STERLIN
24,9178
DOLAR
20,0973
EURO
21,5596
ALTIN
1.256,88
BIST
4.768,56
SON DAKİKA
‘Altın Caretta Ödülleri’ yarın akşam sahiplerini bulacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS ve KTÖS’den ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi! – KIBRIS HABER
Merkezi Cezaevi’nde ani ölüm! – KIBRIS HABER
Fahrettin Koca’nın acı günü! – KIBRIS HABER
Tüm ailesini katletti! Savunması herkesi şaşırttı – KIBRIS HABER
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında imzalar atıldı! – KIBRIS HABER
Trafikte acı bilanço! – KIBRIS HABER
“T” işletme izinli araçlar denetlendi, 15 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden LTB ziyareti! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati; “Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı”! – KIBRIS HABER
14 Yangın! 683 bin 350 TL hasar – KIBRIS HABER
Rum lider, Erdoğan’ı tebrik etti! – KIBRIS HABER
15 bin küçükbaş hayvan ile 1200 büyükbaş hayvan karantinaya alındı! – KIBRIS HABER
Son Dakika! CTP Meclisi terk etti – KIBRIS HABER
Meclis’te ‘Öğretmenler Değişiklik Yasası’ gerginliği! – KIBRIS HABER
Son Dakika! İmamoğlu’ndan seçim sonrası ilk açıklama – KIBRIS HABER
Kaya Kıralp Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
‘Neden tam gün eğitime geçilmesi gerektiği’ hakkında açıklama geldi! – KIBRIS HABER 
Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Güven Bengihan, halktan destek istedi! – KIBRIS HABER
5 yaşındaki çocuk üçüncü kat balkonundan düştü! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! O yolda kameraların hız limitleri düşürüldü – KIBRIS HABER
Gök gürültülü sağanak yağmura dikkat! – KIBRIS HABER
Bütün okullarda grev yapılıyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum! – KIBRIS HABER
Tanju Özcan; “İmamoğlu derhal CHP’nin başına geçmelidir”! – KIBRIS HABER
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu KKTC sonuçları! – KIBRIS HABER
29 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler

Taliban’dan bayanlara bir darbe daha: Eski boşanma kararlarını iptal etti

Afganistan’da bayanlara yasak üstüne yasak getiren Taliban bu sefer evlilik yasalarında değişiklik yaptı. Buna nazaran eski idare devrinde tek taraflı olarak evliliklerini bitirme hakkı tanınan bayanların boşanma kararları iptal edildi. Boşanıp yeni hayatlar kuran bu bayanlar eski kocalarıyla evli sayılacak.

Taliban’dan bayanlara bir darbe daha: Eski boşanma kararlarını iptal etti
CyborNFT
05.03.2023 07:37
0
A+
A-

Taliban’dan bayanlara bir darbe daha: Eski boşanma kararlarını iptal etti
Afganistan’da bayanlara yasak üstüne yasak getiren Taliban bu sefer evlilik yasalarında değişiklik yaptı. Buna nazaran eski idare devrinde tek taraflı olarak evliliklerini bitirme hakkı tanınan bayanların boşanma kararları iptal edildi. Boşanıp yeni hayatlar kuran bu bayanlar eski kocalarıyla evli sayılacak.

ABD’nin çekilmesinin akabinde Afganistan’da devletin denetimini ele geçiren Taliban, ülkedeki bayanlara yönelik baskısını farklı yollarla sürdürüyor. Ülkenin evlilik yasalarında yapılan değişiklikler, Taliban’ın bayanları haklarından nasıl yoksun bıraktığının bir öbür örneği olarak bedellendiriliyor.

O BAYANLARA NE OLACAK

CyborNFT

Amerikan Washington Post’un haberine nazaran evvelki hükümet devrinde, kocasından berbat muamele ve şiddet gören Afgan bayanlar, kanunların kendilerine verdiği hakla tek taraflı olarak evliliklerini sonlandırabiliyor, resmi olarak boşanabiliyordu. Taliban idaresi ise ‘hukuki’ düzenlemelerle geriye dönük tek taraflı boşanmaları geçersiz saydı. Kararın akabinde binlerce Afgan bayan kaçak ve zina suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

TALİBAN İLE KÖŞE KAPMACA

13 yaşındayken üvey babası tarafından uyuşturucu husus karşılığında evlendirilen ve artık 22 yaşında olan bir bayan, kendisine şiddet uygulayan kocasından kaçmak için yıllarca uğraş ettiğini ve sonunda meskenden kaçarak boşanmayı başardığı tabir etti. Tekrar evlenerek yeni bir hayat kurduğunu düşünen bayanın ömrü bu sefer de Taliban kaygısıyla altüst oldu. Taliban’ın iktidara gelmesinden birkaç hafta sonra eski kocasından tehdit telefonları almaya başladığını söyleyen Afgan bayan, ikinci kocasının, evliliklerinin artık geçerli sayılmaması nedeniyle kendisinin de zina ile suçlanabileceğinden korkarak onu terk ettiğini aktardı. Birinci evliliğinden iki kız çocuğu bulunan ve ikinci kocası onu terk ettiğinde gebe olan bayan, güvenlik telaşı sebebiyle ülkenin öteki bir kentine kaçtı. Taliban iktidara geldikten sonra dört defa adres değiştirdiğini kaydeden bayan, birinci kocasının onu bulmasından korktuğunu anlattı.

ÖLÜM TEHDİDİ ALIYORLAR

36 yaşındaki bir öteki bayan, aile baskısına karşın, evliliğinin makus gittiğini ve boşanmaktan öteki devası olmadığını söylüyor. “Boşanma talebinde bulunmak benim için utanç verici bir şeydi. Ailemin her iki tarafı da kocama dönmezsem beni öldürmekle tehdit ediyordu” diyen bayan, eski idare periyodunda kendisine boşanma hakkı verildikten sonra resmen boşandığını; bunu duyan erkek kardeşlerinin ise kendisine fare zehri içmeyi önerdiğini söz etti. Ailesinden görüştüğü tek kişi olan kız kardeşinin kendisine, “Keşke senin kadar zeki olsaydım ve daha evvel kaçsaydım. Taliban varken artık bu imkânsız” dediğini aktardı. 

ÇOK SAYIDA BAYAN MAĞDUR

Washington Post’a konuşan üç çocuk annesi bir bayan ise birinci kocasının uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve şiddet uyguladığını, çocuklarına gereğince yiyecek sağlamayı reddettiği için boşandığını söyledi. İkinci kocasının ise Taliban iktidara geldikten sonra ortadan kaybolduğunu belirtti. Washington Post’a konuşan öteki bayanlar üzere bu bayan da saklandığını söyledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Taliban devrinde boşanma yasasının nasıl değiştiği yahut Afganistan’ın evvelki hükümeti sırasında verilen boşanmaların statüsü hakkındaki soruları yanıtlamayı reddetti. Mücahid yalnızca Taliban’ın İslam hukuku yorumuna nazaran boşanma talebinde bulunmak için her iki tarafın da hâkim karşısına çıkması gerektiğini söyledi.

 

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.