STERLIN
39,5266
DOLAR
31,1415
EURO
33,8295
ALTIN
2.036,02
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Süpermodel, diyetisyen, muharrir, büyükanne… Elon Musk’ın gündemden düşmeyen annesi Maye Musk!

Süpermodel, diyetisyen, muharrir, büyükanne… Elon Musk’ın gündemden düşmeyen annesi Maye Musk!Evladına takviye olmayan, kol kanat germeyen anne …

Süpermodel, diyetisyen, muharrir, büyükanne… Elon Musk’ın gündemden düşmeyen annesi Maye Musk!
Akacan The Mall
15.05.2022 08:52
0
A+
A-

Süpermodel, diyetisyen, muharrir, büyükanne… Elon Musk’ın gündemden düşmeyen annesi Maye Musk!
Evladına takviye olmayan, kol kanat germeyen anne yoktur elbette… Lakin kelam konusu evlat dünyanın en güçlü insanı olunca annesi de her yaptığıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Mesleğiyle de isminden kelam ettiren, “Oğlum ünlü olmadan evvel ben ünlüydüm” diyen Maye Musk’ı biraz daha yakından tanıyalım

Oğluyla birlikte Met Gala’nın kırmızı halısında yürüyor. Twitter’da “Ben ölürsem sizi tanımak güzeldi” diye pek de komik olmayan bir espri yapan çocuğuna kaşlarını çatıp tipik bir anne tutumuyla “Zevzeklik etme evladım” dercesine cevap veriyor. Gazetelerde oğlu hakkında olumsuz haberler çıkınca herkesten evvel o reaksiyon gösteriyor. Ve bunların hepsini yalnızca bir hafta içinde yapıyor.

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın annesi Maye Musk’tan bahsediyoruz elbette… 

Akacan The Mall

50 yaşındaki Elon Musk, pek az kişinin hayal edebileceği bir güce sahip. Lakin görünen o ki o da annesinin gözünde bir türlü büyüyemeyen çocuklardan. Hal bu türlü olunca Maye Musk, medyada sık sık gündeme geliyor ve kamuoyunda merak uyandırıyor. Tam da bu nedenle sizin için kapsamlı bir Maye Musk portresi hazırladık…

Öncelikle şunu söyleyelim. 74 yaşındaki Maye Musk son vakitlerde ekseriyetle oğluyla kontaklı problemlerde gündem oluyor lakin aslında kendisi de hayli tanınmış bir insan. Çünkü Musk “dünyanın en varlıklı beşerinin annesi” olmadan evvel epey başarılı bir modellik mesleğine sahipti. Vogue’dan Time’a birçok mecmuanın kapakları için poz veren, 2014’te Beyonce’nin “Haunted” müziğinin klibinde rol alan, kozmetikten diyet kahvaltı gevreğine kaç markanın yüzü olan Musk, 2016 yılında New York Times’a verdiği röportajda bu durumu, “Elon ünlü olana kadar ben ünlüydüm” kelamlarıyla açıklamıştı.

Aslına bakılırsa Musk ailesindeki herkesin kendi alanında hayli tanınmış olduğunu söyleyebiliriz. Maye Musk’ın hala soyadını taşıdığı eski eşi Errol Musk, geçmişte Zambiya’da bir zümrüt madeni de işletmiş bir teşebbüsçü ve mühendis. Son olarak 44 milyar dolar harcayıp Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın faaliyetlerinden uzun uzun bahsetmeye zati gerek yok. Elon’un erkek kardeşi Kimbal Musk, besin alanında faaliyet gösteren The Kitchen Restaurant Group’un, Big Green isimli kâr hedefi gütmeyen kuruluşun ve kent tarımı üzerine çalışan Square Roots’un kurucusu. (Elon ve Kimbal’ın birinci teşebbüsleri Zip2’yu birlikte kurduklarını da hatırlatalım.) Kız kardeşleri Tosca Musk ise Passionflix isimli görüntü yayın platformunun kurucusu ve CEO’su olan ödüllü bir sinema ve televizyon direktörü ve imalcisi.

Maye Musk, 2020 yılında Insider’a verdiği bir röportajda çocuklarının meslekleri için, “Kendi tutkularının peşinden gittiler, hepsi farklı istikamette ilerledi” diye konuşmuştu.

