STERLIN
26,2102
DOLAR
20,8776
EURO
22,5175
ALTIN
1.325,98
BIST
5.122,13
SON DAKİKA
Feci şekilde can verdi! – KIBRIS HABER
Bahçeli’de ani ölüm! – KIBRIS HABER
Yüksek Seçim Kurulu’ndan önemli duyuru! – KIBRIS HABER
68 Aksaray Belediyespor’un şampiyonluk kupası çalındı! – KIBRIS HABER
Bugün 7 okulda grev var! İşte o okullar – KIBRIS HABER
Katil 12, maktul 9 yaşında! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu, KTOEÖS ile uzlaştı! – KIBRIS HABER
Derviş Eroğlu, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak! – KIBRIS HABER
Ziya Öztürkler, mahkumlarla birlikte voleybol ve futbol oynadı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Meclis’te çocukların da sesi olacağım”! – KIBRIS HABER
Çocuk tacizcisine meydan dayağı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ödül törenine katıldı! – KIBRIS HABER
Süleyman Uluçay; “Kazıları geçici olarak durdurma kararı alabiliriz”! – KIBRIS HABER
İstifa edecek mi? Kemal Kılıçdaroğlu’ndan açıklama!
Kıbrıs Tiyatro Festivali seyircisiyle buluşuyor! – KIBRIS HABER
Yarın 7 okulda grev var! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan destek istediler! – KIBRIS HABER
Hekim olmayan kişiler tarafından “ben aldırma” işlemlerinden uzak durulmalı! – KIBRIS HABER
KKTC’de “koyun-keçi çiçek hastalığı” görülmesi nedeniyle alarma geçildi! – KIBRIS HABER
Limasol’u savaş alanına çevirdiler! – KIBRIS HABER
Mare Monte plajıyla ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
O borçlar silinecek! – KIBRIS HABER
1 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Çatalköy’de 87 yaşındaki şahsın evinde tabanca bulundu! – KIBRIS HABER
Rum Bakanlar Kurulu, “Ulusal Güvenlik Konseyinin” kurulmasına karar verdi! – KIBRIS HABER
Silahlı saldırı! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi 65 yaş üstü bireyler için yemek düzenliyor! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Dikkat! Uzun süreli elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
İki ayrı kaza! Sebebi yine alkollü sürücüler – KIBRIS HABER

Sinema üzere operasyonun perde ardında neler yaşandı? El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman gafil avlanmış

Dünyanın en güçlü ve tehlikeli uyuşturucu kartellerinin başında gelen Sinaloa’nın başkanlarından Ovidio Guzman’ın sabaha karşı konutuna yapılan bir baskınla yakalanmasının yankıları sürüyor. Meksika’da son yılların kartellere yönelik en büyük operasyonlarından biri kabul edilen baskının perde ardında yaşananlar ortaya çıktı. Detaylar haberimizde…

Sinema üzere operasyonun perde ardında neler yaşandı? El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman gafil avlanmış
CyborNFT
25.01.2023 08:25
0
A+
A-

Film üzere operasyonun perde ardında neler yaşandı? El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman gafil avlanmış
Dünyanın en güçlü ve tehlikeli uyuşturucu kartellerinin başında gelen Sinaloa’nın başkanlarından Ovidio Guzman’ın sabaha karşı konutuna yapılan bir baskınla yakalanmasının yankıları sürüyor. Meksika’da son yılların kartellere yönelik en büyük operasyonlarından biri kabul edilen baskının perde ardında yaşananlar ortaya çıktı. Detaylar haberimizde…

5 Ocak sabahı… Saatler 4 olmak üzere… Yer Meksika’nın Sinaloa eyaletinin başşehri Culiacan’a 40 dakika aradaki küçük bir kasaba olan Jesus Maria’nın doruklarında konumlanmış çok lüks bir malikane…

Burası tüm dünyanın “El Chapo” yani “Bücür” olarak tanıdığı Joaquin Guzman’ın oğlu Ovidio Guzman’a ilişkin.

CyborNFT

Meksika ordusu bu ay başlarında Ovidio’yu konutuna düzenlenen bir baskınla gözaltına aldı. Operasyonda yüzlerce özel askerin yanı sıra savaş uçakları ve helikopterler de misyon yaptı. Bir gece evvel ailenin yılbaşı kutlamasına sahne olan malikane, birkaç dakika içinde savaş alanına döndü.

