STERLIN
29,4291
DOLAR
23,3737
EURO
25,2298
ALTIN
1.464,53
BIST
5.573,40
SON DAKİKA
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER

SPK, birinci halka arzlarda ferdî yatırımcıları eşitledi

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), 750 milyon liraya kadar halka arzların hepsinin borsada satış sistemiyle, 750 milyon lira üstü talep toplama yoluyla gerçekleştirilecek arzlarda da ferdi yatırımcıya eşit dağıtım yapılmasına karar verdi.

SPK, birinci halka arzlarda ferdî yatırımcıları eşitledi
CyborNFT
31.03.2023 01:22
0
A+
A-

SPK, birinci halka arzlarda ferdi yatırımcıları eşitledi
Sermaye Piyasası Şurası (SPK), 750 milyon liraya kadar halka arzların hepsinin borsada satış usulüyle, 750 milyon lira üstü talep toplama yoluyla gerçekleştirilecek arzlarda da ferdi yatırımcıya eşit dağıtım yapılmasına karar verdi.

SPK, son devirde hisselerin birinci halka arzındaki fazla talebin karşılanması noktasında yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve yatırımcıların ortasında eşit uygulamaların sağlanması emeliyle kararlar aldı.

Halka açık olmayan iştiraklerin hisselerinin birinci halka arzında “II-5.2 sayılı Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği’nin (Tebliğ)” ilgili kararları yerine yeni bir karar alınıncaya kadar “Payların Birinci Halka Arzında Uygulanacak Satış Prosedürleri ve Dağıtım Temellerine Ait Konsey Prensip Kararı” uygulanacak.

CyborNFT

Buna nazaran, halka arz edilen hisselerin piyasa bedeli 750 milyon lira ve altı halka arzlarda Borsada satış yolunun uygulanması mecburî olacak. Evvelki unsur kararında bu meblağ 250 milyon lira seviyesindeydi.

Halka arz edilen hisselerin piyasa pahası 750 milyon lira üzeri olan halka arzlarda borsa dışında talep toplama yoluyla satış formülünün kullanılması durumunda, kişisel yatırımcı kümesindeki tüm yatırımcılara eşit dağıtım yapılacak, oransal dağıtım metodu uygulanmayacak.

Yatırımcı bazında talepte bulunulabilecek hisse fiyatı, kelam konusu yatırımcının dahil olduğu kümeye tahsis edilen toplam fiyatın dörtte birini geçemeyecek.

Yeterli talep olması halinde, yurt içi kurumsal yatırımcı kümesinde her bir yatırımcı bazında dağıtılacak hisse meblağı, halka arz edilen hisselerin toplam meblağının yüzde 1’ini aşmayacak halde belirlenecek. Bir portföy idare şirketinin (PYŞ) kurucusu ve/veya yöneticisi olduğu fonlar açısından kelam konusu sınırlama PYŞ bazında ve yüzde 3 olarak uygulanacak.

Karara nazaran daha evvel kurumsal yatırımcı olarak bedellendirilen kimi kurum ve kuruluşlar, ferdî yatırımcı kapsamına alındı.

PYŞ’ler, aracı kurumlar ve yatırım ve kalkınma bankaları tarafından ferdi portföy yöneticiliği mukavelesi imzalamış olduğu müşterileri ismine iletilen talepler ile gayrimenkul yatırım fonları, teşebbüs sermayesi yatırım fonları, unvanında hür ve/veya özel ibaresi yer alan yatırım fonlarının ilettiği talepler, kurumsal yatırımcı kümesi kapsamında değerlendirilmeyecek. Tıpkı formda SPK, 19 Ocak’ta aldığı kararla etkin toplamı, yıllık net hasılatı ve öz sermayesi muhakkak bir yükseklikte olan kuruluşların kurumsal yatırımcı kapsamında sayılmaması uygulamasını devam ettirdi.

İzahnamelerde halka arzda içsel bilgiye ulaşabilecek şahıslar listesinde yer alanlar ve bunların eşleri ile birinci derece kan ve sıhri hısımları, sadece yurt içi kişisel yatırımcı kümesi kapsamında talepte bulunabilecek. Bu şahıslar, artık çalışanlara ayrılan tahsisat kümeleri üzere başka kümelerden talepte bulunamayacak.

