SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi“Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve …

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi
Akacan The Mall
09.08.2022 00:07
0
A+
A-

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi
“Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada yol ve yasaya muhalif süreçler yaptıkları gerekçesiyle haklarında inceleme başlatılan 38 hakim ve savcı hakkında son soruşturmanın açılmasına karar verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2021 yılında “Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada tarz ve yasaya muhalif süreçler yaptıkları gerekçesiyle haklarında inceleme başlatılan 38 hakim ve savcı hakkında iddianame hazırlanarak Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. İddianameyi inceleyen mahkeme, şüpheliler hakkında son soruşturmanın açılması talebini kabul etti. Mahkeme, iddianamenin Yargıtay’a gönderilerek kabahat tarihinde 1. sınıf hakim ve savcı olan şahısların yargılamalarının Yargıtay’da yapılmasına karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 sayfalık iddianamede, Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu müşteki olarak yer almıştı. İddianamede ortalarında firari savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 38 hakim savcı ise kuşkulu olarak yer almıştı. İddianamede müşteki Aziz Yıldırım’ın avukatı aracılığı ile verdiği şikayet dilekçesinin akabinde kuşkulu hakim savcılar hakkında HSK 2. Dairesi’nin kararı ile kovuşturma müsaadesi verildiği belirtilmişti. İddianamede FETÖ’nün futbol topluluğuna nüfuz ederek bu alanda aktiflik kurmak istediği, bu hedefle geniş taraftar kitlesi bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü ile periyodun lideri Aziz Yıldırım’ı amaç olarak seçtiği belirtilmişti. FETÖ’nün yasa dışı dinleme faaliyetleri kapsamında Aziz Yıldırım’ı kelamda dini argümanlar kullanan bir terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle dinlediği de iddianamede belirtilmişti. Örgütün 3 Temmuz 2011’de “Futbolda Şike Kumpası” olarak bilinen operasyon ile Aziz Yıldırım’ı tutukladıkları ve operasyon çerçevesinde gözaltına alınan şüphelilerden kimilerine “Aziz Yıldırım’ı ver kurtul” formunda aleyhinde söz vermek için yönlendirdikleri de iddianamede açıklanmıştı. Örgütün bu formda yargı yoluyla Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirerek periyodun lideri Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek istediği iddianamede aktarılmıştı.

Akacan The Mall

İddianamede, şüphelilerin “Futbolda Şike Kumpası” davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmada yargı yoluyla futbol topluluğunu dizayn etmek ve Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirerek periyodun kulüp lideri Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek emeliyle yapmış oldukları yargısal faaliyetlerinde anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine nazaran karar vermedikleri belirtilmişti. Şüphelilerin bağımsızlık ve tarafsızlık unsurlarıyla hiçbir biçimde bağdaşmayacak formda FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanmasının içine girerek örgüt hiyerarşisi, ideolojik bağlılık hisleri ve örgütün talimatıyla kolluk vazifelileri ile fikir ve aksiyon birliği içerisinde hareket ettiği de iddianamede açıklanmıştı. Hakim ve savcıların maddi gerçeğin ortaya çıkmasına çalışmadıkları ve tarafsızlık, doğruluk, tutarlılık ehliyet ve liyakat prensiplerine alışılmamış davrandıkları da iddianamede belirtilmişti. İddianamede futbolda şike iddianamesini hazırlayan savcı Mehmet Berk’in 88 yıl 6 ay, firari savcı Zekeriya Öz’ün ise 86 yıl 6 ay mahpusu talep edilmişti. Yargılamayı yapan mahkemenin lideri Mehmet Ekinci’nin ise 43 yıla kadar mahpusu talep edilmişti. Öbür şüphelilerin de değişen oranlarda mahpusu talep edilmişti. İddianame 38 şüphelinin Yargıtay’da yargılanmaları için haklarında son soruşturmanın açılması kararı verilmesi talep edilerek mahkemeye gönderilmişti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.