lı yılların sonlarında, kamuoyunda “Fats” olarak tanınan Tony Pino’nun başının altından çıkmıştı. Hırsızlıklarıyla Boston ve etrafının yeraltı dünyasında kendine bir yer edinmiş olan Sicilya asıllı Pino, Brink’s’in kentin dört bir yanından topladığı paraların her akşam North End’deki bir binaya getirildiğini öğrendikten sonra burayı soymayı adeta başa takmıştı.

Pino bunun için Hollywood’un ünlü soygun sinemalarını andıran bir plan yaptı. Planını uygulamaya koymak için de güvendiği “meslektaşlarından” yardım istemeye karar verdi ve birinci olarak Joseph McGinnis’in kapısını çaldı. McGinnis de yeraltı dünyasında tanınmış bir isimdi. Onun Pino’nun teklifini kabul etmesinin akabinde kurulan takıma 9 kişi daha katıldı. Bu bireylerin her biri kentte nam salmış suçlulardı.

HER ŞEYİ ADIM ADIM PLANLADILAR

Pino yaklaşık iki yıl boyunca soygunun her adımını ince ince planladı. Ekiptekiler Brink’s binasını daima nezaret altında tutuyor, muhafızların ve para taşıyan kamyonların geliş gidişlerini kayda alıyordu.

Binadaki alarm sisteminin planlarını ele geçirmek gerekiyordu. Bunun için alarm hizmetini veren şirketin binasında bir “ön soygun” gerçekleştirildi.

Paranın bir dizi kilitli kapının gerisinde saklandığını anlayınca binaya girip birer birer bu kilitleri çalmaya başladılar. Çaldıkları kilitler için birer anahtar yaptırıyor ve sabah vardiyasında vazifeli güvenlik vazifelileri işe başlamadan evvel orjinal kilidi yerine koyuyorlardı.

Planın her saniyesini öngörebilmek emeliyle provalar yapıyorlardı. Zamanlama çok kıymetliydi. Soygun, son para kamyonu binaya ulaştıktan sonra muhafızların sayım basamağında gerçekleştirilmeliydi.

Büyük gün yaklaşırken, Brink’s üniformalarına çok benzeyen kostümler hazırlattılar kendilerine. Binaya girmek için seçilen 7 kişi, tıpkı muhafızlar üzere lacivert kabanlar, sürücü şapkaları ve eldivenler giyecek, yüzlerini lastikten yapılma Cadılar Bayramı maskeleriyle gizleyecekti. Ayak seslerini örtmek için ise yumuşak tabanlı pabuçlar seçmişlerdi.

11 kişilik grubun üyelerinden biri olan “Jazz” lakaplı John Adolph Maffie, 1978 yılında The Washington Post’a verdiği röportajda o günleri, “Tam bir macera yaşadık” diye özetliyor ve ekliyordu: “Pino bize daima paranın kasada olacağını söylüyordu. Hiç kuşkusu yoktu. Açıklaması güç lakin heyecan verici bir durumdu. Alışılmış biz de gençtik o vakitler, artık olsa tıpkı şeyi yapmam.”

Soyguncular kostümleri ve maskeleriyle tanınmaz haldeydi

YARIM SAATTE 2,7 MİLYON DOLARI ÇALIP GÖTÜRDÜLER

Hazırlıklar oldukça vakit alsa da nihayet soygun günü geldi çattı. Herkes yerlerini aldı, binaya girecek olan 7 kişilik grup kostümlerini giydi. Ortalarında Pino’nun da bulunduğu iki kişi kaçış için kullanacakları çalıntı kamyonette yerlerini aldı. Bir kişi de gözcülük yapmak için karşıdaki bir binanın çatısına yerleşmişti.

Soygunun kesimi olmayan tek kişi McGinnis’di lakin onun da hayli kıymetli bir misyonu vardı. Boston Emniyet Müdürlüğü’nden bir dedektifin kendisini görebileceği bir yerde akşam yemeği yiyordu. Olur da işler zıt giderse McGinnis hırsızlar ismine tanıklık edebilecekti.

