STERLIN
20,3227
DOLAR
16,7037
EURO
17,4926
ALTIN
971,40
BIST
2.405,36
SON DAKİKA
Putin’den Boris Johnson’a cevap! “Kendi yapsa benim üzere olamazdı”
Özer, MEB yurt dışı bursiyerleriyle buluştu
Özel okullar taban puanlarını açıkladı
Fransa’da havalimanlarında grev krizi
Hindistan’da heyelan felaketi getirdi: 7 meyyit, 23 kayıp
Şampiyonlar muvaffakiyet öykülerini anlattı
Tabipler Birliği’nden Covid-19 Önerileri – KIBRIS HABER
KTTO, Ekonomik Destek Paketi hakkında görüş ve önerilerde bulundu – KIBRIS HABER
ABD’de ferdî harcamalar Mayıs’ta kestirimlerin altında kaldı
Şirketlerin döviz mevduatında artış
BM: “16 milyon Ukraynalının insani yardıma gereksinimi var”
Varoufakis: Bir politik güç oyunu olarak enflasyon zıt tepti
Rusya’dan Batı’ya net bildiri… Medvedev’den flaş ‘savaş nedeni’ uyarısı
TMO, hububat alım fiyatlarını artırdı
ABD’de akılalmaz trajedi… Otomobilde unuttuğu oğlu ölünce kendini vurdu!
Oğlunu kurtarmak için Yalan ifade verdirtti tutuklandı – KIBRIS HABER
Net borç stoku birinci çeyrekte 231 milyar doları aştı
İsrail tekrar sandığa gidiyor
Erdoğan’ın görüşme trafiği
Arçelik CEO’su Bulgurlu’ya memleketler arası misyon
TCMB: Getiri eğrisindeki düşüş siyaset aktifliğini artırıyor
Fitch/Kılınç: TL kredi büyümesinde yavaşlama beklenebilir
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması
Fransa’da mahkeme 2015’te Paris’teki terör saldırıları davasında kararını verdi – KIBRIS HABER
Zelenskiy: 144 Ukraynalı askeri Rus esaretinden kurtardık – KIBRIS HABER
Latin Amerika ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler – KIBRIS HABER
Putin’den yumuşama sinyali: Diyaloğa açığız
Japonya’da çok sıcaklar can aldı: 12 kişi hayatını kaybetti
Dikkat çeken Türkiye analizi! ‘NATO için temel taş’
Helikopterden düşen RMMO askeri hayatını kaybetti – KIBRIS HABER

Şimdi ‘yeşil hamle’ zamanı

Şimdi ‘yeşil hamle’ zamanıKuzey Kıbrıs Gayrimenkul Zirvesi’ne katılan TURKECO Kurucusu Dr. Duygu Erten iklim krizine dikkat çekti ve …

Şimdi ‘yeşil hamle’ zamanı
CyborNFT
29.04.2022 07:38
0
A+
A-

Şimdi ‘yeşil hamle’ zamanı
Kuzey Kıbrıs Gayrimenkul Zirvesi’ne katılan TURKECO Kurucusu Dr. Duygu Erten iklim krizine dikkat çekti ve “Yenilenebilir enerji Kıbrıs’ta her binaya konulursa Kıbrıs dünya lideri olur. Bunu yapacak araziniz, yapılarınız ve gücünüz var. Burada sivil toplum örgütlerine büyük iş düşüyor. Yarından itibaren kolları sıvamamak için hiçbir neden yok” dedi. Konutta sürdürülebilirlik için eğitimin önemine vurgu yapan sektör temsilcileri ise kamu desteği gerektiğini ifade etti.

ZİRVEDE ‘Konutta Sürdürülebilirlik Standartları’ oturumu Sefer Levent moderatörlüğünde gerçekleşti. Türkiye’den ve dünyadan yeşil binalar sektörü konusunda bilgi veren TURKECO Kurucusu Dr. Duygu Erten, Türkiye’de 500’ü aşan binanın yeşil bina sertifikasına sahip olduğunu belirtirken, “Türkiye için bu rakam oldukça az. Milyonlarca yapıya ulaşmalıydık. Üstelik sertifikalı binaların ne kadarının gerçekten yeşil bina olduğu da akademik çalışmalarla kanıtlanmış değil” dedi. Son yıllarda Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok noktasında orman yangınları çıktığını hatırlatan Erten, “Bunlar insan kundaklaması olarak geçiştirilse de öyle değil. Çünkü yeryüzü sıcaklığı her yıl bir önceki yıla göre daha yükseliyor. Bu sene de, gelecek sene de bu yangınlar çıkmaya devam edecek. Aynı anda İtalya, Avustralya, Kaliforniya da yanıyordu. Demek ki paralel olarak çıkan bu yangınlar iklim krizinin habercileri. Öncelikle tüm dünyada ve bu krizden en fazla etkilenecek olan ülkemizde durumun vahim olduğunu anlayıp, hızla önlemler almaya başlamamız gerek” diye konuştu.

