STERLIN
23,2895
DOLAR
18,8047
EURO
20,4422
ALTIN
1.161,78
BIST
5.231,02

Savaşta saklı ‘ikinci’ cephe

Savaşta saklı ‘ikinci’ cepheMoskova, Ukrayna’nın bilhassa güç altyapısına füze ve dronlarla saldırırken, Kiev de Rusya topraklarındaki güç nakil …

Savaşta saklı ‘ikinci’ cephe
CyborNFT
23.11.2022 07:40
0
A+
A-

Savaşta saklı ‘ikinci’ cephe
Moskova, Ukrayna’nın bilhassa güç altyapısına füze ve dronlarla saldırırken, Kiev de Rusya topraklarındaki güç nakil ve ulaşım çizgilerini amaç alıyor. Bu operasyonlar bilinmeyen yürütülürken resmi olarak üstlenilmiyor. Kremlin de açıktan Ukrayna’yı işaret etmiyor.

Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaşta ‘gizli ikinci cephe’ açıldığı artık kuşku götürmüyor. Rusya’nın 10 Ekim’den bu yana Ukrayna altyapısını amaç alan atakları karşısında Ukrayna tarafı da Rusya içlerinde altyapıyı amaç alan kendi akınlarını başlattı. Üstelik Kiev ile Moskova, bu ‘gizli ikinci cephe savaşını’ afişe etmemeyi tercih ediyor.

İNSANSIZ DENİZ ARACI

CyborNFT

Gizli savaşın bariz örnekleri geçtiğimiz hafta su yüzüne çıktı. 18 Kasım gecesi kime ilişkin olduğu bilinmeyen bir yahut birkaç insansız deniz aracı (dron) Rusya’nın Karadeniz’de petrol ihracatının kalbi sayılan Novorosiysk limanına akın düzenledi. Rusya’da emsal inanılmaz gelişmeleri duyuran “Mach” haber sitesi limanda meydana gelen şiddetli patlamayı, yayınladığı görüntüyle kamuoyuna duyurdu. Fakat sonraki gün Rus yetkililerden olayla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Olayın üzerinden 48 saat geçtikten sonra Rus, Kazakistan ve Azerbaycan petrolünün Karadeniz üzerinden taşımasını üstlenen Rus “Transneft” şirketi Novorosiysk limanı petrol dolum terminalinde harika hiçbir hadise yaşanmadığını duyurdu. Halbuki görüntü imajlarına nazaran limandaki petrol dolum tesisinden alevlerin göklere kadar yükseldiği gözlenmişti.

BORU SINIRI PATLADI

Rusya ile Ukrayna ortasında ‘gizli ikinci cephe savaşları’ yürütüldüğünü gösteren bir öbür kuşkulu olay, 19 Kasım günü Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg yakınlarında meydana geldi. St. Petersburg kenti termik santrallarına doğalgaz sağlayan ve ayrıyeten birkaç ay öncesine kadar “Kuzey Akım-1” boru sınırına gaz temin eden yüksek basınç boru sınırı ansızın infilak etti. Çıkan yangında alevler gökyüzüne 300 metre yükselirken söndürme çalışması iki gün devam etti.

SANTRALLAR MAZOTA GEÇTİ

St. Petersburg kentine elektrik sağlayan santrallar ise doğalgaz yerine mazot yakıtına geçmek zorunda kaldı. Patlamayla ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı farklı bir açıklama yaparak, “Doğalgaz boru sınırında çıkan yangın, nedeni şimdi tespit edilemeyen patlama sonrası başlamıştır” dendi. Resmi yetkililerin bu açıklaması halk tarafından “Sabotaj büyük ihtimalle Ukraynalı casusların işi” yorumlarına yol açtı. Ukrayna’nın son olarak ardında durduğunu dolaylı yollardan üstlendiği hücum Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlayan Kerç Boğazı Köprüsü’nde yaşanmıştı. 8 Ekim tarihinde köprü üzerinde meydana gelen patlama, ulaşımı bir aylığına kesmişti.

KİEV’DE TARİHİ MANASTIRA BASKIN

Ukrayna güvenlik servisi dün yaptığı açıklamada Rus casuslarının “faaliyetleri” kuşkusuyla başşehir Kiev’deki tarihi bir Ortodoks manastırına baskın düzenlediğini duyurdu. 11’nci yüzyıldan kalma Kiev Pechersk Lavra manastırı, kent merkezinin güneyinde yer alıyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde. Savaş öncesi Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan manastır, Rusya’nın işgali sonrasında Moskova Kilisesi’nden ayrılmıştı. Ukrayna SBU güvenlik servisi, Rus güvenlik güçlerinin Ukrayna’daki yıkıcı faaliyetlerine karşı koyma çalışmalarının bir kesimi olarak operasyonun düzenlendiğini bildirdi. Açıklamada baskının manastırın Ruslar tarafından sabotaj ve istihbarat kümelerini saklamak ya da silah depolamak için kullanılmadığından emin olmak için düzenlendiği belirtildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.