STERLIN
29,4599
DOLAR
23,3395
EURO
25,0982
ALTIN
1.471,79
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER

Sigortada 5 aylık prim üretim 71 milyar lirayı aştı

Sigortada 5 aylık prim üretim 71 milyar lirayı aştıTürkiye Sigorta Birliği (TSB) datalarına nazaran,  2022 yılı Mayıs sonu prestiji ile toplam …

Sigortada 5 aylık prim üretim 71 milyar lirayı aştı
CyborNFT
27.06.2022 14:53
0
A+
A-

Sigortada 5 aylık prim üretim 71 milyar lirayı aştı
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) datalarına nazaran,  2022 yılı Mayıs sonu prestiji ile toplam prim üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 86 artış ile 71 milyar 564 milyon TL’yi aştı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yılın birinci 5 a yına yönelik dalın üretim bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, 2022 yılı Mayıs sonu prestiji ile toplam prim üretimi geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 86 artış ile 71 milyar 564 milyon TL’yi aştı. Sigorta dalına ait beş aylık bilgiler Bloomberg HT’da yayınlanan Sigorta Dünyası programında ele alındı.

5 aylık prim üretimi içinde 61 milyar 17 milyon TL’lik kısmı hayat dışından gelirken, kelam konusu tarafın büyümesi geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 88,6 oldu. Enflasyondan arındırıldıktan sonra gerçek büyümesi yüzde 8,7 olarak kaydedildi.

CyborNFT

Hayat tarafında yılın birinci 5 ayında 10 milyar 546 milyon TL prim üretimi olurken, Mayıs 2021’e nazaran buradaki büyüme yüzde 77,2 olurken, reelde yüzde 0.5’lik negatif bir seyir gözlendi.

Hayat dışı tarafta zarurî trafik sigortasında yüzde 86.1 oranında bir artışla 14 milyar 820 milyon TL prim üretimi olurken, pandemi ile birlikte ilginin ağır olduğu sıhhat sigortasında ise yüzde 81,1 oranında bir artışla 10 milyar 167 milyon TL’lik prim üretimi oldu. Kelam konusu branş içindeki tamamlayıcı sıhhatte ise yüzde 135,2 oranında bir artışla 2.3 milyar TL prim üretimi oldu. Buradaki gerçek büyüme yüzde 35,5 üzere bir oranda gerçekleşti.

Emeklilik Nezaret Merkezi’nin açıkladığı 16 Haziran 2022 datalarına nazaran iştirakçi sayısının 7 milyon 431 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü ise 284,9 milyar liraya yükseldi. İştirakçi sayısının 6 milyon 342 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 21,6 milyar lira oldu. Toplam iştirakçi sayısı 13.8 milyona, fon büyüklüğü de 306 milyar TL’yi aştı.

Fitch: Enflasyon, sigorta bölümünü olumsuz etkileyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yayımlanan son rapor, Türkiye’deki sigorta şirketleri son on yılın en güçlü şartlarında faaliyet gösterdiğine işaret etti.

Fitch tarafından yayımlanan raporda, makroekonomik bozulmanın, enflasyondaki artışın tesirlerinin ve motorlu taşıtlara yönelik üçüncü şahıs sorumluluk (MTPL) sigortasında devam eden tavan fiyat uygulamasının, kimi sigortacıların minimum ödeme yeterlilik düzeylerinin altında kalmalarına neden olabileceği ve bu nedenle bahsi geçen sigortacıların sermaye artırmak ya da daha güçlü rakipler tarafından satın alınmak durumunda kalabileceği belirtildi.

Fitch, Türkiye’de Mayıs’ta yüzde 70’in üzerine çıkmış olan enflasyonun 2022 sonunda yüzde 60, 2023 sonunda ise yüzde 55 düzeyinde olacağını öngördü.

Rapora nazaran enflasyonun yüksek seyrine devam etmesi, tazminat taleplerinin maliyetini artırarak ve birtakım iş kollarında rezerv açıklarına yol açarak sigortacılar üzerinde önemli olumsuz tesirlere sahip olacak.

Sektörden kısa kısa

Programda, bölümdeki gelişmeler de kısa kısa ele alındı.

Buna nazaran, tüketici bilgileri ve analitik firması J.D. Power tarafından hazırlanan yeni bir rapora nazaran, kullanıma dayalı araba sigortası programlarının alımında 2016’dan bu yana çarpıcı bir artış görüldü.

Neova İştirak Sigorta’da Genel Müdürlük vazifesine, finans kesiminde 17 yıllık tecrübeye sahip Neslihan Neciboğlu getirildi.

WillisTower Watson’a nazaran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Rus topraklarında mahsur kalan uçakların toplam kıymeti, 11 Eylül’den kaynaklanan tazminat savlarını bile geçebilir.

AXA Climate, Dolu Müdafaası parametrik sigorta eserini yeni ülkelere genişletmek için Hailios ile iştirak kuracak.

Alman dijital sigorta şirketi Wefox, 5 milyar ila 6 milyar dolar ortasında bir değerlemeyle yeni finansman sağlamak için ileri seviyede görüşmelerde bulunuyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.