STERLIN
29,5130
DOLAR
23,3734
EURO
25,3894
ALTIN
1.478,15
BIST
5.492,45
SON DAKİKA
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Putin’den flaş Çin açıklaması: Askeri ittifak oluşturmuyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile askeri ilişkilerinin ileri boyutta olmadığını söyleyerek, “Çin ile askeri ittifak oluşturmuyoruz” dedi.

Putin’den flaş Çin açıklaması: Askeri ittifak oluşturmuyoruz
CyborNFT
26.03.2023 17:35
0
A+
A-

Putin’den flaş Çin açıklaması: Askeri ittifak oluşturmuyoruz
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile askeri ilişkilerinin ileri boyutta olmadığını söyleyerek, “Çin ile askeri ittifak oluşturmuyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus devlet televizyonuna verdiği röportajda, Çin ile ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Özellikle stratejik yakınlık kurdukları Çin ile askeri işbirliği alanında önemli adımlar kaydettiklerini ancak bunun askeri ittifak boyutunda olmadığını ima eden Putin, “Askeri-teknik alanda işbirliği yapıyoruz ve bunu gizlemiyoruz. Her şey şeffaf. Burada gizli bir şey yok. Askeri alanda işbirliği yapıyoruz, askeri tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. Her şeyi şeffaf bir şekilde sürdürüyoruz. Ancak bu askeri ittifak değil. ABD ne yapıyor? Daha da fazlasını yapıyorlar. Bu da batılı analistler için Batı’nın yeni eksenli ittifak kurma gerekliliğini konuşmaları için bir sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

CyborNFT

Kendilerine karşı batılı ülkelerin daha küresel bir NATO ittifak geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Putin, “Özellikle 2022 yılında küresel bir NATO oluşturmaya çalışarak yeni bir mihver ittifakı oluşturma planı üzerinde anlaştılar. Orada Asya-Pasifik ülkeleriyle ilişkilerini geliştirecekleri açıkça beyan edildi. Dahası, bu konseptte küresel NATO’ya katılacak ülkeler sıralanıyor. Listede Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Kore de bulunuyor. Bu yılın başında İngiltere ve Japonya karşılıklı şeffaflık ve yeni askeri alanda işbirliğinin oluşturulması ve ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzaladılar” dedi.

Avrupalı analistlerin Almanya, İtalya ve Japonya’nın yeni bir ittifak kurma çalışmaları yürüttüğünü kendilerinin değil batılı analistlerin dile getirdiğini belirten Putin, “Kaldı ki Batı’nın Almanya ile İtalya’daki faşist rejimler ve militarist Japonya’nın yeni bir mihver ittifakı kurmaya başladığını biz değil, batılı analistlerin kendileri söylüyor” şeklinde konuştu.

Ülkesinin Çin ile ilişkileri artarken Rus ekonomisinin Çin’e bağımlılığının arttığı yönündeki iddiaları yalanlayan ve Avrupa ülkelerinin Çin ekonomisine bağımlılığının daha fazla olduğunu öne süren Putin, “Avrupa ekonomisinin Çin’e bağımlılığı Rus ekonomisinden daha fazla artıyor. Yani aslında söylediklerinin tam tersi oluyor, dolayısıyla kendilerini düşünsünler” yorumunda bulundu.

Çin ile ilişkilerinin güçlü temellere dayandığını ancak bu ilişkileri geçmişten beri bozmak isteyenlerin de bulunduğunu söyleyen Putin, “On yıllar boyunca Çin’in Sovyetler Birliği ve sonra da Rusya ile arasını bozmayı isteyenler oldu. Nasıl bir dünyada yaşadığımızı biliyoruz. İlişkilerimize ve ilişkilerimizin son yıllarda ulaştığı seviyeye çok değer veriyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde Ukrayna’dan ilhak edilen Mariupol kentine ziyaret gerçekleştiren Putin, bu ziyaretin amacını da anlatarak, “Orada çalışmaların nasıl yürüdüğünü, restorasyon ve yeni konut inşa programlarının nasıl ilerlediğini görme zamanıydı. Burada çalışmalar devam ediyor ve uzmanlarla bu konuları ele aldık” dedi.

Mariupol kentinde tek başına aracıyla şehir turu yaparken neler hissettiği sorusuna yanıt veren Putin, “İhlal edilen tek şey emniyet kemeri takmadan seyahat etmekti. Ancak bu koşullarda emniyet kemeri takmamak araçtan (olağanüstü durumlarda) hızlıca inebilmek için daha önemlidir” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.