STERLIN
24,8491
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
SON DAKİKA
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı 3 bölgeyi karantinaya aldı! – KIBRIS HABER
Birkan Uzun Zirve Koşusu’nun ikincisi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
Türkiye yarın sandık başına gidecek! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu; “KKTC’de bu yıl 306 öğretmenin Kamu Hizmetleri Komisyonu tarafından ataması yapıldı”! – KIBRIS HABER
Yeni geçiş kapılarının açılması için eylem! – KIBRIS HABER
Öz çekim yaparken suya düşen telefonunu bulmak için barajı boşalttırdı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza! – KIBRIS HABER
Ali Başman; “Ülkenin istikrarı için adayım”! – KIBRIS HABER
THY uçağına kuş çarptı! – KIBRIS HABER
68 kilo insan saçı ele geçirildi! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’da panik! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki çocuk, annesi, ablası ve komşusunu öldürdü! – KIBRIS HABER
İskele’de korkutan kaza! – KIBRIS HABER
Gabar Dağı’ndan sevindiren haber! “Yoğun bir petrol çıktı” – KIBRIS HABER
27 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER
38 bin artçı sarsıntı yaşandı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi yağış miktarını açıkladı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Yeni dolandırıcılık yöntemi – KIBRIS HABER
15 yabancı işçiye köle muamelesi! – KIBRIS HABER
Meteoroloji gün verdi! – KIBRIS HABER
Başkasının kimliğine büründü! – KIBRIS HABER
İlaç fiyatlarına da zam! – KIBRIS HABER
O yol çift yönlü olarak trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
38 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Marketten içki ve buz çaldı! – KIBRIS HABER
İki ayrı yerde yangın! – KIBRIS HABER
Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısının geri çekilmemesi halinde grevler devam edecek! – KIBRIS HABER

‘Şirket sahibi olsam halka arz ederdim’

Yerli yatırımcı için geçen yıl en kıymetli araçlardan biri olan BIST’te, yatırımcı sayısı 4 milyona yaklaşırken; QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Halka arzları kredi verecekmişiz üzere kıymetlendiriyoruz. Ben bir şirket sahibi olsam bu devirde halka arz ederdim. Fonlama muhtaçlığı da varsa şirketin halka arzı için hakikat bir zaman” sözlerini kullandı.

‘Şirket sahibi olsam halka arz ederdim’
CyborNFT
09.01.2023 07:25
0
A+
A-

‘Şirket sahibi olsam halka arz ederdim’
Yerli yatırımcı için geçen yıl en değerli araçlardan biri olan BIST’te, yatırımcı sayısı 4 milyona yaklaşırken; QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Halka arzları kredi verecekmişiz üzere kıymetlendiriyoruz. Ben bir şirket sahibi olsam bu devirde halka arz ederdim. Fonlama muhtaçlığı da varsa şirketin halka arzı için hakikat bir zaman” sözlerini kullandı.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, bankacılık kesiminde 2023 beklentilerinden, batık kredilere; KGF’den enflasyon beklentilerine kadar birçok hususta açıklamalarda bulundu. QNB Finansbank’ın WWF-Türkiye ile işbirliği kapsamında Hatay’da düzenlenen aktiflikte, basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Tan, bankacılık dalında büyümenin 2022’deki kadar olmayacağına dikkat çekti. “Halka arzlarda bu sene önder olduk” diyen Tan, “Halka arzları kredi verecekmişiz üzere kıymetlendiriyoruz. Ben bir şirket sahibi olsam bu devirde halka arz ederdim. Fonlama muhtaçlığı da varsa şirketin halka arzı için hakikat bir vakit. Borsa’daki yatırımcı sayısı da 3 milyonu geçti” diyerek halka arz olmaya hazırlanan 4 şirketle çalıştıkları bilgisini verdi.

BATIK KREDİLER ARTACAK

CyborNFT

Dünyada paranın maliyeti artarken, likidite kaidelerinin daraldığını söyleyen Ömür Tan, “2022 yılında bankacılıkta kârlılıklar nominal olarak arttı. Zira net faiz marjları açıldı. Batık kredi oranları azaldı, bunun getirdiği bir fark oldu ve önemli büyüme geldi. Bunların tesiriyle sermaye kârlılıkları özel bankalarda geçen sene yüzde 19’lardayken, bu sene kasım ayı prestijiyle neredeyse yüzde 50’ye geldi. Lakin burada özsermaye kârlılığına da bakmak lazım. 2023’te bankacılıkta büyüme geçen yılki kadar olmayacak. Likidite arttıkça problemli kredi oranı azalmaya başladı. 2022, benim son devirde gördüğüm takibe geçmiş alacak oranı en düşük yıllardan biri oldu. Adeta tahsilatlarımız batık kredinin üzerinde bir yıl geçirdik. Verdiğimiz krediler teminatlı krediler, kredinin teminatı genelde gayrimenkul ve çeşitli pahalar oluyor. Bu pahalar arttı. Sıkıntılı olan kredinin teminat oranı da arttığı için çok rahat tahsil edebilir hale geldiniz. 2023’te batık krediler baz tesiriyle artacak” yorumunu yaptı. Birinci 6 ayda enflasyonun yüzde 30’lu düzeylere geleceği kestiriminde bulunan Tan, sonrası için bir kestirimde bulunmanın ise çok sıkıntı olduğunu kaydetti.

 

DOĞAYI ÖĞRENCİLER DÖNÜŞTÜRECEK

QNB Finansbank, 2017 yılında WWF- Türkiye’nin (Doğal Hayatı Müdafaa Vakfı) başlattığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen Tabiat Öncüleri Gençlik Programı’nın destekçisi oldu. Ortaokul öğrencilerini tabiatla daha çok buluşturmayı amaçlayan proje kapsamında, 2023 prestijiyle 10 yeni kentte, bin okul ve 10 bin öğrencinin daha programa dahil edildiği açıklandı. Ömür Tan, Hatay Defne Yeşilpınar Ortaokulu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Dünyamızın geleceğine çocuklarımızla yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise 5 okulda başlayan projede bugüne kadar bin okula ulaştıklarını; QNB Finansbank’la toplam sayının 2 bin olduğunu belirterek, “Gençlerimizde geleceğimize sahip çıkacak, harika bir değişimi gerçekleştirme gücü var. 2025’e kadar orta okulların yüzde 50’sine gitmek ve liselere de ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

 

KGF’DE ‘ÖZEL’ BEKLENTİ

KGF (Kredi Garanti Fonu) takviyeli kredilerin özel bankaları da kapsaması gerektiğine dikkat çeken Tan, “Yaklaşık 200-250 milyar TL’lik KGF beklentisi var. KGF’nin olacağını ve olması gerektiğini düşünüyorum. Faiz hadlerindeki daralmadan ötürü özel dal kredi verme iştahını çok yüksek tutmuyor. KGF burada çok yardımcı olacaktır. KGF’yi özel bölüm de dahil bankacılık kesiminin hevesle vereceği bir modelle çıkarabilirsek, umarım o denli çıkacaktır, o vakit çok daha yaygın ve yanlışsız yerlere kullandırılmış olur” dedi.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.