KÜÇÜK CHAPO’LARIN EN KÜÇÜĞÜ

Baskın sırasında eşi, annesi ve 3, 6 ve 12 yaşlarındaki üç kızıyla meskende olan Ovidio, Meksika kamuoyunda “Los Chapitos” (küçük Chapo’lar) olarak anılan dört kardeşin en küçüğü.

Baba Joaquin Guzman’ın 2016’da yakalanıp 2017’de yargılanmak üzere ABD’ye iade edilmesinin akabinde Ovidio, 36 yaşındaki ağabeyi Joaquin ve öbür bir anneden doğan ağabeyleri Ivan Archivaldo (39) ve Jesus Alfredo (36) ile birlikte Sinaloa Karteli’nin yönetimini üstlendi.

ABD, Aralık 2021’de Ovidio’nun yakalanmasını sağlayacak bireye 5 milyon dolar ödül vadetmişti.

Dünyanın en güçlü ve şiddet eğilimli hata örgütleri ortasında kabul edilen Sinaloa Karteli’nin Latin Amerika’nın dört bir yanında temasları bulunuyor. Kartel uyuşturucu ticaretinin yanında göçmen ve odun kaçakçılığı üzere işlerle de uğraşıyor. Kartelin idaresinde Chapito’ların yanı sıra “El Mayo” lakaplı Ismael Zambada (kartelin kurucularından biri) ve El Chapo’nun “El Guano” olarak tanınan erkek kardeşi Aureliano Guzman da kelam sahibi.

BASKIN 10 DAKİKA, ÇATIŞMALAR 10 SAAT SÜRDÜ

Meksika ordusundan yapılan açıklamada Ovidio’nun baskının birinci 10 dakikasında yakalandığı belirtildi. Fakat iş bununla kalmadı.

Kartel üyeleriyle Meksika güçleri ortasındaki çatışmalar 10 saat boyunca devam etti ve sonuçta onlara kişi ömrünü yitirirken Jesus Maria kasabası da adeta harabeye döndü.

ABD merkezli haber sitesi VICE, geçtiğimiz günlerde Jesus Maria’ya giderek hem Ovidio’nun konutunu gezdi hem de baskının ayrıntılarını yazdı.

24 SAAT BOYUNCA GÖZCÜLER TARAFINDAN KORUNUYOR

Habere nazaran, ülke kamuoyunda “El Bebe” (Bebek) ve “El Raton” (Fare) lakaplarıyla da bilinen Ovidio’nun malikanesi, Jesus Maria’nın tamamını gören bir zirvede yer alıyor. Üstelik kasabaya girip çıkmanın tek yolu da ucu Culiacan’a bağlanan karayolu.

Malikane zirvede yer aldığından, Ovidio’nun adamlarının kolluk güçlerinin ya da öbür kartellerin üyelerinin yaklaştığını evvelden görüp tedbir alma bahtı var. Nitekim olağanda 24 saat boyunca çok sayıda gözcünün mesken etrafında vazife yaptığı, malikaneye çıkan yolda çeşitli denetim noktaları olduğu biliniyor.

Görgü şahitleri, ‘sicario’ denen kartel üyelerinin, üstlerine makineli silahlar yerleştirilmiş zırhlı arazi araçlarıyla malikane etrafında daima devriye gezdiğini aktarıyor.

Sinaloa’nın başşehri Culiacan şehri

OVIDIO GAFİL AVLANMIŞ

Ancak Ovidio ve adamları 5 Ocak sabahı baskına hazırlıksız yakalandı. Yerel halktan kaynakların VICE’a yaptığı açıklamalara nazaran, Meksika ordusuna ilişkin bir helikopter malikanenin art bahçesine inip bir dizi asker ön kapıya yanlışsız ilerlerken, Ovidio’nun ruhu bile duymadı.

Meksika ordusunun içinden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Plan işe yaradı. Bir vazife gücü bünyesindeki 20-25 kadar asker Guzman’ın konutuna girdi ve 10 dakikadan kısa bir müddette kendisini teslim almayı başardı” dedi.

