STERLIN
36,4690
DOLAR
28,9866
EURO
31,1913
ALTIN
1.855,36
BIST
7.790,03
SON DAKİKA
Yağışlı hava o güne kadar etkili olacak! – KIBRIS HABER
Rum tahvillerinin değeri 6,75 milyar Euro! – KIBRIS HABER
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Bir haftada 604 bin TL’lik zarar! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da bir kişinin üzerinden kokain çıktı! – KIBRIS HABER
Meclis’te bütçe görüşmesi başladı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onur Yürüyüşü” düzenliyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’in atadığı temsilci adayını onayladı! – KIBRIS HABER
Ercan hava trafiğine kapatıldı! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta sarı alarm verildi! – KIBRIS HABER
11 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur yurdu etkisi altına aldı! – KIBRIS HABER
MasterChef’te herkesi şaşırtan veda! – KIBRIS HABER
11 Aralık Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER

Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Rusya’nın tehlikeli referandum atılımı bugün başlıyor… Referandumu savunan Lavrov BM toplantısını terk etti!

Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Rusya’nın tehlikeli referandum atılımı bugün başlıyor… Referandumu savunan Lavrov BM toplantısını terk etti …

Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Rusya’nın tehlikeli referandum atılımı bugün başlıyor… Referandumu savunan Lavrov BM toplantısını terk etti!
CyborNFT
23.09.2022 09:07
0
A+
A-

Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Rusya’nın tehlikeli referandum atılımı bugün başlıyor… Referandumu savunan Lavrov BM toplantısını terk etti!
Aylardır dünyayı diken üstünde tutan Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta bir dönüm noktası olacak referandumlar bugün başlıyor. 2014’teki Kırım ilhakına misal bir sürecin yaşanmasına yol açabilecek bu hamleyi BM Güvenlik Konseyi’nde savunan Lavrov’un konuşması da sonrasında yaşananlar da gündeme bomba üzere düştü…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Kurulu’na katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentinde ikili görüşmeler gerçekleştiren Lavrov, Güvenlik Kurulu’nda konuştu. Ukrayna’ya yönelik aldıkları kararlar ve kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt veren Lavrov, Kiev idaresinin sivil noktalara silah yerleştirdiğini argüman etti.

Ukrayna’nın, Donbass bölgesinde savaş hatası işlediğine dair ellerinde çok sayıda kayıt olduğunu öne süren Lavrov, “Kiev rejiminin 2014’ten beri tertipli olarak işlenen cürüm hareketlerine dair elimizde birçok ispat var. Rus kolluk kuvvetleri, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nden meslektaşlarıyla iş birliği içinde ve dikkatli bir halde bunları kayıt altına alarak araştırıyor” biçiminde konuştu.

CyborNFT

Ukrayna’da savaş sürerken artık bir de referandum krizi baş gösterdi

KONUŞMAYA BİR BUÇUK SAAT GEÇ GELDİ

Öte yandan bu kritik konuşma tüm dünya basınının manşetlerinde üst sıralarda yer aldı ve ‘Lavrov, güvenlik kurulu toplantısına yaklaşık 90 dakika gecikti ve konuşmasını bitirir bitirmez ayrılmak istiyor üzereydi.’ yorumları yapıldı.

Konuşması boyunca Ukrayna’ya yönelik suçlamalarına devam eden Lavrov, “Ukrayna’nın sonunda memleketler arası insancıl hukuk normlarının cezasız bir halde ihlal edildiği, totaliter devlete dönüştüğünden kuşkumuz yok” sözünü kullandı.

Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde, Rus topraklarına iştirak istikametinde alınan referandum kararlarının bölge sakinlerinin iradesine dayalı bir karar olduğunu söyleyerek halkın aslında bu kararla Zelenski’ye karşılık verdiğini bir örnekle anlatan Lavrov, “Geçtiğimiz 5 Ağustos’ta Bay Zelenski’nin Rus olduğunu hisseden herkese Rusya’ya gitmelerini tavsiye eden bir röportajı vardı. Bana o denli geliyor ki, şu anda Ukrayna’nın kimi bölgele sakinlerinin referandum yapmayı kabul ettiği kararlar, onun (Zelenski’nin) talebine bir cevaptır” kelamlarını sarf etti.

Lavrov, Ukrayna ve müttefiklerinin “Bize Rus saldırganlığı hakkında büsbütün farklı bir anlatı empoze etmeye” çalıştıklarını savundu.

Toplantıya görüntüyle bağlanan Zelenski bir sefer daha Batı’dan Rusya’yı cezalandırmasını istedi

SALONU ÖFKEYLE TERK ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ve batılı müttefiklerini Donbass’ta ‘cezasız’ kaldıkları istikametinde suçladıktan sonra BM Güvenlik Kurulu toplantısından ayrıldı.

Bu, Lavrov’un değerli bir toplantıyı birinci terk edişi değil…

Rus bakan savaş başladığından beri katıldığı milletlerarası toplantıların birçoğundan tartışmalar yaşayarak ve bu formda salonu terk ederek ayrıldı.

Lavrov’un akabinde kurul toplantısında konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İngiltere’nin Ukrayna’yı sonuna kadar ve gerektiği sürece destekleyeceğini söyledi.

İNGİLİZ BAKANDAN SERT KELAMLAR: DUYMAMAK İÇİN KAÇTI

İngiliz bakan, Rusya’nın kabahati ‘yaptırım uygulayanlara yüklemeye’ çalıştığını ve Rusya’nın işgalinin yıkıcı sonuçlarının her geçen gün daha da netleştiğini söyledi.

James Cleverly, Lavrov hakkında şunları söyledi:

“Odayı terk etti, şaşırmadım. Bay Lavrov’un bu kurulun toplu kınanmasını duymak istediğini sanmıyorum.”

Lavrov’un öfkeli hali ve toplantıda yaşananlar bir sefer daha dünya gündeminde…

NATO’DAN RUSYA’NIN UKRAYNA TOPRAKLARINDA DÜZENLEYECEĞİ REFERANDUM İÇİN KINAMA

NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağını açıkladığı kelamda referandumu kınayarak, “Kısmen Rus ordusu tarafından denetim edilen Ukrayna bölgelerinde Rusya Federasyonu’na iştirak konusunda kelamda referandum düzenleme planını mümkün olan en güçlü biçimde kınıyoruz” denildi.

Ukrayna’dan ayrılarak tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya’ya bağlanmak için 23 ve 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleme kararı almasının akabinde yansılar sürüyor. NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kısmen Rus ordusu tarafından denetim edilen Ukrayna bölgelerinde Rusya Federasyonu’na iştirak konusunda kelamda ‘referandum’ düzenleme planını mümkün olan en güçlü biçimde kınıyoruz” denildi.

“BM KAİDESİ’NİN AÇIK BİR İHLALİ OLACAKTIR”

Tehdit yahut güç kullanımından kaynaklanan hiçbir toprak kazanımı yasal olarak kabul edilmeyeceği vurgulanan açıklamada, “Müttefikler, Rusya’nın Kırım’ı yasadışı ve gayrimeşru ilhakını asla tanımıyor ve tanımayacak. Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerindeki düzmece referandumların hiçbir meşruiyeti yoktur ve BM Kaidesi’nin açık bir ihlali olacaktır” denildi. NATO müttefiklerinin Rusya’nın yasadışı ve gayri yasal ilhaklarını tanımayacağı belirtilen açıklamada, “Tüm devletleri Rusya’nın bariz toprak fetih teşebbüslerini reddetmeye çağırıyoruz” denildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.