Talep toplama müddeti sonunda bir yatırımcı kümesine tahsis edilen fiyatı karşılayacak fiyatta talep gelmesi durumunda, anılan kümenin tahsisat oranından öbür kümelere kaydırma yapılamayacak.

Yeterli talep gelmeyen yatırımcı kümesi olması durumunda ise o kümeye ilişkin tahsisatın karşılanamayan kısmı öncelikle varsa karşılanamayan taleplerin karşılanması emeliyle yurt içi ferdî yatırımcı kümesine aktarılacak. Bu transfer sonrasında yahut yurt içi kişisel yatırımcı kümesine tahsis edilen kadar talep gelmemesi durumunda kalan kısım serbestçe öteki kümelere aktarılabilecek.

Kurumsal yatırımcıların kendi portföyleri için aldıkları hisseler hiçbir suretle ferdî yatırımcı hesaplarına aktarılamayacak. Aracı kurumlar, yatırım ve kalkınma bankaları ile portföy idare şirketlerinin müşterilerinin portföyü için talepte bulunması durumunda, talebin müşterinin ilişkin olduğu yatırımcı kümesinden yapılması ve bildirim unsuru 18/3 uyarınca müşterinin ilgili yatırımcı kümesine ait aranan nitelikleri taşıdığına ait gerekli evrakların talep formuna eklenmesi gerekecek.

– Halka arzı takip eden devir için kimi temeller belirlendi

Sermaye piyasasının emniyetli, şeffaf, aktif, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanmasını temin etmek üzere halka arzı takip eden devir için de birtakım asıllar belirlendi. Dağıtımdan hisse alan yatırımcılar, dağıtım listesinin mutlaklaşmasını takiben hesaplarına aktarılan hisseleri, hisseler hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 90 gün boyunca borsa dışında satamayacak, öteki yatırımcı hesaplarına virmanlayamayacak yahut borsada özel buyruk ile ve toptan satış sürecine bahis edemeyecek.

Payları halka arz edilen paydaşlığın mevcut ortaklarının sahip oldukları hisseler için (varsa halka arz edilen kısım hariç) bu kısıtlama, izahname onay tarihinden itibaren 180 gün boyunca ve borsada satışı da kapsayacak halde uygulanacak.

Kararda ayrıyeten mevcut düzenlemeler uyarınca taleplerin kabul edilmesi ve dağıtımın temellere uygun olarak yapılmamasından ihraççı ve halka arz eden ile yetkili kuruluş ya da varsa konsorsiyum başkanı ve eş önderler sorumlu olduğu konusuna vurgu yapıldı.

Konuya ait daha evvel 2021’de ve bu yılın ocak ayında alınan prensip kararları yürürlükten kaldırıldı.

– SPK, iki şirketin birinci halka arzını onayladı

Kurul, Koza Polyester Sanayi ve Ticaretin hisse başına 24,50 liradan, CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaretin hisse başına 105 liradan birinci halka arzını onayladı.

Elite Naturel Organik Besin Sanayi ve Ticaretin 75 milyon 600 bin lira, Türkiye Petrol Rafinerilerinin 1 milyar 651 milyon 539 bin 84 lira, Kron Teknolojinin 28 milyon 537 bin 26 lira, Teşebbüs Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaretin 345 milyon lira, KOBİ Teşebbüs Sermayesi Yatırım İştirakinin 29 milyon lira fiyatındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onaylayan Şura, Çağdaş Faktoringin 247 milyon 250 bin lira, Vakıf Faktoringin 1 milyar lira, MLP Sıhhat Hizmetlerinin 500 milyon lira, Eko Faktoringin 120 milyon lira, Inveo Yatırım Holdingin 200 milyon lira, Kent Finans Faktoringin 235 milyon lira, Nurol Yatırım Bankasının 1,5 milyar lira, Faal Yatırım Bankasının 7,5 milyar lira, Türkiye Halk Bankasının 15 milyar lira fiyatındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu tasdikledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.