STERLIN
20,7581
DOLAR
18,5832
EURO
18,2049
ALTIN
1.023,31
BIST
3.553,85

Rusya’dan Hollanda açıklaması: Gaz akışı yarın kesilecek

Rusya’dan Hollanda açıklaması: Gaz akışı yarın kesilecekRusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Hollanda’ya yarından itibaren gaz akışını …

Rusya’dan Hollanda açıklaması: Gaz akışı yarın kesilecek
CyborNFT
30.05.2022 21:07
0
A+
A-

Rusya’dan Hollanda açıklaması: Gaz akışı yarın kesilecek
Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Hollanda’ya yarından itibaren gaz akışını keseceğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre Rusya’dan gaz alan ülkelerin ödemelerini Rus para birimi ruble ile yapmasına karar verilmişti. Bu karara uymayan bazı ülkelere Rusya tarafından gaz sevkiyatı durdurulurken, söz konusu ülkeler arasına Hollanda da eklendi.

Rus petrol şirketi Gazprom tarafından yapılan açıklamada, doğal gaz ödemelerini ruble ile yapmaya karşı çıkan Hollanda’ya gaz sevkiyatının durdurulacağı belirtilerek, “30 Mayıs (Sözleşmede belirtilen son ödeme tarihi) itibarıyla Gazprom Export, nisan ayı gaz tedarikine dair GasTerra’dan (Hollanda petrol şirketi) ödeme almamıştır. Bu bağlamda 31 Mayıs 2022’den itibaren Rusya Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname doğrultusunda ödeme yapılana kadar GasTerra’ya gaz sevkiyatı durdurulmuştur” denildi.

CyborNFT

GasTerra’nın Rus petrol şirketi Gazprom’a ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi nedeniyle 31 Ekim’e kadar Hollanda’ya ulaştırılması gereken 2 milyar metreküplük doğalgaz sevkiyatı resmen durdurulurken, Danimarka’nın da Rusya’ya ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi nedeniyle bu ülkeye de gaz sevkiyatının durdurulabileceği öğrenildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.