Günün son kamyonu da akşam saatlerinde binaya ulaştı ve yükünü kasaya boşalttı. Saat 19.30’a yaklaşırken karşı binadaki gözcüden “Başlıyoruz” işareti geldi.

Yedi adam sessizce binanın kapısından içeri adım attı. Alarm sistemini kapatıp, yaptırdıkları anahtarlarla kilitleri açıp ellerinde silahlarıyla kasa odasına girdiler. İçerideki 5 Brink’s çalışanı ziyadesiyle hazırlıksız yakalanmış, karşılarında soyguncuları görünce şoke olmuştu.

Pino’nun adamları çok süratli çalışıyordu. 30 dakikadan kısa bir müddet içinde binaya girmiş, Brink’s çalışanlarını etkisiz hale getirip 1.218.211 dolarlık nakit ve 1.557.183 dolarlık ödeme buyruğunu toplamayı başarmış ve binadan çıkıp kendilerini bekleyen kamyonete atlamışlardı.

İlerleyen yıllarda Noel Behn soygunu “Big Stick-Up at Brinks” ismiyle kitaplaştırdı. 1978 yılında bu kitaptan uyarlanan “The Brink’s Job” sineması vizyona girdi.

6 YIL BOYUNCA BEKLEMELERİ GEREKİYORDU

Onlar binadan ayrıldıktan birkaç dakika sonra polis olay yerine ulaştı fakat faillerden iz yoktu. Geride bıraktıkları tek kanıt, Brink’s çalışanlarının ellerini ve ağızlarını bağlamak için kullandıkları ipler ve bir sürücü şapkasıydı. Kostümlerin geri kalanı daha sonra kamyonetle birlikte McGinnis’e teslim edildi ve yakılarak imha edildi.

Buradan sonrası kolaydı. Soyguncular ganimeti bölüşüp dağıldı. Daha evvelce yaptıkları mutabakat gereği parayı 6 yıl boyunca harcamayacaklardı. Çünkü o periyodun maddelerine nazaran vakit aşımı mühleti 6 yıldı ve o tarihten sonra bu hatadan yargılanmaları kelam konusu olmayacaktı.

Soyguncular gayelerine ulaşmıştı. Ülkenin dört bir yanındaki gazeteler olayın ABD tarihinde o güne kadar görülen en büyük soygun olduğunu yazıyordu. Çalınan para o kadar büyüktü ki FBI birinci günden soruşturmaya dahil olmuştu.

Aşağı üst 6 yıl boyunca, soyguncuların yakalanmasını sağlayacak bireylere mükafatlar vadedildi ve çeşitli ipuçlarına ulaşıldı. FBI bir anda çok varlıklı olan bireylerin kapısını aşındırdığı hipodromlarda, kumarhanelerde ve tatil köylerinde paranın izini sürmeye çalıştı. The Washington Post’un aktardığına nazaran, 2,7 milyon dolarlık soygunu çözebilmek için 29 milyon dolar harcanmıştı ancak beyhude, hırsızlardan iz yoktu.

FBI 1956’da Pino’yu da sorguladı

POLİS SORGULADI FAKAT BİR YERE VARAMADI

Elbette tüm olağan şüpheliler sorgulandı. Bunlar ortasında 11 kişilik grubun üyeleri de vardı. Örneğin McGinnis bu türlü bir soygunda birinci akla gelen isimlerdendi. Fakat Pino bu ihtimali evvelce öngörmüş olduğundan herkesin kıssası aşikâr, şahidi sağlamdı. Üstelik ortada rastgele bir fizikî kanıt de yoktu. Polisler çaresiz şüphelileri salıvermek zorunda kalıyordu.

FBI’ın internet sitesinde “ünlü suçlar” başlığı altında yayımlanan bir yazıda şu sözler yer alıyor: “Soygundan sonraki birkaç saat içinde, yeraltı dünyası soruşturmanın baskısını hissetmeye başladı. Boston’ın ünlü kabadayıları gözaltına alındı ve polis tarafından sorgulandı. Baskı kısa mühlet içinde Boston’dan öbür kentlere yayıldı. ABD’nin dört bir yanındaki sicili kabarık hatalıların faaliyetleri Ocak ayı boyunca resmi bir soruşturmaya bahis oldu.”