Soldan sağa Maye, Tosca, Kimbal ve eşi Christiana Wyly Musk, bir Passionflix galasında

HOŞLUK KRALİÇELİĞİNİN KIYISINDAN DÖNDÜ

Kanada asıllı Güney Afrikalı olan Maye Musk 15 yaşından beri modellik yapıyor. 1969’da Miss South Africa hoşluk yarışında finale kadar yükselen Musk, hayatının hayli güç geçtiğini, yakın vakte kadar kendisine gelen tüm teklifleri kabul edecek kadar ağır çalıştığını birçok sefer lisana getirdi.

Üç çocuğunu bekâr bir anne olarak büyütürken bir yandan da iki yüksek lisans derecesi alan Musk, modellik dışında beslenme uzmanlığı ve diyetisyenlik de yapıyordu.

2019 sonunda yayımlanan “A Woman Makes a Plan: Advice for a Lifetime of Adventure, Beauty, and Success” (Bir Bayan Plan Yaparsa: Ömür Uzunluğu Sürecek Macera, Hoşluk ve Muvaffakiyet için Tavsiyeler) isimli kitabında anlattığına nazaran, lisede birlikte okumuş olan Maye ve Errol, 1970’te evlendi. Üstte da dediğimiz üzere Errol Musk, o yıllarda mühendis olarak çalışıyordu.

Maye Musk’ın kitabının İngilizce versiyonu 100’den fazla ülkede satışa çıktı. Kitap ayrıyeten ortalarında Türkçenin de bulunduğu 25 lisana çevrildi. Musk haberi Twitter hesabından bu görselle duyurdu.

Maye Musk’ın kitabının İngilizce versiyonu 100’den fazla ülkede satışa çıktı. Kitap ayrıyeten ortalarında Türkçenin de bulunduğu 25 lisana çevrildi. Musk haberi Twitter hesabından bu görselle duyurdu.

Maye Musk, 2019’da Harper’s Bazaar mecmuasına verdiği röportajda, evliliklerinin kısa müddette bozulduğunu, bağlantılarında çeşitli şiddet olaylarının yaşandığını söylemişti. Errol Musk ise daha evvel Rolling Stone’da yayımlanan profilinde, konutuna müsaadesiz girdikleri için vurup öldürdüğü üç kişi hariç, hayatı boyunca hiç kimsenin canını taammüden yakmadığını belirtiyordu.

2020 yılında Insider’a açıkladığına nazaran, Maye Musk şimdi balayındayken Elon’a gebe kaldı. Fakat Elon (ve öteki kardeşleri) babalarından kopuk büyüdü. Hatta Elon Musk Rolling Stone’a babasını “berbat bir insan evladı” diye tanımlamıştı.

Maye ve Errol Musk’ın evlilikleri neredeyse 10 yıl sürdü. Maye Musk daha evvel ayrılmak istediğini fakat evlilikleri resmen bitiren Boşanma Maddesi’nin Güney Afrika’da 1979’a kadar yürürlüğe girmediğini belirtti. Çift yasa uygulamaya konduktan birkaç ay sonra boşandı.

Maye Musk, Elon’un 50’nci yaş gününü de yeniden Twitter’dan bu fotoğrafla kutladı.

Maye Musk, Elon’un 50’nci yaş gününü de tekrar Twitter’dan bu fotoğrafla kutladı.

KANADA YILLARI

1989 yılında Maye Musk çocuklarıyla birlikte Johannesburg’dan Kanada’ya taşındı. 2018’de CNBC’ye verdiği bir röportajda o tarihlerde ailesini geçindirebilmek için tıpkı anda beş farklı işte çalışmak zorunda olduğunu anlatmıştı.

Söylediğine nazaran bir yandan Toronto Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olarak çalışıyordu, bu sayede çocukları harç ödemeden bu okulda okuyabiliyordu. Musk tıpkı vakitte haftada iki akşam modellik ve beslenme dersleri veriyordu. Bir yandan da beslenme uzmanı olarak çalışıyor ve resmen diyetisyen olabilmek için de eğitim alıyordu.

Toronto’da kira denetimi olan küçük bir dairede yaşıyorlardı. Daire epeyce eskiydi, üstelik buraya taşındıkları devirde hakikat düzgün bir eşyaları da yoktu.