Ovidio ve eşine ilişkin zırhlı lüks araçlar, yüksek kalibreli silahlarla açılan ateş sonucu kullanılamaz hale getirildi.

Tıpkı babası üzere, Ovidio’nun meskeninin art bahçesinde de bir ucu malikanenin dışındaki bir otoparka çıkan bir tünel bulunuyordu. Lakin Ovidio bu tünelden kaçma fırsatını bulamadı. Olağanda üzeri betondan bir blokla kapatılmış olan tünelin girişi, baskından sonra yapılan aramalara tespit edildi.

2019’DA DA YAKALANMIŞTI

Meksika hükümeti 2019 yılında emsal bir operasyonla Ovidio’yu gözaltına aldı. Lakin kartelin operasyona reaksiyonu çığ üzere büyüyüp kanlı bir ayaklanmaya dönüşünce, hükümet geri adım atmak zorunda kaldı ve milletlerarası alanda büyük bir mahcubiyet yaşadı. Olay Meksika tarihine Kara Perşembe yahut “Culiacanazo” olarak geçti.

O günlerde yaşanan şiddetli çatışmaları ve dökülen kanı tüm dünya toplumsal medyada paylaşılan görüntüler sayesinde dehşet içinde izledi. Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador aylar sonra yaptığı açıklamada, Ovidio’nun özgür bırakılması buyruğunu şahsen verdiğini, hedefinin halkın çoğunluğunu korumak olduğunu söyledi.

Bu olayın akabinde Ovidio epey ünlü oldu. Meydan okurcasına bir hal takındığı fotoğrafları ülke toplumsal medyasında viral oldu. Ancak VICE’a konuşan ordu kaynaklarına nazaran, gerçekte bu kadar bahadır değildi. Daima yakalanma korkusu yaşıyor, Culiacan, Jesus Maria ve başka civar kasabalardaki konutları ortasında mekik dokuyordu.

Soldaki kare 2019’dan, sağdaki ise bu yıldan (Fotoğraflar: Meksika Hükümeti)

BASKIN SIRASINDA UYUYORLARMIŞ

Noel ve yılbaşı tatili öncesi ailesini korumak istediği için uzak durma kararı alan Ovidio, son dakikada fikrini değiştirmiş ve Aralık ayının son günlerinde en güvendiği 12 adamına Jesus Maria’daki konutunu emniyete alma buyruğu vermişti. Böylelikle ailesini meskenine getirebilecekti ve yeni yıla daima birlikte gireceklerdi.

Komşular, Ovidio’nun konuta tek başına geldiğini; eşi, kızları ve El Chapo’nun ikinci eşi olan annesi 63 yaşındaki Griselda Lopez Perez’in de birkaç hafta sonra kendisine katıldığını söyledi.

El Chapo ile Griselda Lopez Perez’in Ovidio ve Joaquin’in yanında Edgar isimli üçüncü bir oğlu daha vardı. Edgar, 2008 yılında Culiacan’daki bir alışveriş merkezinin otoparkında arkadaşlarıyla eğlenirken bir silahlı atağa kurban gitti. El Chapo, Culiacan’daki tüm gülleri (Lupillo Rivera’nın ’50 Mil Rosas’ müziğinde anlatıldığına nazaran 50 bin adet) satın alıp Edgar’ın cenazesine gönderdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir komşu, baskından evvelki gece düzenlenen parti için bir aşçı, garsonlar ve bir mariachi kümesi tutulduğunu, cümbüş sırasında çocukların Noel armağanlarını açtıklarını anlattı ve ekledi: “Askerler geldiğinde uyuyorlardı. Saat sabahın 4’üydü.”

Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador, operasyonun akabinde bir basın toplantısı düzenledi

BASKIN 6 AYLIK PLANLAMANIN SONUCU

Meksikalı yetkililerin açıklamalarında, ordu içindeki üç özel birliğin birlikte gerçekleştirdiği operasyonun 6 aylık bir planlama sürecinin yapıtı olduğu belirtildi.

2019’daki fiyaskodan dersini alan Meksika hükümeti, Ovidio’yu yakaladıktan kısa bir mühlet sonra helikopterle şiddet ve yağma olaylarının yaşandığı Sinaloa’dan Mexico City’e nakletti. Kartel üyeleri Culiacan ve etrafında otobüsleri ateşe verdi, sokakları ve karayollarını kapattı, hatta bir askeri uçağa ateş açtı.

