STERLIN
33,0604
DOLAR
27,0783
EURO
28,5527
ALTIN
1.633,04
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Tabipler Birliğinden, Domuz Gribi Uyarısı! – KIBRIS HABER

Tabipler Birliğinden, Domuz Gribi Uyarısı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
30.12.2022 14:38
0
A+
A-

KTTB, bir gazetede çıkan ve domuz gribi salgını olduğunu ima eden haber üzerine açıklama yaparak, her gribin domuz gribi olmadığını kaydederek, “Solunum yolu enfeksiyonu olanların toplu yerlere gitmemesini önermekteyiz” denildi…

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), yerel bir gazetede domuz gribi salgını olduğunu ima eden bir haber üzerine açıklama yaparak, her gribin domuz gribi olmadığını açıkaldı.

Açıklamada, “Haber içeriğindeki bilginin düzeltilmesi için ilgili gazete ile irtibata geçilmiş olup, şimdiye kadar olumlu veya olumsuz bir yanıt alınamamıştır. Toplumun güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşımını sağlamak adına kış mevsiminde artış yaşanan Solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili açıklama yapmayı gerekli gördük” denildi.

Her yıl kış mevsiminde Solunum yolu enfeksiyonlarının arttığının ve özellikle risk gruplarında bazı Solunum yolu virüslerinin önemli risk oluşturduğunun kaydedildiği açıklamada, “Bunların başında İnfluenza virüsleri, Respiratuar Sinsityal Virus ve Corona virüsleri salgın niteliği kazanabilmesi yönünden önemlidir. PCR yöntemleri ile tiplendirilme yapılarak toplumda baskın görülen türler belirlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

CyborNFT

Kuzey Kıbrıs’ta da Solunum yolu enfeksiyonlarının mevsim değişiklikleri ile birlikte beklenen artışta izlendiğinin bildirildiği açıklamada, toplum içi dolaşan türlerin tespit çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

“MASKE KULLANIMI, KİŞİSEL MESAFENİN KORUNMASI VE EL HİJYENİNİN SAĞLANMASI EN TEMEL KORUNMA YÖNTEMLERİDİR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu noktada bir takım sağlık kuruluşları ve hekimlerin PCR işlemi uygulamadan sadece antijen testleri ile hastalara ‘Domuz Gribi’ tanısı bildirdiklerini gözlemlemekteyiz. Domuz gribi salgını olduğunu ima eden bir haber ve yanlış yönlendirme ile halkımızda ‘Domuz Gribi Salgını’ paniği oluşacağı kaygısı içerisindeyiz.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan tiplendirme çalışmalarında Domuz Gribi olarak bilinen İnfluenza A H1N1 türünün toplum içi yayılımı son derece düşüktür. Baskın tür tespit çalışmaları halen devam etmektedir. Avrupa’da Kasım ayında yayınlanan raporda baskın İnflunza A türünün H3N2 olduğu belirtilmiştir. Domuz gribi olarak bilinen H1N1 türünün sıklığının önceki yıllara oranla %35 oranında daha az olduğu ifade edilmiştir. Antijen testleri ile sadece İnfluenza A veya B virüsünün varlığının tanısı konulabilmektedir. Tiplendirme işlemi sadece PCR işlemi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle hızlı antijen testleri ile ‘Domuz Gribi’ tanılarının bildirimi yanlış bir ifade olup halkı yanlış yönlendirmeye neden olacağı açıktır. Bu yaklaşımlardan kaçınılması gerekmektedir. Doğru ifade olarak ‘influenza virüsü A/B’ veya ‘Grip virüsü’ kullanılması önerilmektedir.

İnfluenza virüsü önemli bir Solunum yolu enfeksiyonu etkeni olmasına rağmen, aşılı kişilerde mortalite-morbidite oranlarının düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 5 yaş altı, özellikle 2 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü, evde bakım yapan kişiler, hamile ve hamilelik planı olanlar, savunma sistemi yetersiz olanlar, kalp, böbrek, karaciğer, diyabet, astım vb. kronik hastalığı olanlar, vücut kitle indeksi 40 üstü olan obezler ağır enfeksiyon açısından risk altındadırlar.

İnfluenza; burun, boğaz ve akciğerde enfeksiyona neden olur. Grip başlangıcında burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı ile başlayıp ilerleyebilir. Ateş, kas ağrısı, titreme, terleme, baş ağrısı, öksürük, nefes darlığı, gözlerde kızarıklık gibi semptomlar gelişebilir. Morarma, aşırı sıvı kaybı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, havale geçirme, nefes almada zorlanma olması  halinde mutlaka acile başvurulmalıdır. Semptomu olan risk grubu kişilere hekim tarafından verilecek anti-viral tedavi ile semptom süresi ve ağır enfeksiyon önlenebilmektedir.

Diğer benzer Solunum yolu viral enfeksiyonlarında olduğu gibi kalabalık ortamlarda maske kullanımı, kişisel mesafenin korunması ve el hijyeninin sağlanması en temel korunma yöntemleridir. Ayrıca semptomu olan ve tanı almış kişilerin kendilerini izole etmesi hem sevdiklerini ve toplumu koruma açısından oldukça önemlidir.”

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı süveyans verilerinin düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmasının ve sağlık kuruluşları ile hekimlerin hastaları ve toplumu doğru terminoloji ile bilgilendirmelerinin, oluşan bilgi kirliliğinin önlemesi açısından önemine vurgu yapılarak, yeni yıla girilirken Solunum yolu enfeksiyonu olanların toplu yerlere gitmemesi, kendilerini izole etmeleri ve mümkün olduğu kadar az kalabalık eğlencelerin tercih edilmesi önerildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.