STERLIN
39,4935
DOLAR
31,1464
EURO
33,7779
ALTIN
2.035,01
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Rusya-Ukrayna savaşında vahim argüman: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!

Rusya-Ukrayna savaşında fecî argüman: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşa dün Kızıl Meydan’da yapılan …

Rusya-Ukrayna savaşında vahim argüman: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!
Akacan The Mall
10.05.2022 08:37
0
A+
A-

Rusya-Ukrayna savaşında fecî argüman: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!
Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşa dün Kızıl Meydan’da yapılan Zafer Günü kutlamaları damga vurdu. Putin’in Ukrayna’ya yönelik savaşını aklamaya çabaladığı konuşmaları dikkat çekerken ABD’den gelen bir sav ise ortalığı karıştırdı. Pentagon yetkilileri Rusya’nın sayısız Ukraynalı ile ilgili yaptıklarını açıklayınca adeta yer yerinden oynadı.

Rusya’nın devam eden savaş mühletince Ukraynalıları zorla Rusya’ya götürdüğü savları daha evvel de ortaya atılmıştı. Bu sefer ise birebir şeyler Pentagon Sözcüsü John Kirby tarafından gündeme getirildi.

Kirby, ABD’nin ‘zorunlu tahliye’ belirtileri bulduğunu söyledi. Mevzuyla ilgili raporlar daha evvel birçok Ukraynalının Rusya’daki kamplara gönderildiğini ortaya koymuştu.

Akacan The Mall

Bu çeşit kamplara götürülen Ukrayna vatandaşlarının sorgulandığı, çıplak aramaya maruz bırakıldığı, parmak izlerinin alındığı ve telefonlarının ve resmî dokümanlarının Vladimir Putin’in kuvvetleri tarafından denetim edildiği aktarıldı.

Mariupol’den kurtarılan siviller otobüslerle inançlı bölgelere taşınıyor

“KANITLARI GÖRDÜK”

ABD’ye nazaran kendi istekleri dışında Rusya’ya götürülen Ukraynalıların sayısı bir milyon 200 bin kişi.

ABD’li bir üst seviye savunma yetkilisi yaptığı açıklamada, Pentagon’un Rusya’nın işgaliyle karşılaşan Ukraynalıların anavatanlarından zorla çıkarıldığına ve Vladimir Putin’in güçleri tarafından hududun ötesine gönderildiğine dair ispatlar gördüğünü söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, bu kampların da savaş sürecine dahil olduğunu söyledi. Kirby gazetecilere verdiği demeçte, “Kaç tane kamp olduğunu ya da neye benzediklerini söyleyemem” dedi ve “Ancak elimizde Ukraynalıların kendi istekleri dışında Rusya’ya götürüldüğüne dair işaretler var. Bu, akılalmaz ve sorumlu bir devletin asla kalkışmayacağı bir şey.” tabirini kullandı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski de, nisan ayı başlarında, Rusya’nın ölümcül işgalini başlatmasından altı hafta sonra, binlerce Ukraynalının Rus topraklarına gönderildiğini söylemişti.

Dünyanın birçok yerinde Azovstal fabrikasında kalan son siviller ve askerlerin kurtarılması için şovlar yapılıyor

SON SAYI BİR MİLYON 200 BİN!

Lakin Ukrayna ombudsmanı Lyudmyla Denisova, bu sayının o vakitten beri en az 200 bin çocuk da dahil olmak üzere bir milyon 200 bini aştığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Kirby, bu hudut dışı edilmeleri etnik paklık olarak nitelendirmedi ve bu cins tespitleri yapmanın Pentagon’un işi olmadığını vurguladı. Lakin savaş sırasında ‘Rus vahşetine’ dair bol ölçüde delil olduğunu söyledi.

Kiev idaresine nazaran de Ukraynalıların kendi uluslarından, ekseriyetle Rusya’nın izole yahut ekonomik olarak çöküntü bölgelerine, hudut dışı edilmesi, Putin’in ‘Ukrayna egemenliğini basitçe kabul etmeyeceğinin ve hürmet duymayacağının’ bir diğer göstergesi.

Ukrayna’dan Rusya’ya zorla götürülenlerden bir kısmı AFP haber ajansına verdikleri demeçlerde çıplak arandıklarını, parmak izlerinin alındığını ve telefonlarını ve evraklarını denetim ettirdiklerini söyledi.

Mariupol’un Azovstal çelik fabrikalarından tahliye edilen Natalia, “Bize Rusya’ya gitmek mi yoksa kalıp Mariupol kentini yine inşa etmek mi istediğimizi sordular. Lakin onu nasıl tekrar inşa edebilirim? Mariupol kenti artık yoksa oraya nasıl dönebilirim?” dedi ve tam isminin saklı tutulmasını istedi.

Rusya’nın kaçırdığı Ukraynalıların ortasında küçük çocukların da olduğu söyleniyor

UKRAYNA SEMBOL HALİNE GELEN AZOVSTAL’I SAVUNUYOR

Ukrayna kuvvetleri bu günlerde çelik fabrikalarını savunmaya hazırlanıyor; burası harap edilmiş Mariupol kentindeki son kaleleri. Görgü şahitleri, buraya sığınan sivillerin Azovstal’dan tahliye edildiğini söyledi.

Kentte bulunan bir AFP muhabiri pazar günü yaptığı açıklamada, 40’ı Azovstal’dan tahliye edilen 174 sivili taşıyan sekiz otobüsün Ukrayna denetimindeki kente geldiğini söyledi. Muhabir “Ukrayna ve Rusya’dan edindiğim en son bilgilere nazaran orada daha fazla sivil yok (Azovstal), lakin bunu doğrulayacak durumda değiliz. BM’nin Ukrayna’daki insani yardım koordinatörü Osnat Lubrani, “Biz fabrikanın içinde değildik” dediğini anlattı.

BM, 600’den fazla sivilin çelik fabrikalarından ve Mariupol’un başka bölgelerinden inançlı bir halde tahliye edildiğini söyledi. Bu da, Azovstal’ın genişleyen tüneller ve sığınaklar ağında yalnızca küçük bir Ukrayna askeri kuvveti kaldığı manasına geliyor.

Fabrikada çalışan ve Zaporizhzhia’ya gelenler ortasında yer alan 41 yaşındaki Vladymyr Babeush, “Her gün bir tahliye olmasını umduk lakin artık beklemeyi bitirdik. Bizi kurtarmak için operasyona katılan herkese çok müteşekkiriz.” kelamlarını kullandı.

Azovstal çelik fabrikasının AP tarafından paylaşılan uydu fotoğrafı…

DENETİM RUSYA’YA GEÇERSE…

Kentteki Ukrayna direnişinin son kalesi olan çelik fabrikası, sembolik bir kıymet kazandı. Mariupol’un tam denetiminin Rusya’nın eline geçmesi Moskova’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım yarımadası ile Rus yanlısı ayrılıkçıların yönettiği doğu bölgeleri ortasında bir kara köprüsü oluşturmasına müsaade verecek.

Bu bölgelerden biri olan Lugansk’ta Ukrayna kuvvetleri hali hazırda, evvelce 100 bin nüfuslu bir sanayi kenti olan Severodonetsk’in son savunmasını yapıyor…

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.