Maye Musk 2015’te Insider’a yaptığı açıklamada dairenin durumunu, “Üç hafta boyunca yerlerdeki zımbaları ve soyulmakta olan duvar kağıtlarını sökmekle uğraştık” diye tanım etmiş ve eklemişti:

“İlk maaşımı aldığımda birinci yaptığımız şey yerleri ucuz bir halıyla kaplatmak oldu. Zira koltuğumuz, sandalyemiz filan yoktu. İkinci aldığımız şey ise Elon’un bilgisayarı oldu. Böylelikle yerde oturup bilgisayarında çalışabilecekti.”

Maye Musk’ın o yıllara dair aktardığı anekdotlardan biri de pazar günleri yenmesi klâsik olan eti bile alamadıklarına dair ayrıntılar içeriyordu. Et alacak durumları olmadığını bilmeyen kesimevi sahibi bir danışanının kendisine her ay bir büyük kesim armağan ettiğini belirten Musk, “Bana her ay kocaman bir kesim et getiriyor ve ‘Çocuklarınız yesin’ diyordu. Ben de o eti dörde bölüp üç modülünü donduruyordum. Böylelikle haftada bir daima birlikte et yiyebiliyorduk” diye konuşmuştu.

“ÇOCUKLARIMA HİÇ YARDIM ETMEDİM”

Maye Musk, bu devirde çocuklarının da çalışmak zorunda olduğunu söylemişti. Anlattığına nazaran, kızı Tosca bir yandan okuyor bir yandan da yakınlardaki değerli bir markette reyon vazifelisi olarak çalışıyordu. Elon ise daha üniversiteye başlamadan Microsoft’ta işe girmişti. Bu işi bulmasında annesinin iş arkadaşlarından birinin burada çalışan eşi aracı olmuştu. Elon ve Kimbal daha sonra da yeniden annelerinin bir arkadaşının takviyesiyle bankada çalışmaya başlamıştı.

Ne var ki Maye Musk, çocuklarının bugün geldiği yerlerde kendisinin tesiri olduğunu reddediyor. Yeniden 2015’te Insider’a yaptığı açıklamada, “Çocuklarıma hiçbir vakit yardım etmedim” diyen Musk, şöyle devam ediyordu: “Ben çok fazla çalışıyordum, çocuklarımın kendi sorumluluklarını üstlenmeleri gerekiyordu. Bilhassa Elon okulda başarılı olmak için çok çalışıyordu, lakin yalnızca sevdiği derslerde… Her şeyi biliyordu fakat sınıfının hem yaşça hem de fizik olarak en küçüğüydü.”

Elon Musk’ın o yıllarda ilgilendiği şeyler kitaplar, bilgisayar programcılığı ve yatırımcılıktı. Hatta annesinin dediğine nazaran şimdi 14 yaşındayken borsaya merak sarmış, Maye Musk da oğluna kendisini heyecanlandıran paya yatırım yapabilmesi için 1000 Güney Afrika Randı para vermişti.

Musk ailesinin 1995 yılından bir fotoğrafı…

TELEFON FATURALARI ÇOK YÜKSELİNCE…

“Etkim yok” dese de Maye Musk, Elon ve Kimbal’a kurdukları Zip2’nun ayağa kaldırılması sürecinde büyük takviye verdi. Zip2, medya şirketleri ve e-ticaret müşterileri için iş yönergeleri ve haritalar sunan bir yazılım şirketiydi. Maye Musk ise o periyotta Toronto’da diyetisyenlik yapıyor ve birinci kitabı “Feel Fantastic”i (Harika Hisset) yayımlamaya hazırlanıyordu. Musk bir yandan kendi işlerinde çalışırken bir yandan da oğullarını birinci işlerini kurmaları için motive etmeye çalışıyordu.

O devirde Elon, Silikon Vadisi’ne taşınmıştı. Kimbal ise daima kardeşini arayıp telefon faturasının şişmesine neden oluyordu. Anlattığına nazaran, bu gidişata dur diyen kişi anneleri olmuştu: “Kimbal geceleri daima ofisime gelip Elon’u arıyordu, telefonda iş konuşuyorlardı. Telefon faturam ayda 800 dolara çıkınca Kimbal’a işi bırakıp Elon’a katılmasını söyledim.”

Maye Musk hala Toronto’da yaşıyordu lakin altı haftada bir Silikon Vadisi’ne gidip oğullarını ziyaret ediyordu. Şirketin iş planından stajyerlerin yönetimine, hatta baskı ve ofis masraflarına kadar her şeyle ilgilenen Musk ayrıyeten Elon ve Kimbal’ın yiyecek, giysi, mobilya muhtaçlıklarını karşılıyordu.

