STERLIN
23,3648
DOLAR
19,0107
EURO
20,3953
ALTIN
1.212,21
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti
Meteoroloji Dairesi, Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar yağış beklediklerini duyurdu! – KIBRIS HABER
22. Hafta Programı! – KIBRIS HABER
Dünyanın en mutlu Ülkeleri! – KIBRIS HABER
Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon bekliyor
İsias Otel kusurlu çıktı! – KIBRIS HABER
Goldman’dan Fed tahmini
Finartz ve Aktif Tech’ten önemli iş birliği
Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de AB ve BM temsilcileri ile görüştü
AB’nin Bağışçılar Konferansı Brüksel’de başlıyor
Dünyanın gözü Moskova’daki kritik zirvede… Peş peşe flaş açıklamalar
Son dakika: Çavuşoğlu’ndan Mısır açıklaması… İsveç’e NATO mesajı
Hazine iki tahville 4,66 milyar TL borçlandı
Depremde can kaybı 50 bini aştı
Etiket fiyatı ile kasa tahsilatı arasında çelişki şikayetleri! – KIBRIS HABER
İran’dan Irak’ta bloke edilen paraya ilişkin yeni plan
AB Ocak’ta dış ticaret açığı verdi
Afet bölgesindeki okul kantinlerine düzenleme

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi“Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve …

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi
CyborNFT
09.08.2022 00:07
0
A+
A-

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi
“Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada yol ve yasaya muhalif süreçler yaptıkları gerekçesiyle haklarında inceleme başlatılan 38 hakim ve savcı hakkında son soruşturmanın açılmasına karar verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2021 yılında “Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada tarz ve yasaya muhalif süreçler yaptıkları gerekçesiyle haklarında inceleme başlatılan 38 hakim ve savcı hakkında iddianame hazırlanarak Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. İddianameyi inceleyen mahkeme, şüpheliler hakkında son soruşturmanın açılması talebini kabul etti. Mahkeme, iddianamenin Yargıtay’a gönderilerek kabahat tarihinde 1. sınıf hakim ve savcı olan şahısların yargılamalarının Yargıtay’da yapılmasına karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 sayfalık iddianamede, Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu müşteki olarak yer almıştı. İddianamede ortalarında firari savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 38 hakim savcı ise kuşkulu olarak yer almıştı. İddianamede müşteki Aziz Yıldırım’ın avukatı aracılığı ile verdiği şikayet dilekçesinin akabinde kuşkulu hakim savcılar hakkında HSK 2. Dairesi’nin kararı ile kovuşturma müsaadesi verildiği belirtilmişti. İddianamede FETÖ’nün futbol topluluğuna nüfuz ederek bu alanda aktiflik kurmak istediği, bu hedefle geniş taraftar kitlesi bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü ile periyodun lideri Aziz Yıldırım’ı amaç olarak seçtiği belirtilmişti. FETÖ’nün yasa dışı dinleme faaliyetleri kapsamında Aziz Yıldırım’ı kelamda dini argümanlar kullanan bir terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle dinlediği de iddianamede belirtilmişti. Örgütün 3 Temmuz 2011’de “Futbolda Şike Kumpası” olarak bilinen operasyon ile Aziz Yıldırım’ı tutukladıkları ve operasyon çerçevesinde gözaltına alınan şüphelilerden kimilerine “Aziz Yıldırım’ı ver kurtul” formunda aleyhinde söz vermek için yönlendirdikleri de iddianamede açıklanmıştı. Örgütün bu formda yargı yoluyla Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirerek periyodun lideri Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek istediği iddianamede aktarılmıştı.

CyborNFT

İddianamede, şüphelilerin “Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada yargı yoluyla futbol topluluğunu dizayn etmek ve Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirerek periyodun kulüp lideri Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek emeliyle yapmış oldukları yargısal faaliyetlerinde anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine nazaran karar vermedikleri belirtilmişti. Şüphelilerin bağımsızlık ve tarafsızlık unsurlarıyla hiçbir biçimde bağdaşmayacak formda FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanmasının içine girerek örgüt hiyerarşisi, ideolojik bağlılık hisleri ve örgütün talimatıyla kolluk vazifelileri ile fikir ve aksiyon birliği içerisinde hareket ettiği de iddianamede açıklanmıştı. Hakim ve savcıların maddi gerçeğin ortaya çıkmasına çalışmadıkları ve tarafsızlık, doğruluk, tutarlılık ehliyet ve liyakat prensiplerine alışılmamış davrandıkları da iddianamede belirtilmişti. İddianamede futbolda şike iddianamesini hazırlayan savcı Mehmet Berk’in 88 yıl 6 ay, firari savcı Zekeriya Öz’ün ise 86 yıl 6 ay mahpusu talep edilmişti. Yargılamayı yapan mahkemenin lideri Mehmet Ekinci’nin ise 43 yıla kadar mahpusu talep edilmişti. Öbür şüphelilerin de değişen oranlarda mahpusu talep edilmişti. İddianame 38 şüphelinin Yargıtay’da yargılanmaları için haklarında son soruşturmanın açılması kararı verilmesi talep edilerek mahkemeye gönderilmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.