STERLIN
22,8306
DOLAR
18,6357
EURO
19,6258
ALTIN
1.077,62
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
Savaşta bir birinci… Zelenski’nin sağ kolu Ukrayna ‘devlet sırrı’nı açıkladı
Boğazlar’da Rus gemilerine sigorta muamması
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor
Kraliyet’te nerelisin skandalı
Esnaf zincir marketlere ‘e-ticaret’ modeli istedi
‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
Daima artırım yapılır mı?
Bu ‘kâşif’ denizleri koruyacak
Otomotivde ‘acil’ birleşme daveti
Özbekistan’da 480 megavat güce ulaştı
Çekilişlerin gözbebeği
Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor
500 bin Euro’luk ‘yeşil’ yatırım
707 beygirlik SUV’u Türkiye’ye getirdi
Beşiktaş, Anderson Talisca için nabız yokluyor!
Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi: ‘Derbileri yabancı hakemler yönetebilir’
Fenerbahçe’ye Joao Pedro’dan makûs haber!
Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk: ‘Transferi içeriden yapacağız’
İktisat ve siyaset gündemi – 2 Aralık 2022
Son Dakika: Cristiano Ronaldo haberi! Güney Kore’ye galibiyet yetecek mi? Dünya Kupası iddaa oranları…
Resmi Gazete’de bugün (02.12.2022)
Almanya’ya galibiyet yetmedi, Dünya Kupası’na veda!
Son dakika: Rusya-Ukrayna savaşında değerli gelişme! Biden’dan Putin’e flaş teklif
Bakan Muş, İngiliz mevkidaşı Badenoch ile görüştü
Biden, Putin ile görüşme kuralını açıkladı
Anadolu Efes 82-71 Olympiakos
Stoltenberg: Putin’in savaşına sürüklenmeyeceğiz

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov Hürriyet’e konuştu: ‘Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu’

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov Hürriyet’e konuştu: ‘Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu’Moskova’nın tahıl koridorunu tek taraflı askıya …

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov Hürriyet’e konuştu: ‘Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu’
CyborNFT
31.10.2022 07:37
0
A+
A-

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov Hürriyet’e konuştu: ‘Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu’
Moskova’nın tahıl koridorunu tek taraflı askıya almasından üç gün evvel Hürriyet’e konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Herkov, Ukrayna tahılına gösterilen ilginin Rus tahılına gösterilmediğini belirterek duyulan rahatsızlığı ortaya koydu.

RUSYA ve Ukrayna ortasındaki sıcak çatışmalar sürüyor. İki ülkenin karşılıklı olarak “nükleer silah” ve “kirli bomba” suçlamaları devam ederken, dünya gelişmeleri diken üstünde izliyor. Rusya, nükleer silah kullanacak mı? Ukrayna kirli bomba kullanmaya mı hazırlanıyor? Tüm bu soruları Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’a sorduk. Yerhov, Ukrayna tahılına gösterilen ilginin Rus tahılına gösterilmediğini belirterek rahatsızlığı lisana getirdi. İşte Yerhov’un kimi değerlendirmeleri:

TAHIL KORİDORU

CyborNFT

“Ukrayna tahılına gösterilen ilgi dikkate kıymettir. Pekala, Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu? Onun mukadderatı hakkında kimse sual etmiyor. Sorsalar düzgün olur, zira Rusya’nın tahıl potansiyeli, bu yılın rekor hasadı gözönüne alınırsa, Ukraynalı komşularımızın ihracat imkânlarını önemli bir formda aşıyor. Sanki problem, Ukrayna tarım bölümünün lehtarları ile ilgili olabilir mi? 22 Temmuz’da İstanbul’da yapılan, Ukrayna besin gereçlerinin ihracatı konusundaki ‘Karadeniz girişimi’ denilen muahedeler ve Rusya-BM ortasındaki bizim tarım eserlerinin ve gübrelerin ihracatını olağanlaşma muhtırası, paket halinde akdedildi ve birbirine bağlı olarak yerine getirilmeli. Ukrayna’dan 8.5 milyon ton besin ihraç edildi. Ancak Rusya-BM Muhtırasının uygulanmasında bu kadar tertipli hareket edilmedi. Bu kesimde ana finans kuruluşu olan ‘Rosselhozbank’ın SWIFT sisteminden ihraç edildiği şartlarda teslim edilen malların ödemelerini alamıyoruz. Avrupa ülkeleri üzerinden Rus gübrelerinin ihracatı önündeki pürüzler kalkmadı. Avrupa yaptırımlarının 8. paketine Rusya Deniz Sicili dahil edilmiş olup bundan ötürü pratikte gemilerimizin Avrupa limanlarına girmesi yasaklandı. Yüklerimize ve taşıyıcıların sorumluluğuna ait sigorta yapılmamasıyla ilgili sorun sürüyor. ‘Tahıl anlaşması’ kapsamında kargoların dağılım adaleti konusunda esas alıcıları yüzde 51 oranında AB, Britanya, İsrail ve Güney Kore. En muhtaç Afrika ülkelerinin hissesi yüzde 3. Bu türlü bir dağılım adil mi? Rusya’ya gelince, bu şartlarda ‘Karadeniz girişimi’ne ve mühletinin uzatılmasına nasıl bakabiliriz?”

KİRLİ BOMBA TERÖRDÜR

“Ukrayna liderliği, Batılı ülkelerinin takviyesiyle, bundan Rusya’yı sorumlu tutmak için Kiev’in denetimindeki topraklarda ‘kirli bomba’ kullanacağı bir provokasyon hazırlıyor. Bu önemli tasalara yol açıyor, bilhassa Kiev rejimi, bu çeşit radyolojik patlayıcılar üretmek için gerekli teknolojik üretim imkânlarına sahipken. Daha da kaygı verici olanı, Kiev’in ve Batı’nın bu mevzuda başlattığı propagandist ‘yaygara’. Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanmasını nükleer terör hareketi olarak değerlendireceğiz. Rusya’nın evvelce Ukrayna’da nükleer silah kullanma niyetinde olmadığı üzere artık de bu niyette olmadığını bir defa daha hatırlatmanın son derece kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

KIBRIS’TA TAVRIMIZ ESKİSİ GİBİ

“KIBRIS tahlili konusundaki resmi tavrımız evvelce olduğu üzeredir. RUSYA, tüm tarafların kabul edeceği, sürdürülebilir ve adil, memleketler arası hukuk çerçeveleri dahilinde, BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarında tespit edilmiş tahlilden yanadır. Bu kesin tahlil, Kıbrıs’ın Rum ve Türk toplulukları tarafından bulunmalıdır.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.