Maye Musk, Insider’a geçen yıl yaptığı açıklamada ise annelik biçimini şu sözlerle açıklıyordu: “Bence ben sert bir anneydim lakin onlar kolay lokma olduğumu söylüyorlar. Kararı siz verin. Bence kibar olmak, diğerlerini düşünmek, onlar için âlâ şeyler yapmak kıymetli. Bence çocuklarım bunu gördü. Bir diyetisyen olarak bunu yaptığımı gördüler. Artık onlar da öbürleri için uygun şeyler yapıyorlar.”

“BİR DAHA BEN ÖDEMEYECEĞİM”

1996 yılında Elon ve Kimbal Zip2’nun ofis kirasını ve öbür masraflarını ödeyebilsin diye, Musk biriktirdiği 10.000 dolar civarındaki parayı oğullarına verdi.

Bunu “Hayatımın en güzel yatırımı” diye nitelendiren Musk, bir seferinde Kimbal’la birlikte sabahın 2’sine kadar fotokopicide bekleyip, Zip2’nun yatırımcı sunumlarını renkli yazıcılarda basıp toparlayabilmesine yardımcı olmuştu.

Maye Musk 2015’te yaptığı açıklamada, “O gece hem çok yorgun hem de çok heyecanlıydık. Daha sonra Palo Alto’nun en uygun restoranına gittik ve çocuklarıma, ‘Bir daha birlikte yediğimiz yemeklerde hesabı ödemek için benim kredi kartımı kullanmayacağız’ dedim. Sahiden de düşündüğüm üzere oldu” diye anlatmıştı yaşadıklarını.

1997-1998 yıllarında Zip2 süratle yükselmeye başlayınca hem Elon hem de Kimbal idare şurası toplantılarını sıklaştırma kararı aldı. Maye Musk da idare konseyinin bir üyesi olarak her hafta bu toplantılara katılıyor, bir yandan da diyetisyenlik ve modellik mesleğini sürdürüyordu.

O günlerle ilgili Musk, “Her cuma gecesi bir araç kiralayıp yollara düşüyordum. Cumartesi sabahı saat 8.30’da San Francisco, San Jose ya da Sacramento’daki büyük mağazalarda defilelere çıkıyor akabinde haftalık toplantılarımız için Zip2’nun ofisine gidiyordum” diye konuşmuştu.

Maye Musk çocuklarının eski fotoğraflarını sık sık paylaşıyor. Ortadakini Twitter’da düzenlenen bir Elon Musk’ı seviyoruz etiket etkinliğinde paylaştı, sağdakini ise Ulusal Kız Çocukları Günü’nde…

İKRAM ALAMADILAR FAKAT KELAM VERDİLER

Nihayet Maye Musk da çocuklarına ve şirkete yakın olabilmek için San Francisco’ya taşındı. İki buçuk yıl burada yaşadıktan sonra da 1999’da New York’a yerleşti.

Musk’ın San Francisco’da olduğu periyotta kızı Tosca da Zip2’da çalışmaya başlamıştı. Üç kardeş annelerine 50’nci yaş günü için büyük bir armağan almak istemiş lakin paraları yetmeyince bir kelam vermişlerdi.

Musk, “Bana bir oyuncak mesken, bir de kibrit kutusu büyüklüğünde oyuncak otomobil ikram ettiler ve ‘Bir gün senin için bunların gerçeğini alacağız’ dediler” demişti.

Bu olayın üzerinden çok geçmeden Zip2, 300 milyon dolar civarında bir fiyata bilgisayar üreticisi Compaq’e satıldı. Artık Musk kardeşler annelerine verdikleri kelamı tutabileceklerdi.

Zip2’nun 1996’da bir yatırım almasından sonra aile uzunluğu kutlamalar…

Zip2’nun 1996’da bir yatırım almasından sonra aile uzunluğu kutlamalar…

ABD LİDERİ’NDEN NEW YORK TIMES’A HERKESE ÇATIYOR

Maye Musk, oğullarına 30 yıl evvel verdiği takviyesi bugün de sürdürüyor. Bilhassa de toplumsal medyada Elon’a toz kondurmuyor. Örneğin Biden idaresini Tesla’nın elektrikli araçların yaygınlaşmasındaki rolünü göz gerisi ettiği gerekçesiyle sık sık sert bir lisanla eleştiriyor.