 

Diğer yandan çete üyeleri Robin Hood’culuk oynamamıştı tahminen lakin tek bir kurşun bile sıkmadan akıl almayacak kadar çok parayı çalmış olmaları da takdir toplamıştı.

“Crime of the Century” (Yüzyılın Suçu) isimli kitabın müellifi Stephanie Schorow’un tabirleriyle, “Sonuçta mahalledeki kiliseyi ya da yetimhaneyi yakıp yıkmış değillerdi. Birçok kişinin gözünde bu kaybı kaldırabilecek büyük bir şirketi soymuşlardı. Hasebiyle birçok kişi soygun nedeniyle sapkın bir gurur duyuyordu”.

GRUPTAKİ AHENK BİR ANDA BOZULDU

Söz konusu milyon dolarlar olunca 6 yıl beklemek soygunculara fazla güç gelmiyordu. Üstelik her şey yolunda gidiyordu. Lakin bir anda kümenin içinde çatlak sesler yükselmeye başladı.

Aykırı davrananların başını “Specs” olarak bilinen Joseph James O’Keefe çekiyordu. O’Keefe, bu 6 yılı hata işlemekle geçirmiş tekraren mahpusa girip çıkmıştı. Dolayısıyla avukat masrafları günden güne artıyordu. Bu da kendisini bekleyen paralara dair iştahını kabartıyordu.

Başı maddelerle sıkıntıda olduğundan, O’Keefe mahpusa girmeden evvel paranın kendi hissesine düşen kısmını, çetedeki yoldaşlarına emanet ediyordu. Hapisten çıkıp parasını geri aldığı birinci seferde 2000 dolarının eksik olduğunu sav etti.

Ancak bu problem tam çözülmeden O’Keefe tekrar mahpusa girdi ve parayı bir kere daha başka çete üyelerinin denetimine bırakmak zorunda kaldı. Çıktığında paranın yerinde yeller esiyordu. O’Keefe’in dediğine nazaran Maffie paranın bir kısmının çalındığını kalanının da avukat masraflarına harcandığını söylemişti kendisine.

İşler bu noktada rayından çıkmaya başladı. Çetenin ağır toplarından biri kabul edilen O’Keefe, başkalarına baskı yapıp para istiyordu. Bu yolla para koparmayı başaramayınca bu kere Mayıs 1954’te Pino’nun kuzenini kaçırdı (o da 11 kişilik grubun bir üyesiydi) ve Pino istediği fidyeyi ödeyene kadar rehin tuttu.

FBI, B&P isimli şirkete yaptığı baskında çalınan paraların küçük bir kısmını ele geçirdi

SADECE 60 BİN DOLAR BULUNABİLDİ GERİSİ SIR

O’Keefe’in davranışları herkeste rahatsızlık yaratmıştı; Pino için ise kuzeninin kaçırılması bardağı taşıran son damla olmuştu. Haziran ayı boyunca O’Keefe, sonuncusu tanınmış bir tetikçi tarafından gerçekleştirilen üç suikast teşebbüsünden ufak yaralarla çıktı. Nihayetinde de yine cezaevi yolunu tuttu. O içerideyken, çeteye baskı yapmasına yardım eden bir arkadaşı gizemli bir biçimde ortadan kayboldu. Herkes bu olayın ardında Pino’nun adamlarının olduğundan şüpheleniyordu.

O’Keefe soygundan sonra FBI tarafından sorgulandığında ser vermiş sır vermemişti lakin federaller bir sefer daha kapısını çaldığında konuşmaya karar verdi. Uzun müddet mahpustan çıkabilecek üzere görünmüyordu ve cürüm ortaklarına olan olumsuz hisleri günden güne ağırlaşıyordu.

6 Ocak 1956’da FBI casuslarına tabir vermeye başlayan O’Keefe, her şeyi anlattı. Bunu üzerine Brink’s çetesinin 11 üyesi hakkında vakit aşımı müddetinin dolmasına günler kala iddianameler hazırlandı.

Soyguncuların tamamı ya mahpus yattı ya da davalar görülmeden hayatlarını kaybetti.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.