STERLIN
23,7185
DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
ALTIN
1.214,64
BIST
4.812,93
SON DAKİKA
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
ALARKO HOLDİNG A.Ş.( Maddi Duran Varlık Alımı
BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
KOLEKSİYON MOBİLYA SANAYİ A.Ş.( Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu
POLİSAN HOLDİNG A.Ş.( Kar Payı Dağıtım İşlemlerine İlişkin Bildirim
Tatar-Oktay görüşme detayları! – KIBRIS HABER
Bakan Varank TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarını açıkladı
Bakan Kirişci, Muğla’da ‘sipsi’ çaldı
Bakan Bilgin: Ücretler üzerindeki vergi dengesizliğini çözeceğiz
21’inci sıradaki Togg alıcısı: Araç gelince yakınlarımla birer tur atacağız
Karaismailoğlu: Depremden etkilenen illeri yeniden bayındır kılmak için gece gündüz çalışıyoruz
Trafik kazası! 1 kişi yaralı – KIBRIS HABER
ABD’de mudi büyük bankalara ‘göçüyor’
İsias Otel’in yargı süreciyle ilgili basın toplantısı düzenlendi! – KIBRIS HABER
Polis’ten duyuru! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti! – KIBRIS HABER
Garanti BBVA’da ipotek teminatlı menkul değer ihracı hazırlığı
CVK Madencilik’te 6-7 Nisan’da talep toplanacak
Kötü hava patatesi vurdu! – KIBRIS HABER
Yangın! – KIBRIS HABER
Sahte ikametgah belgesi düzenleyen zanlıya ek tutukluluk verildi! – KIBRIS HABER
Global besin arzında yeni risk
Spot piyasada elektrik fiyatları (01.04.2023)
9 gram uyuşturucuyla yakalandı! – KIBRIS HABER
Türk endüstrisinin dijital dönüşümüne TÜSİAD takviyesi
Dönel kavşağa çarpan araba, 5 metre havalanarak spor salonuna girdi
“Kıbrıslı Rumlar, ‘karşı tarafı desteklerseniz Kıbrıs için de bir fırsat doğabilir’ diye Batı’ya sesleniyorlar”
Rus ve Belaruslu tenisçilerin Wimbledon yasağı kalktı
ABD’li boksör, Putin’e ringde seslenerek Rus vatandaşlığı istedi
ABD’yi hortum ve şiddetli fırtına vurdu: 6 meyyit

‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’

‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’ Sigorta bölümünün birinci insurtech şirketi olduklarını …

‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’
CyborNFT
17.05.2022 08:52
0
A+
A-

‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’
‘Sigortada gücü tüketiciye vermek istiyoruz’

Sigorta bölümünün birinci insurtech şirketi olduklarını söyleyen Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, hedeflerinin sigortacılığı daha kolay ve erilişilebilir hale getirmek olduğunu belirtti. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Uludüz, sigorta dalının bir çok dala nazaran daha karmaşık ve anlaşılması güç bir dal olduğunu belirterek; “Ürünler biraz daha kompleks ve içeriği epeyce güçlü. İnsanların yeterli anlayarak farkında bir tercih yapmaları çok çok pahalı. Dijitalin ve teknolojinin getirdiği şeffaflığı müşteriye çok yeterli hissetirmek gerekiyor. Biz de çalışmalarımızda herkes çok yeterli anlasın ve hakikat kararlar versin halinde yaklaşıyoruz. Aslında bir nevi gücü kullanıcıya vermek istiyoruz. Tüketiciye daha fazla güç sağlamak üzerine bir yapımız var” diye konuştu.

‘Insurtech alanında daha fazla teşebbüs olmalı’