Maye Musk, 2015’te yaptığı açıklamada, “Keşke dünya oğlumun ne kadar yeterli niyetli olduğunu anlayabilse” demiş ve şöyle devam etmişti:

“Elon’un niyeti bu gezegeni daha güzel bir yer haline getirmek için fizikte ve mühendislikte mümkün olan her şeyi yapmak. Beşerler kapalı bir gayesi olduğunu düşünüyor ancak yok. Tek yapmak istediği şey bu. Ve insanların ‘Daha fazla para peşinde’ demeleri beni sahiden üzüyor. Hayır, hiçbir vakit bu türlü bir şey yapmadı.”

Maye Musk, Elon hakkında çıkan olumsuz haberlere de toplumsal medyadan ateş püskürüyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayımlanan ve Elon’un Güney Afrika’daki apartheid (ırk ayrımcılığı) idaresi altında geçen çocukluğuna değinen bir haber Anne Musk’ın maksadı oldu.

Gazetenin haberle ilgili tweet’inde “Elon Musk Güney Afrika’nın seçkin beyaz toplulukları ortasında, apartheid’ın kıyımlarından kopuk biçimde etrafı Siyahi zıddı propagandayla çevrili halde büyüdü. Twitter’ın denetimini ele geçirmesini söz özgürlüğünün bir kazanımı olarak görüyor, lakin gençliğinde palavra bilginin tesirlerinin acısını çekmedi” deniyordu.

Haberde ise Elon’un bu ortamda büyümesinin ırkçılıkla ilgili görüşlerini biçimlendirdiği ve Twitter’ı nasıl yöneteceğinin ipuçlarını verdiği belirtiliyordu. Gazetenin tweet’ine direkt cevap veren Maye Musk, “Güney Afrika’da apartheid’a açık açık karşı çıktığınızda mahpusa atılırdınız. Rusya’da savaşa açık açık karşı çıktığınızda mahpusa atılıyorsunuz. @nytimes hükümetlerin aldığı kararlar için çocukları mı suçlayacaksınız?” dedi ve Ukrayna bayrağı eşliğinde #SavaşıDurdurun yazdı.

Bu muhafazacı hali, Musk’ı bazen faka da bastırabiliyor. Mesela bu olaydan bir gün sonra bu sefer Elon’un Met Gala’da kendisine eşlik etmesi için müzisyen ve oyuncu Sky Ferreira’ya “ekibi aracılığıyla” teklifte bulunduğunu lakin reddedildiğini öne süren bir tweet’e, “Ekip yoktu. Ben Elon’laydım. Yani, HAYIR ????” halinde reaksiyon verdi. Tweet, New York Post tarafından paylaşılmış üzere görünüyordu fakat hesap düzmeceydi. Birçok kullanıcının bu bahiste kendisini uyarmasına rağmen Musk tweet’ini uzun müddet silmedi.

Sağdaki kare 2013 Anneler Günü’nden, soldaki 2018’deki bir moda etkinliğinden

HEM SÜPERMODEL HEM BÜYÜKANNE

Maye Musk, günümüzde modellik mesleğine hala devam ederken beslenme danışmanlığını da sürdürüyor. 2017’de 69 yaşındayken CoverGirl isimli makyaj eserleri markasının en ileri yaştaki sözcüsü olan Musk, o periyotta Elle mecmuasına verdiği röportajda, “Ben hoşluk sanayisinin akıllanmaya başladığını düşünüyorum. Çok daha fazla temsil ve daha farklı beşerler görüyoruz. 70 yaşıma girmek üzereyken bir CoverGirl olacağımı asla düşünmezdim. CoverGirl burada çok mükemmel şeyler yapıyor” diyordu.

Geçen yıl da ünlü bir yetenek ajansı olan Creative Artists Agency ile mutabakat yapan Musk çeşitli yayınlara katılarak kitabının promosyonuna da devam ediyor.

Musk ve çocukları hala çok yakınlar. Örneğin geçen hafta Elon’la birlikte Met Gala’ya katılan Musk, 2021 yılında da oğlunun sunuculuk yaptığı Saturday Night Live kısmına konuk olmuştu.

Bir yandan da torunlarıyla vakit geçiren Musk, Elon’un en küçük oğlu X Æ A-12’in ve öteki torunlarının fotoğraflarını ve görüntülerini sık sık toplumsal medya hesaplarından paylaşıyor.

