STERLIN
23,0603
DOLAR
18,8021
EURO
20,5481
ALTIN
1.159,31
BIST
4.752,24
SON DAKİKA
İsveç ve Finlandiya’dan ortak NATO açıklaması
Putin: Rusya kendisini tehdit eden ülkelere cevap verebilir
42 Örgüt yarın İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenleyecek! – KIBRIS HABER
KTTO, Başbakan’a 5 Şubat’a kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
Ödemeler yarın başlıyor! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama! – KIBRIS HABER
TBMM Başkanı; “Ersin Tatar’ın Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu destekliyoruz”! – KIBRIS HABER
Özvar: Vizyoner çalışmaları destekliyoruz
217 Pozitif vaka! – KIBRIS HABER
KKTC’den dönen Barbaros Şansal, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu açıkladı… Türkiye uyardı, Norveç geri adım attı
AB, eğitilecek Ukrayna personel sayısını 30 bine çıkarıyor
İniş sırasında THY uçağının lastiği patladı! – KIBRIS HABER
Alnındaki küçük bir yara hayatını kabusa çevirdi, yemek yiyemez hale geldi! Bu virüse dikkat
Galericiler eyleme gidiyor! – KIBRIS HABER
59 bine yakın liseli eğitimle yeniden buluştu
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, endişe ettiklerini bildirdi! – KIBRIS HABER
AP’deki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme
Bu kadarına da ‘pes’ diyeceksiniz! Cinsiyet partisi için güvercini pembeye boyanmışlar
Hayvanat bahçesi müdürü keçileri pişirterek partide servis ettirdi
ABD’den 30 yıl sonra bir ilk
Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Kiev’de
Avusturya, 4 Rus diplomatı sınır dışı edecek
Ersin Tatar; “Eski siyasete artık geri dönüş yoktur”! – KIBRIS HABER
Plastikçilerden gıda ambalajı değerlendirmesi
Lavrov’dan dikkat çeken Ukrayna açıklaması
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Maliye Bakanlığı, ödemeleri şeffaflık ilkesi doğrultusunda kamuoyu ile paylaşıyor! – KIBRIS HABER
Kamu işçileriyle zam pazarlığı başlıyor! Süreç nasıl işleyecek?
Kar kalınlığı 22 santimetreye ulaştı! – KIBRIS HABER

Ruslara tek yol Türkiye

Ruslara tek yol TürkiyeUkrayna krizi yüzünden Batı’nın hava alanlarını Rus yolcu uçaklarını kapatması nedeniyle Türkiye neredeyse Rus yolcuların …

Ruslara tek yol Türkiye
CyborNFT
11.08.2022 07:37
0
A+
A-

Ruslara tek yol Türkiye
Ukrayna krizi yüzünden Batı’nın hava alanlarını Rus yolcu uçaklarını kapatması nedeniyle Türkiye neredeyse Rus yolcuların tek çıkış yolu oldu. Rusya’dan günde yaklaşık 120 uçak gelip gidiyor. Moskova’nın Vnukova havalimanında o denli bir yoğunluk yaşanıyor ki bazen Türkiye uçakları birkaç dakika ortayla havalanıyor.

Rusya’nın Ukrayna savaşını başlattığı 24 Şubat’tan beri Avrupa’da memleketler arası hava ulaşımı esaslı ve dramatik değişim geçirdi. Batılı ülkelerin Rus yolcu uçaklarına hava alanlarını kapatmasıyla Türkiye rotası yüz binlerce Rus vatandaşı için tek çıkış yolu oldu. Son 5 ayda İstanbul Havalimanı tam manasıyla Avrupa’nın bir numaralı aktarma noktası haline geldi.

HER GÜN 120 UÇAK

CyborNFT

Günümüzde Türk Hava Yolları (THY) başta olmak üzere Türk şirketleri Rusya’dan Türkiye’ye günde ortalama 85 uçuş gerçekleştiriyor. Hatta Rus tarafı Türkiye’den ağustos sonunda uçuşların günde 100’e çıkarılmasını talep ediyor. Türkiye’ye tek tük sefer yapabilen Rus havayolu şirketleri de hesaba katıldığında Rusya’dan Türkiye’ye her gün 120 civarında uçak gelip gidiyor.

