STERLIN
32,9545
DOLAR
27,1486
EURO
28,7098
ALTIN
1.640,86
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Rusya, gazı kesiyor! Avrupa’da panik, Zelenski’den ‘terörizm’ yakıştırması… Pekala artık neler olacak?

Rusya, gazı kesiyor! Avrupa’da panik, Zelenski’den ‘terörizm’ yakıştırması… Pekala artık neler olacak?Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta 150 …

Rusya, gazı kesiyor! Avrupa’da panik, Zelenski’den ‘terörizm’ yakıştırması… Pekala artık neler olacak?
CyborNFT
26.07.2022 08:37
0
A+
A-

Rusya, gazı kesiyor! Avrupa’da panik, Zelenski’den ‘terörizm’ yakıştırması… Pekala artık neler olacak?
Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta 150. gün çoktan geri kalmışken Rusya tarafından yapılan açıklama bir defa daha iplerin gerilmesine, diplomatik alanda yaşanan krizin de bir sefer daha devasa boyuta gelmesine neden oldu. Rus Gazprom, kesinti ile ilgili açıklama yaptı fakat münasebetler inandırıcı olmadı. Pekala dünyayı önümüzdeki günlerde neler bekliyor?

Rus güç devi Gazprom, Avrupa Birliği’ne gaz akışını ‘önemli ölçüde’ kısacağını açıkladı. Yapılan açıklamalarda epeyce ‘sert’ bir kesintiden bahsediliyor. Pekala bu ne manaya geliyor?

Rusya, Ukrayna topraklarına girerek bir savaş başlattığı günden beri büyük yaptırımlarla ve Batı dünyası tarafından dışlanmayla karşılaşmış durumda. Rusya’yı ekonomik olarak tüketmek ve bu yolla savaşı durdurmak isteyen dünya devletleri bir yandan da Rusya’nın sahip olduğu doğal kaynaklara büyük ölçüde bağımlı durumda.

CyborNFT

Putin, tüm dünyayı karşısına aldığı savaşta bir sefer daha doğalgaz kartını masaya sürdü

RUSYA, DOĞALGAZI BÜSBÜTÜN DENETİM EDİYOR

Rus devleti denetimindeki güç şirketi Gazprom, Avrupa’daki ülkelerin en büyük doğalgaz tedarikçisi durumda. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran yarından itibaren ana boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya gaz teslimatında sert bir kesinti olacak.

Rus gaz ihracat inhisarı, “motorun teknik durumu” nedeniyle son çalışan iki türbinden birinin işletimini durdurduğunu ve Kuzey Akım boru sınırı üzerinden günlük gaz dağıtımını günde 33 milyon metreküpe indirdiğini söyledi. Bu da boru sınırının kapasitesinin yüzde 20’si manasına geliyor.

Kuzey Akım 1 boru sınırı, 10 günlük bir bakım molasının akabinde geçen hafta gaz pompalamaya devam etti fakat Avrupa Komitesi Rusya tarafından büsbütün gazın kapatılmasının olası olduğu konusunda ihtar yaptı.

Gazın kesileceği duyurusu tam da AB hükümetlerinin, Kremlin’in Avrupa’daki muslukları kapatması halinde yaşanacak bir kış krizini önlemeyi amaçlayan %15’lik bir gaz tasarrufu maksadı için bir plan üzerinde fikir alışverişi yapmaya başladığı bir vakitte geldi.

AB’nin gayesi, kış için depo oluşturmak için artık daha az gaz kullanmaktı.

Rus gazının en büyük müşterilerinden olan Almanya’da, iktisat bakanlığı, Gazprom’un açıklamasının akabinde “Federal ağ kuruluşu ve gaz krizi grubuyla yakın bağlantı içinde durumu çok yakından izliyoruz. Bilgilerimize nazaran, teslimatta azalma için teknik bir neden yok.” dedi.

Ukrayna başkanı Zelenski, Rusya’nın Avrupa’ya karşı açıkça bir gaz savaşı yürüttüğünü sav ederken “İnsanlara ne olacağı, nasıl acı çekecekleri umurlarında değil. Limanların kapanmasından kaynaklanan açlıktan, kışın soğuğundan, yoksulluktan ya da işgalden… Bunlar terörün farklı biçimleridir” kelamlarını kullandı

GEREKÇEYE KİMSE İNANMADI

Rusya’nın kesinti nedenini ‘arıza ve bakım’ olarak açıklaması ise Batılı devletler tarafından reaksiyonla karşılandı ve sıcak savaşın ortasında gelen bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığı neredeyse tüm Avrupalı yetkililer tarafından dillendirildi.

AB, geçen hafta Moskova’yı enerjiyi bir ‘silah’ olarak kullanmakla suçladı ve 27 üye devlete, Brüksel’in acil arz ilan etmesi halinde mecburî hale gelebilecek istekli %15’lik gaz tasarrufu gayesini kabul etmesi davetini yaptı.

AB yetkilileri, bloğun 27 güç bakanının bugün Brüksel’de yapacağı toplantının %15’lik gaz tasarrufu planını onaylayacağını ummuştu. Fakat bunun yerine, Avrupa’nın dört bir yanından ülkeler, AB’nin gaz boru sınırı ağından nispeten izole olan İspanya ve Portekiz’in başını çektiği itirazlarda bulundular.

