STERLIN
33,1794
DOLAR
27,2534
EURO
28,8436
ALTIN
1.668,81
BIST
8.242,26
SON DAKİKA
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da yangın! – KIBRIS HABER
Ek bütünlemede kalan çocuklar için ortalama 5’e düşürüldü! – KIBRIS HABER
26 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
O ödenekler 5 Ekim’de ödenecek! – KIBRIS HABER
Ahmet Savaşan göreve başladı! – KIBRIS HABER
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER

Sorumluluk sigortaları poliçe sayısı birinci 8 ayda 280 bini geçti

Sorumluluk sigortaları poliçe sayısı birinci 8 ayda 280 bini geçtiGenel sorumluluk sigortaları poliçe sayısı 2022’nin birinci 8 ayında 280 bini …

Sorumluluk sigortaları poliçe sayısı birinci 8 ayda 280 bini geçti
CyborNFT
14.11.2022 15:37
0
A+
A-

Sorumluluk sigortaları poliçe sayısı birinci 8 ayda 280 bini geçti
Genel sorumluluk sigortaları poliçe sayısı 2022’nin birinci 8 ayında 280 bini geçerken, tıpkı devirde pirim üretimi yüzde 79 oranında artarak 3,4 milyar olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi’nde bu hafta sorumluluk sigortası konusu ele alındı.

Sorumluluk sigortası, sigortalıyı, sigortalının aile bireylerini ya da çalışanlarını çeşitli ihmal durumlarında doğabilecek maddi ve bedensel ziyanlara karşı garanti altına alan bir sigorta çeşidi olarak tanımlanıyor.

CyborNFT

Genel sorumluluk sigortaları poliçe sayısı 2022’nin birinci 8 ayında 280 bini geçti. 2021’in birebir periyodunda bu sayı 228 bin civarında gerçekleşiyordu. Genel sorumluluk sigortalarında prim üretimi birinci 8 ayda yüzde 79 oranında artarak 3,4 milyar lira olurken gerçek değişim ise yüzde 0,5 oranında düşüş olarak gerçekleşti.

Nominal olarak bakıldığında patron mali sorumluluğu yüzde 83,1, üçüncü şahıslara karşı sorumluluk yüzde 76, asansör kaza 3. şahsa karşı sorumluluk ise yüzde 51 oranında arttı. Etraf kirliliği mali sorumluluğu 2021’in tıpkı periyoduna nazaran yüzde 468 oranında artışla ortalamanın çok üzerinde gerçekleşti. Eser sorumluluğu yüzde 160’lık artışla en fazla değişim gösteren 2. kalem oldu.

“Yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin hissesi yüzde 58”

Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu tarafından yapılan açıklamaya nazaran yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin toplam sermaye içindeki hissesi yüzde 58 olarak gerçekleşiyor. Eroğlu bu oranın piyasanın yabancıların ilgisini çekmeye devam etmesine işaret ettiğini belirtti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, artan yedek modül maliyetleri, tıbbi gereç fiyatlarındaki yükseliş üzere gelişmelerin bölümün kârlılığı üzerinde baskı yarattığını vurgulayarak, “Oto ve sıhhat sigortaları başta olmak üzere temel sigorta eserlerinde maliyet artışlarını daha hakikat hesaplayacak endekslerin oluşturulması, poliçe fiyatlarının hesaplanmasında sigorta şirketlerine yol gösterici olacaktır” dedi.

Yeni kuşakları anlayamayan şirketlerin ayakta kalma talihinin olmadığını belirten Prive Sigorta Genel Müdürü Alper Davet Toktay, “Prive Sigorta olarak yeni kuşağın gereksinimlerini hakikat okumak ve karşılamak için tüm süreçlerimizi yapılandırıyoruz” dedi.

Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, kaskoda fiyat artışının durulacağına değinerek, araç bedellerinin geldiği noktada hala alınan primlerin makul düzeyde olduğunu, bundan sonra fiyat artışı olmayacağını söyledi. Koray Erdoğan, 2023 yılında taban fiyattaki artışın, trafik sigortasına tesirine de değinerek, “Asgari fiyat artışına yakın bir artışın tavan primde olması gerekir” dedi.

“2023 bütçesinden ferdi emeklilik sistemine 13,6 milyar lira aktarılacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 bütçesinden kişisel emeklilik sistemine devlet katkısı ödemelerine 13,6 milyar lira aktarılacağını söyledi.

Emeklilik Nezaret Merkezi’nin (EGM) açıkladığı 10 Kasım 2022 bilgilerine nazaran iştirakçi sayısının 7 milyon 740 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 353,8 milyar lira oldu. İştirakçi sayısının 6 milyon 704 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 28,8 milyar lira olarak kayıtlara geçti. BES’in toplam fon büyüklüğü OKS ve devlet katkısı dahil olmak üzere 382.6 milyar TL’yi, iştirakçi sayısı da toplamda 14 milyon 445 milyon bireye ulaştı.

Allianz Ömür ve Emeklilik Genel Müdürü ve Türkiye Sigorta Birliği Lider Yardımcısı Taylan Türkölmez, BES’te, patron katkısını konuşmanın tam vakti olduğunu vurgulayarak, “Ocak ayında taban fiyat artışı yüksek olacak; yüzde 50 ve üzeri konuşuluyor. Enflasyonist ortamı fırsat olarak görmemek gerekiyor lakin bugünkü gelinen ortam da bir fırsattır; tahminen de bir daha önümüze gelmeyecek fırsattır. Kamu, patron, çalışan, biz emeklilik şirketleri bir ortaya gelerek bunun ismini koyabiliriz” dedi.

COP27 BM konferansında, iklim değişikliğinin tesirlerine karşı dayanıklılık oluşturma çağrısı

Zurich’e nazaran, kısa vadeli ekonomik zorlukların dikkatleri, iklim değişikliği ve siber güvenlik üzere daha geniş problemlerden uzaklaştırma riski taşıdığına dikkat çekti.

Yakın tarihli bir rapora nazaran, Rusya ile olan ihtilafı nedeniyle çok sayıda geminin Ukrayna’da mahsur kalması nedeniyle denizcilik piyasasının 2023’ün başlarında çok sayıda “toplam kayıp” argümanıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu Şarm El-Şeyh’teki COP27 BM konferansında, tarafları, can kaybını önlemek ve gelecekteki doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kayıpları azaltmak için iklim değişikliğinin tesirlerine karşı dayanıklılık oluşturmaya öncelik vermeye çağırdı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.