İKİ TİP RUS YOLCU

Türkiye’ye hava ulaşımı Rus vatandaşları için neredeyse dünyaya açılan bir numaralı pencere haline gelirken yolcu profili de değişim geçirdi. Birinci kategoride tatil için gelen Rus yolcular var. Genelde Antalya yahut Bodrum istikametinde uçuyorlar. İkinci kategoride Türkiye’yi aktarma noktası olarak kullananlar var. Toplam yolcu kapasitesinin yüzde 30’luk kısmını oluşturan bu ikinci tip yolcular genelde İstanbul Havalimanı’na geliyor ve birebir gün irtibatlı uçuşlarla üçüncü ülkelere yoluna devam ediyor.

BİLET FİYATLARI ARTTI

Hava ulaşımında esaslı değişimin en dramatik tarafı ise uçak biletleri fiyatı. Moskova’dan yahut ikinci büyük kent St.Petersburg’dan İstanbul’a uçuş İstanbul-New York biletiyle neredeyse muadil. İstanbul aktarmalı değerli biletler, ikinci bir bölüm olarak Rus vatandaşları İstanbul’da günlük konut kiralamaya da teşvik etti. İstanbul’a geldiği gün üçüncü ülkeye uçuş bileti değerli olduğu için Ruslar bir-iki gün İstanbul’da oyalanmayı tercih ediyor. Kentte günlük kiralık meskenleri tutarak uçak biletini ucuzlatma yolunu arıyor. Örneğin Moskova’dan İstanbul üzerinden Roma’ya uçuş bir günde tamamlanması durumunda bilet fiyatı kişi başına bin 300 doları buluyor. İstanbul’da bir iki gün oyalanma durumunda yolcunun 200-300 doları cebinde kalıyor.

GÖÇ EDENLER DE VAR

Transit İstanbul yolcuları da ayrıyeten iki kümeye ayrılıyor. Birincisi Avrupa ülkelerinde tatil yapıp Rusya’ya geri dönenler. İkinci kategori ise Rusya’dan kaçışı seçen “ikinci beyaz göç” yolcuları. Tek istikametli bilet alan bu yolcular, yakın vakitte Rusya’ya geri dönmeyi planlamıyor.

BİLET SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Türkiye’yi transit ülke olarak kullanan Rus vatandaşları mart ayından temmuz başına kadar THY bileti almakta da önemli zorluklarla karşılaştı. Kredi kartları bloke edildiği ve Rusya’nın çıkardığı “Mir” kartı THY sistemine şimdi tanımlanmadığı için bilet satışı lakin nakit para karşılığı yapılabildi. Ödeme krizi temmuz başında son tahlile kavuştu. Rus “Mir” kartının Türkiye’deki sisteme tanımlanmasıyla Ruslar yalnızca İstanbul, Antalya, Bordum yahut Ankara değil üçüncü ülkedeki sonuncu noktaya kadar biletini kestirir hale geldi.

RUSLARIN ÖTEKİ ÇIKIŞ YOLLARI

Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara katılmayan Türkiye, Rus vatandaşlarının dünyaya açılan en değerli durağı haline gelirken bu rolü daha düşük kapasiteyle üstlenen birkaç ülke daha var. Bunlar sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan, Mısır, Ermenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan. Lakin yedi ülkenin toplamı dünyaya açılan Rus turistin lakin yüzde 15’ini oluşturuyor. Yaklaşık yüzde 85’i Türkiye üzerinden öteki ülkelere gidiyor.

GECE VE ÖĞLENDEN SONRA YOĞUNLUĞU

Türkiye’ye en fazla uçuş gece saatlerinde yapıldığı için Moskova’da THY’nin üst seçtiği Vnukova Havalimanı’nda gece izdihamı yaşanıyor. 2:00 ile 5:00 ortasında birkaç dakika ortayla her gece ona yakın uçak kalkış yaptığı için binlerce yolcu valizleriyle uzun kuyruklar oluşturuyor. Bu saatlerde Vnukova Havalimanı Türkiye’deki bir havalimanını anımsatmaya başlıyor. Emsal görünüm öğlen saatlerinde 14:00 ile 17:00 ortasında gözleniyor. Yoğunluk, uçuşları gösteren dijital ekranlardan da izlenebiliyor. Günün belirli saatlerinde neredeyse 5 dakikada bir Türkiye istikametinde uçak kalkıyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.