KOLLARI SIVAMA ZAMANI

CyborNFT

“Önümüzdeki yıllarda her şey sudan daha ucuz olacak” diyen Dr. Erten, “Kıbrıs’a su gelmiş olabilir ama bu bolluğa kanıp rahatlamayın. Su ve enerji verimliliğini her alanda sağlamak boynumuzun borcu. Kendi yaşadığımız binalardan başlayarak tüm yapıları elden geçirmek zorundayız” ifadelerini kullandı. AB Mutabakatı’nın da bina iyileştirmelerinin artması konusunu gündeme getirdiğini hatırlatan Erten, Kıbrıs’taki meslek odalarının, yeşil alanda dünyada başarılı olan ülkelerden yeşil bina standartlarını alarak yola çıkabileceğini belirtti. Erten, “Yeşil bina sertifikasyon sistemleri ticari grupların sistemleri. Tabi bunlar da kullanılabilir. Ama önce bu kodlar ve şartnamelerden başlanılmalı ki sistemi tabana yayalım” dedi. Kıbrıs’ın yeşil bina inşası için iklimi ve arazi yapısı açısından şanslı olduğunu belirten Erten, “Yenilenebilir enerji Kıbrıs’ta her binaya konulursa Kıbrıs dünya lideri olur. Bunu yapacak araziniz, yapılarınız ve gücünüz var. Burada sivil toplum örgütlerine büyük iş düşüyor. Yarından itibaren kolları sıvamamak için hiçbir neden yok” dedi. Erten, 2030 ve 2050 hedeflerine ulaşmada bina sektörünün NZEB için yol haritasını bir an evvel çizmesi gerektiğinin ve bu yol haritasında devlet teşviklerinin önemini vurguladı.

ATIKLAR VE YEŞİL İYİLEŞTİRME

Dünyada binaların sera gazı salınımının yüzde 39’undan sorumlu olduğuna dikkat çeken Duygu Erten, “İnşaat işleri ve malzemeler bu toplamın yüzde 11’ini temsil ediyor ve buna gömülü karbon diyoruz. Binaların operasyonel enerji verimliliğinde büyük adımlar atılmış olsa da malzeme çıkarma, işleme, nakliye ve inşaat işlerine giren gömülü karbon için artan bir endişe söz konusu. Bu nedenle dünyada seçici yıkım gündemde. Yıkımlardan çıkan malzemeleri yeniden kullanmak zorundayız. Mesela Singapur inşaat atıklarını yol yapımında kullanıyor. Sıcaklık sizin adanızı da etkileyecek ve ilerde asfalt yollar eriyecek. Buna hazır mısınız? İnşaat sektörünün seçici yıkım ve yeşil iyileştirme başlıklarını acilen gündemlerine almaları gerek. Unutmayalım ki ya hep birlikte batacağız, ya da birlikte çıkacağız” şeklinde konuştu. Çevre dostu yapıların inşası sürecine finans kuruluşlarının da destek vermesi gerektiğini belirten Erten, konut kredi faizlerinin yeşil binalar için düşürülmesinin kritik öneme sahip olduğunu ekledi.

‘EĞİTİMLER VERİLMELİ’

KIBRIS Developments Proje Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim, sürdürülebilirlik için kamu, özel sektör ve tüketicilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Eğitimlerle çevre bilinci yaratılması gerektiğine vurgu yapan Özbirim, “Biz yapıları hayata geçirirken enerji, su tasarrufu sağlarız ama o evde yaşayacak kişi yeterli bilgiye sahip değilse anlamı kalmaz. Ya da biz çöplerin ayrıştırılması için özel alanlar yaratırken, tüketici bunu kullanmayı bilmiyorsa hedefleri yakalayamayız” dedi. Bu alanda yol haritasının devlet politikası ile desteklenmesi gerektiğini belirten Özbirim, teşviklerle de sürece katkı sağlanması gerektiğini kaydetti.

‘STANDARTLARI BELİRLEYELİM’

KIBRIS Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Sekreteri Simzer Kaya, çevre eğitimin çocuk yaşlarda başlaması ve müfredata eklenmesi gerektiğini dile getirdi. Çevre dostu yapıların inşa edilmesi için önce standartların belirlenmesi gerektiğini söyleyen Kaya, “Avrupa’da gelişmiş ülke standart kodları yazmış durumda. Zaruri bir durum olmadan enerji verimli tasarımlar gelişmiyor. Mimarlara düşen de bu konutlar, yapı malzemeleri için standartları ciddi şeklide ele almak. Tüm meslek örgütlerinin düzenleyeceği çalıştaylarla şartlar belirlenmeli ve yasal zemine oturmalı. Bizler çalıştaylar yapıyoruz ancak bunun devlet politikasıyla desteklemesi gerek. Yönetmelik hazırlanması da tek başına anlam ifade etmez. Sektörde tüm paydaşlarının aynı vizyonda olması gerekir. Bizler doğanın üstünde gibi davranıyoruz. Dünya hızla değişiyor bize işaret veriyor. Uyanmalı ve üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi. Toplu konutların tasarım sürecine de değine Kaya, “Konutları tasarlanırken önümüzdeki 10-15 yılın ihtiyaçlarının da göz önünde bulundurulmalı, değişmesine olanak verecek şekilde hayata geçirmeliyiz. Barınma insan hakkı ve konut sadece başımızı sokacağımız yer değil. Önerimiz toplu konutlar için yarışmaların yapılması” diye konuştu.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.