CyborNFT

Teknoloji şirketlerinin hizmetlerin daha süratli, daha kolay ve daha ucuz olmasını sağladıklarını belirten Uludüz, sigorta dünyasında da insurteclerin bu üç tane başlık etrafına paha yaratmaya çalıştıklarını vurguladı. Açıklanan resmi bir bilgi olmadığını fakat kendi ölçümlerine nazaran daldaki dijitalleşmenin geldiği noktanın yüzde 8-10 civarında olduğunu söz eden Uludüz, bunun kâfi ve güzel bir düzey olmadığını vurguladı. Banacılıkta dijitalleşme oranın yükseliğine dikkat çeken Uludüz, sigorta bölümünde de benzeri oranlara ulaşmanın mümkün olabileceğini kaydetti. Dünya genelinde 2021 yılında insurtech teşebbüslerine 16 milyar dolar yatırım yapıldığını belirten Uludüz, bugüne kadar bu alanda 30’dan fazla unicorn (Değeri 1 milyar doları aşan girişim) olduğunu söyledi. Türkiye’de sigorta teknolojilerinin fintech altındaki dördüncü büyük dikey olduğunu tabir eden Uludüz, bu alanda bugüne kadar kurulmuş 58 tane teşebbüs olduğunu kaydetti. Bu alanda rekabetin daha da fazla artması gerektiğini düşündüklerini vurgulayan Uludüz, “Çünkü müşteri için sağlanabilecek çok fazla yarar var. Bu alanda daha fazla yatırım gelmesi konusunda hem istekliyiz hem de ümitliyiz” dedi.

‘Hasar anında 3 dakikada davet merkezi yetkilisine ulaşabileceğiniz bir yapı kurduk’

“Inovasyon bizim işimizin olmazsa olmazı” diyen Uludüz, 22 tane sigorta şirketi ile çalıştıklarını ve bugüne kadar 7 milyondan fazla müşteriye hizmet verdiklerini söyledi. Geçen sene karekod ile teklif alma özelliğini hayata geçirdikleri belirten Uludüz şöyle devam etti: “Kullanıcılar araç ruhsatlarındaki karekodu okutarak hiç beklemeden süratli bir halde teklife ulaşabiliyor. Saniyeler içierisinde poliçe sürecini bitirebiliyor. Suratın ve tecrübenin çok değerli olduğu bir öbür alan da hasar. Hasar muthemelen sigorta dünyasındaki en değerli tecrübedir. Hasar tarafında bütün iş akışlarımızı ve organizasyonumuzu değiştirdik. Süreçlerimizi çok daha kolay hale getirdik. Otomatikleştirdik, hızlandırdık. Bugün çarı merkeimizi arayan müşterilerimizin davetlerine orrtalama 3 saniyede yanıtlıyoruz.”

‘İnsanlar sigorta yaptırırken gözü kapalı formda en ucuza gitmek istemiyor’

Yapay zekanın bu işin çok değerli bir kesim olduğunu yaptıkları işin çok merkezinde bulunduğunu söz eden Uludüz, mart ayında web sitelerini yenilediklerini belirtti. Yaptıkları işin merkezinde bilgiler alındıktan sonra müşterilere tekliflerin gösterilmesi olduğunu vurgulayan Uludüz, “Müşteri bilgilerini girdiğinde biz kasko olsun, trafik sigortası olsun, sıhhat sigortası olsun, 22 şirketten 20-30 tane teklifi sıralıyoruz. Müşteri karşısına bu kadar çok teklif çıktığı vakit bunları nasıl karşılaştırması gerektiğini bilmiyor. Yalnızca fiyata bakmak kâfi değil. Zira sigorta emtia bir eser değil. Aslında eserler ve teklifler ortasında farklar var ve bunlar bir kaza ya da sorun anında hayati değer taşıyabilir. Biz geliştirdiğimiz yapay zeka bazlı algoritması ile web sitemize üç tane kart koyduk. En ucuz, en kapsamlı ve bir de ikisinin ortasında, bu yapay zeka algoritmasının en çok kıymet yarattığı kısım, ‘en yeterli fiyat performans ürünü’ tekliflerini sunuyoruz. Yani biz art planda gelen 20-30 teklifi skorluyoruz, niteliklerine nazaran, teminatlarına nazaran o kişi özelinde yapay zeka ile sınıflandırıyoruz. Fiyatla karşılaştırıyoruz ve ikisi ortasındaki en yeterli istikrar olan teklifi üst çıkarıyoruz. İki aydır bu uygulamayı yapıyoruz ve bugün baktığımızda bu üç kartın toplam satışlarda tercih edilme oranı yüzde 80-85 düzeylerine geldi. Ortadadaki ‘en uygun fiyat performans’ kartının tercih edilme oranı yüzde 60’ın üzerine çıktı. Bu çok pahalı bir bilgi. Bu da gösteriyor ki aslında beşerler sigorta tercih ederken gözü kapalı bir formda en ucuza gitmek istemiyor. Gerçek, akıllı alışveriş yapabileceği bir üürn istiyorlar” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.