Moskova’da hatıra fotoğrafı çektiren bir aile… Ve Rusya’nın savaşına dayanak sözü haline gelen ‘Z’ sembollü bir tişört

AB BLOĞUNDA ÇATLAK!

Öneriler, on yıllardır Rus gazına bağımlılığını ortadan kaldırmaya çalışırken, güç tasarrufu ile karşı karşıya kalan Almanya için tasarlanmış olarak görülüyor.

On yıl evvel kurtarma, borç ve suçlama üzerine tartışmaların alevlendiği euro bölgesi krizinin yıpratıcı tartışmalarının yankısı olarak, güney ülkeleri vatandaşlarının diğerlerinin geçmişteki siyasetleri için fedakârlık yapmaması gerektiğini söyledi.

İspanya başbakan yardımcısı Teresa Ribera, geçen hafta ülkesinin sıvılaştırılmış doğal gaz altyapısına yaptığı yatırımlara, İspanyol şirketleri ve tüketicilerine düşen maliyetlere işaret ederek ülkesinden “orantısız bir fedakârlık” yapmasının istendiğini söyledi.

Ribera, olağandışı halde sert olan bu yorumlarda, “Diğer ülkelerden farklı olarak, biz İspanyollar güç açısından imkanlarımızın ötesinde yaşamadık” dedi.

Portekiz, güç bakanı João Galamba da geçen hafta mahallî basına yaptığı açıklamada, Avrupa’nın geri kalanıyla çok az gaz ilişkisi olan İspanya yahut Portekiz’in gereksinimlerini karşılamadıklarını söyleyerek tekliflere büsbütün karşı çıktı.

İber Yarımadası ülkeleri ayrıyeten elektrik üretmek için daha fazla gaz kullanıyor zira bölgede yaşanan şiddetli kuraklık buradaki hidroelektrik üretimini azalttı.

Gazprom, şu anda savaşın seyrini değiştirebilecek atılımlar yapıyor olabilir

PORTEKİZ VE İSPANYA’YA YUNANİSTAN DA KATILDI

Yunanistan da iktisadına ve tüketicilerine çok yük bindirdiğini öne sürdüğü AB çapındaki yüzde 15 tasarruf maksadına karşı çıkıyor.

Öte yandan Polonya, güç güvenliği konusundaki kaygılarını lisana getirdi. Polonyalı bir yetkili, Varşova’nın “Polonya doğalgaz rezervlerinin başka üye ülkelerin muhtaçlıkları için kullanılmasına yol açabilecek hiçbir tahlili kabul etmeyeceğini” söyledi.

Fransa, İtalya, Danimarka, Hollanda ve Polonya, komiteye acil durum ilan etme yetkisi verilmesine karşı çıkan ülkeler ortasındaydı. Bunun yerine AB üye devletlerinin bu kritik kararı vermesi öneriliyor.

Dün, AB büyükelçi yardımcıları tarafından hala tartışılmakta olan bu tekliflere nazaran, ülkeler öbür üye ülkelerin gaz enterkonnektör sistemine bağlanmadıkları takdirde yüzde 15 amacından muafiyet alabilirler.

Ülkeler muhtaçlığı olan bir üye ülkeye gaz göndermeyi teklif ederse de gaye kolaylaştırılabilir.

AB ‘ALMANYA’ PLANINI YALANLIYOR

AB kaynakları, planın Almanya için tasarlandığı tekliflerini reddederek, tüm üye devletlerin Rus doğalgazının kesilmesinin ekonomik acısını hissedeceğini savundu.

Üst seviye bir AB yetkilisi, “Bütün bunların Almanya için olduğunun düşünülmesinin mantığını anlamıyorum. Bu, evvel kimin vurulacağıyla ilgili değil zira [bir arz şoku] gelirse, sorunun çabucak başka ülkelere sıçrayacağını düşünüyorum. Biz iç pazardayız ve… acı tüm üye ülkeler için değerli olacak.” kelamlarını kullandı.

Avrupa Komitesi lideri Ursula von der Leyen geçen hafta, Kremlin’in Rus gazının AB’ye büsbütün kapatılması buyruğunu vermesinin beklenen olduğunu ve Avrupa’nın tek pazarına çekiç darbesi indireceğini söyledi.

Dünya bir yandan kritik tahıl mutabakatının sonuçlarını görmeyi bekliyor, bir yandan da güç krizinin sonuçlarına hazırlanıyor 

KÖMÜR VE NÜKLEER GÜCE DÖNÜŞ

AB yetkilileri, ülkelerin yenilenebilir kaynaklara geçişi hızlandırmasını önerdiler, fakat devletlerin kömür ve nükleer güçten çıkışı ertelemeyi düşünebileceklerini de söylediler.

Belçika hükümeti geçen hafta, ulusal güvenliği münasebet göstererek iki nükleer santralin ömrünü 10 yıl uzatmak için siyasi bir muahedeye vardığını duyurmuştu. Doel 4 ve Tihange 3 reaktörleri, Belçika hükümeti 2025 yılına kadar tüm nükleer güçten çıkma planını revize ettiği için 2026’da tekrar devreye sokulacak.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.