Bu fotoğraf Tesla Gigafactory’nin açılışından. Musk’lar yeniden birlikte…

Musk, 2015’te Insider’a, “Çok sık bir ortaya geliyoruz” demiş ve eklemişti: “Üç olağanüstü çocuğum olduğu için sahiden çok şanslıyım. Şu an güzel bir durumdayız, istesek her gün et yiyebiliriz. Lakin buna cüret edemeyiz.”

Elon Musk’ın kamuoyu önünde çizdiği profilin en değerli ayrıntılarından biri, “self-made billionaire” yani kendi kendini var etmiş bir güçlü olması. Musk buna sık sık değiniyor, hatta varlıklı bir çocukluk geçirdiği ve babasının bir zümrüt madeni olduğu tarafındaki bilgileri de 2019 yılında “Babamın zümrüt madeni yoktu, ben de üniversite hayatım boyunca çalıştım ve 100b dolar kadar borca battım. Zip2 için ikinci bir bilgisayar alacak param bile yoktu, o yüzden geceleri programlama yapıyordum, site de gündüzleri işliyordu. Nereden çıkıyor bu saçmalık?” tweet’iyle yalanladı. Halbuki Musk’ı isyan ettiren bu haberlerin kaynağı babasının röportajlarından öbür bir şey değil. Errol Musk, şu an zümrüt madenciliği ile uğraşmıyor lakin 80’lerin ortalarında bir müddetliğine bir madenin yarı payına sahip olduğunu kendi açıkladı. Anlattığına nazaran, olaylar şöyle gelişti: Musk ve bir yardımcı pilot, burada satmayı umdukları bir uçakla İngiltere’ye gidiyordu. Uçağın Cidde’de yakıt ikmali yapması gerekiyordu. Fakat uçuş tarihi bir dini bayrama denk geldiğinden, Cidde’ye inmek Musk’a 2000 dolar fazladan maliyet getirecekti. Bunun üzerine şimdi Cibuti üzerindeyken Tanganyika Gölü’ne dönmeye karar verdiler. Burada tesadüf yapıtı uçak almak isteyen bir küme İtalyan’la tanıştılar. Fiyat üzerinde anlaşıldı ve İtalyanlardan birinin prefabrik konutuna gidildi. Adam kasayı açıp deste deste para çıkardı ve Musk’a 80.000 sterlin ödedi. Musk bu büyük ölçünün şaşkınlığını yaşarken, hiç beklemediği bir teklifle daha karşılaştı; “Bu paranın yarısına bir zümrüt madeninin yarısını almak ister misin?” diye sordu İtalyan. Musk teklifi kabul edince 6 yıllığına bir madenin ortağı oldu. Bunun epey kârlı bir teşebbüs olduğu kısa müddette ortaya çıktı. Johannesburg’da bir kuyumcuyla anlaşan Musk, mühendislik işi nedeniyle ya da tatil hedefiyle gittikleri yerlerde sık sık zümrütlerini satıyordu. Hatta tezine nazaran, Elon da şimdi 16 yaşındayken bir satış yapmıştı. New York’ta babaları uyurken zümrütleri alıp kaçan Elon ve Kimbal kardeşler Tiffany & Co.’ya gidip biri 800 öteki 1200 dolar karşılığında iki kesim sattı. Fakat iki gün sonra birebir mağazaya gittiklerinde 800 dolarlık taşın 24.000 dolarlık bir yüzüğe dönüştüğünü gördüler. Bu durumun canlarını hiç sıkmadığını belirten Errol Musk şöyle devam ediyordu: “Çok zengindik. O kadar çok paramız vardı ki bazen kasamızı bile kapatamıyorduk. Birimiz paralara bastırıyordu öbürümüz kasayı kapatmaya çalışıyordu. Tekrar de kenarlardan banknotlar çıkardı, onları da kenardan çekip cebimize koyuyorduk.”

Insider’ın “Meet Maye Musk, the glamorous supermodel mother of the richest man in the world”, Newsweek’in “Who Is Maye Musk? Elon Musk Brings Mom to Met Gala 2022”, VICE’ın “74-Year-Old Maye Musk Defends 50-Year-Old Billionaire Son Elon on Twitter”, Business Insider’ın “Elon Musk’s family evvel owned an emerald mine in Zambia — here’s the fascinating story of how they came to own it”, “A teenage Elon Musk evvel casually sold his father’s emeralds to Tiffany & Co. while his dad was sleeping” başlıklı haberlerden derlenmiştir.

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.