STERLIN
33,1575
DOLAR
27,3199
EURO
28,7616
ALTIN
1.647,87
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e tepki: Kimse bizi kandırmaya çalışmasın

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’te düzenlenen skandal PKK gösterisine ilişkin yaptığı açıklamada, “Savcılığın ‘soruşturmaya gerek yok kararı’ son derece absürt. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu nefret ve ırkçılık içeren bir eylemdir. Uluslararası hukuka göre suçtur. İsveç bu kelime oyunları ile bizi kandırdığını sanıyorsa kendini aldatır” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e tepki: Kimse bizi kandırmaya çalışmasın
CyborNFT
17.01.2023 18:22
0
A+
A-

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e tepki: Kimse bizi kandırmaya çalışmasın
Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’te düzenlenen skandal PKK gösterisine ilişkin yaptığı açıklamada, “Savcılığın ‘soruşturmaya gerek yok kararı’ son derece absürt. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu nefret ve ırkçılık içeren bir eylemdir. Uluslararası hukuka göre suçtur. İsveç bu kelime oyunları ile bizi kandırdığını sanıyorsa kendini aldatır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle;

CyborNFT

Karşılıklı yatırımların artması konusunda birlikte çalışacağız. İran’da 200’e yakın firmamız var bu firmaların karşılaştığı sorunların aşılması için temaslarımız var. Bunları da ele aldık.

İran’da üretim kapasitesinin artırılması için neler yapabileceğimizi görüştük. Turizmde sayı bakımından pandemi öncesi döneme döndük, hatta aştık. Havayollarımız karşılıklı olarak haftada 2-3 sefer gerçekleştiriyor.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Terörle mücadele iki ülke için de önemli. Ortak gündemlerimizden biri de terörle mücadeleydi. PKK tehdidinin ortadan kaldırılması için biz gerekli tedbirleri alıyoruz. Maalesef PKK’nın İran tarafında da bir mevcudiyeti var. Bizim Kürt kardeşlerimizle teröristleri ayırt edip, teröristlerle mücadele etmemiz gerekiyor.

İran’a yönelik yaptırımların doğru olmadığını biz hep savunuyoruz. Yine Irak’ı ve Ukrayna’yı değerlendirdik. Afganistan ve eğitim yasağı konusunda ve Filistin konusunda hemfikiriz. Komşu ve kardeş ülke ile ortak fikirde olmak bizim için önemli.

SURİYE İLE 3’LÜ GÖRÜŞMELER

Suriye konusunu geniş bir şekilde değerlendirdik. Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim önceliğimizdir, bunu güçlü bir şekilde destekliyoruz. 11 yıldır devam eden bir savaş var. Bu konuda önemli adımlar attık. Artık sonuç odaklı adımların atılması lazım.

Bu konuda rejimle 3’lü bir toplantı gerçekleştirildi. Önümüzdeki süreçte Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapılması planlanıyor. Bu toplantılar yapıldıktan sonra da öncesinde de biz İran’ı da bilgilendirdik.

Bugünkü görüşmelerimizde İran’ın da bu sürece katkısının önemli olduğunu vurguladık. Yakın işbirliği içinde çalışacağız. Astana formatında İran ile yakın işbirliğimiz devam edecek. Irak’ın istikrarı için de önemli katkı sağlayabileceğimizi dile getirdik.

“IRAK İLE İLGİLİ BÖLGESEL SAHİPLENME ÖNEMLİ”

Irak’la ilgili bölgesel sahiplenme önemli. Başka ülkelerin yönlendirmesi ile adım atmaya gerek yok. Irak’ta bir sorun varsa bu bizim sorunumuz. İran’daki sorun bizim sorunumuzdur. Batılı ülkelerin bizi bir araya getirmeye çalışması doğru bir yaklaşım değil.

“TERÖRİSTLERİN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR”

Maalesef savaşın etkisiyle Suriye içinde teröristler bulunmaz bir fırsat yani boşluk oluştu. Teröristler Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölücü faaliyetlerini artırdı. Suriye’de PKK ve YPG’nin amacı belli. Bazı ülkelerin desteği ile Suriye’yi bölüp bir terör devleti kurmak istiyorlar. Bir terör koridoru oluşturmak istediler biz hem DAEŞ hem PKK’ya operasyonlarımızla bu planları öldürdük.

Tel Rıfat-Münbiç bölgesinde ve Fırat’ın doğusunda PKK mevcudiyeti artıyor. Biz bunları hedef alıyoruz. Oradaki sivillere bir zulüm söz konusu. Irak’ta da aynısını yapıyorlar. Suriye’ye dönecek olursak bu teröristlerin buradan temizlenmesi gerekiyor. ABD ve Rusya bu konuda verdikleri sözleri tutmadılar. Teröristler buradan temizlenmedi, ülkemize yönelik saldırılar sürüyor. Teröre karşı hepbirlikte mücadele etmemiz gerekiyor.

İSVEÇ’TEKİ SKANDAL PKK GÖSTERİSİ

Savcılığın soruşturmaya gerek yok kararı son derece absürt. Hepimiz hukukun üstünlüğünü biliyoruz. Bu gösteriyi kimler yapıyor, teröristler. İsveç’in ahitnameye göre bunlarla mücadele sözü var mı var. İkincisi ifade özgürlüğünden bahsediyorlar. Bu gösteri ırkçılık içeriyor mu evet, nefret suçu içeriyor mu evet. Bu iki suç İsveç’te serbest mi bize bunun cevabını versinler. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu nefret ve ırkçılık içeren bir eylemdir. Uluslararası hukuka göre suçtur. İsveç bu kelime oyunları ile bizi kandırdığını sanıyorsa kendini aldatır.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.