Meksika Savunma Bakanı Luis Cresencio Sandoval, Ovidio’un gözaltına alındığı Culiacan’daki operasyonda 10’u asker 19’u kartel üyesinin 29 kişi ömrünü yitirdiğini duyurdu. Ovidio’nun yanı sıra 21 kişi de gözaltına alındı. Mahallî halk ise can kaybının çok daha yüksek olabileceğini çünkü çoğunluğu genç erkeklerden oluşan 100’den fazla şahıstan haber alınamadığını öne sürüyor.

BABASININ FİRAR ETTİĞİ CEZAEVİNDE

Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador 2018 yılında “Kurşunlar değil kucaklamalar” sloganıyla vazifeye geldiğinde, şiddetin üzerine sertlikle gitmek yerine köklerine inmeyi vadediyordu. İlerleyen yıllarda bu siyasetin başarılı olup olmadığı tartışmalara husus oldu. Ovidio’nun bu türlü bir silahlı operasyonla yakalanması da bu tartışmaları alevlendirdi.

Ovidio şu an Mexico eyaletinde bulunan yüksek güvenlikli Altiplano Cezaevi’nde tutuluyor. El Chapo da 2008’den itibaren 7 yıl boyunca bu cezaevinde kalmış, 2015’te firar ettiğinde de dünya basınının manşetlerine yansımıştı.

Ovidio için sırada ne olduğu sorusunun karşılığı belirli değil.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ABD’nin Ovidio’nun iadesini istediğini lakin genç Guzman’ın daha evvel ülkesinde yargılanıp karar giymesinin kelam konusu olabileceğini söyledi.

Diğer yandan Ovidio’nun avukatları 13 Ocak günü yaptıkları müracaatta, iade kararının durdurulmasıyla ilgili bir temyiz müracaatında bulundu. Lakin yargıç evraklardaki kusurlar nedeniyle başvuruyu reddetti. Diğer yandan VICE’a konuşan kaynaklar, iade sürecinin asla tamamlanmayabileceğini belirtti.

El Chapo 11 Temmuz 2015’te hücresindeki duşun altına kazdığı kilometrelerce uzunluktaki bir tüneli kullanarak Altiplano’dan firar etti

“KARTELİN EN ZAYIF HALKASI”

Film üzere bir operasyonla yakalanmasına rağmen Ovidio’nun kartel içindeki nüfuzunun bilhassa Ivan ile kıyaslandığında çok hudutlu olduğu söz ediliyor.

Ovidio, sentetik bir uyuşturucu olan fentanilin Meksika’daki üretiminin ve ABD’ye ticaretinin artışıyla ilişkilendiriliyor. Lakin kaynaklar Ovidio’nun kamuoyundaki tanınırlığının asıl sebebinin 2019’daki tutuklamadan sonra yaşanan fiyasko olduğunu belirtiyor.

Ovidio, uzun yılar boyunca Guzman’ların cürüm hanedanının en az bilinen üyesi oldu. İsmi birinci olarak 2012’de ABD Hazine Bakanlığı’nın aldığı bir yaptırım kararında babası ve ağabeyi Ivan’la birlikte anıldı. Buna karşın 2019’da gözaltına alınana kadar uzun süre dikkat çekmemeyi başardı.

Diğer yandan Ivan, Chapito’ların yüzü haline geldi. Bir Kanadalı üniversite öğrencisinin 2004 yılında Guadalajara’da öldürülmesine ismi karıştığı için kamuoyu ve güvenlik güçleri tarafından çok âlâ tanınan Ivan, 2005’te kara para aklama suçlamasıyla tutuklanmış lakin birkaç yıl sonra delil yetersizliği nedeniyle özgür bırakılmıştı.

O vakitten bu yana Ivan ve kardeşi Jesus Alfredo, internetteki paylaşımlarıyla da ünlendi. Kardeşlere ilişkin olduğu düşünülen Twitter ve Instagram hesaplarından yapılan paylaşımlarda para, silah ve hoş bayan temaları öne çıkıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.