STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

Sucuk yerine ot yedirmişler

İstanbul’da 39 ilçede marketlerden sucuklar toplandı, laboratuvarda incelendi. İncelemeyi yürüten Besin Laboratuvarları ve Besin Denetçileri Derneği Lider Yardımcısı Bahadır Orhan’ın açıkladığı sonuçlar dehşet verici: “Sucukların harçlarında hiç hayvan hücresine rastlanılmadı. Bitkisel proteinlere çeşitli sanayi tuzları katılarak sucuk üretiliyor. Vatandaş etiketi güzel incelemeden hiçbir eseri almamalı. Kendi kontrolünü yapmalı” dedi.

Sucuk yerine ot yedirmişler
CyborNFT
30.03.2023 07:51
0
A+
A-

Sucuk yerine ot yedirmişler
İstanbul’da 39 ilçede marketlerden sucuklar toplandı, laboratuvarda incelendi. İncelemeyi yürüten Besin Laboratuvarları ve Besin Denetçileri Derneği Lider Yardımcısı Bahadır Orhan’ın açıkladığı sonuçlar dehşet verici: “Sucukların harçlarında hiç hayvan hücresine rastlanılmadı. Bitkisel proteinlere çeşitli sanayi tuzları katılarak sucuk üretiliyor. Vatandaş etiketi uygun incelemeden hiçbir eseri almamalı. Kendi kontrolünü yapmalı” dedi.

İstanbul’da yapılan besin kontrollerinin sonuçları, “Et yerine ot yiyormuşuz” dedirtti. Besin Laboratuvarları ve Besin Denetçileri Derneği’nin (GLADER) İstanbul genelinde yürüttüğü incelemeler, sucukta inanılmaz hile yapıldığını ortaya koydu. GLADER Lider Yardımcısı Selman Bahadır Orhan, bilhassa sucukta hile tespit ettiklerini belirterek “Et yerine ot yiyoruz. Maalesef kimi sucuklarda bu cins hilelere şahit olduk. Çok daha profesyonelce yapıldığı için kolay laboratuvar tahlillerinde bu hileleri yakalamamız mümkün olmuyor. Denetçiler, hayvansal hücre kullanılmadan sadece ot ile üretilmiş hileli sucukları tespit etti” dedi.

‘HAYVANSAL HÜCRE HİÇ YOK’

CyborNFT

Yaptıkları incelemede toplanan birtakım sucuklarda hayvansal hücreye hiç rastlamadıklarına dikkat çeken Bahadır Orhan, bunun nedenini fiyat artışına bağladı. Orhan, “Kullandığımız hayvansal besinler değerli olduğu için bunların yerine bitkisel proteinler kullanılıyor. Bu proteinler başka sanayi tuzlarıyla kamufle ediliyor. Daha da berbatı içerisine birçok ‘hadise’ katılabiliyor. Bilhassa entegre üretim tesislerinde hileler çok daha gelişmiş durumda. Bunları yakalamamız çok daha güç oluyor. Çok daha profesyonelce yapıldığı için kolay laboratuvarda bu hileleri yakalamamız mümkün olmayabiliyor” diye konuştu.

‘SOYAYI ET SANABİLİYORSUNUZ’

Orhan soya unu, tuz, tatlandırıcıyla sucuğa et tadı verildiğini söz etti. Bu alanda teknolojinin epey geliştiğini vurgulayan Orhan, şöyle devam etti: “Siz soya ununa tuz, tatlandırıcı kattığınızda et yediğinizi sanıyorsunuz. Bunun yakalanması çok sıkıntı. Önemli bir laboratuvarla kimyasal muayenenin yapılması gerek. Türkiye’de bu laboratuvarların sayısı hudutlu. Kontrolde eserdeki protein oranına bakılıyor. Yüzde 22 protein varsa tamam ancak o proteinin bitkisel mi hayvansal mı olduğuna bakılmıyor. Buradan şunu söylemek istiyorum; et yerine ot tüketildiğinin farkında olun.”

‘TAVUKTAN DA SUCUK YAPILIR’

Marketlerde etten üretilen sucuğun kilosu 188 lira, tavuk sucuğun kilosu 87 liradan satılıyor. Kasaplarda ise et sucuğun kilosu 300 ila 350 lira ortasında değişiyor. Kasaplara nazaran meslek ustalarının ürettiği sucuklar, endüstriyel olanlardan daha emniyetli. Kasap Özcan’a sucukta hileyi sorduk: “Soya sosu, baharat, tavuk taşlığı koyulabilir. Tavuk bile çeksen sucuk tadı olur. Kullanılan iyotlu tavuğu bile sucuk yapabilir, istediğin fiyata satabilirsin. Tavuktan da ottan da sucuk yapılır, vatandaş aslında içeriğine bakmıyor. Biz burada doğruyoruz, yağsız tuzsuz veriyoruz.”  

Kasap Arif Aydın da sucuğun kilosunun 330 liradan satıldığını, et fiyatları düşünüldüğünde bunun olağan karşılanması gerektiğini belirterek, “Bizim sucuklarımızın üzerinde ne olduğu yazıyor lakin yeniden de içine unsur koyanlar da var” diye konuştu. 30 yıldır kasaplık yapan Cengiz Uysal da müşterinin gözü önünde, talep ettiği etten, sucuk sattıklarını, hazır eser kuşkusunun oluşmadığını tabir etti.

‘ETİKETİ UYGUN İNCELEMEK GEREKİYOR’ 

Bahadır Orhan, İstanbul’un 39 ilçesindeki marketlerden toplanan sucuklar laboratuvarda incelendiğine önemli bir içerik meşakkati tespit edildiğinin altını çizdi. Besin eserleri içinde bilhassa SUCUK üzere karışımlarda hile mümkünlüğünün arttığını vurgulayan Orhan, şu bilgileri verdi: “Sucuğun üzerindeki etiketin kesinlikle okunması gerekiyor. Ramazan ayı geldi, ister istemez beşerler kuvvetli ve daha kaliteli beslenmek istiyor. Hayvansal besinler tercih ediliyor. Bu noktada vatandaşımızı uyarmak gerek. Bilhassa sucuk hileye çok açık bir besin eseri. Üzerindeki etiketlerin çok yeterli okunması gerekiyor. Kendi kontrollerini kendileri yapıyor olmalılar. Son kullanma tarihine bakılmalı. Etiket bildirimine nazaran içinde neler olduğu paketin üzerindeki etikette yazmak zorunda. Hele hele de fiyat ucuzsa, etiketi yeterli incelemekte yarar var.” 

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.