SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Putin’den Batı’ya ‘tahıl’ reaksiyonu: Erdoğan ile görüşeceğim

Putin’den Batı’ya ‘tahıl’ reaksiyonu: Erdoğan ile görüşeceğimRusya başkanı Putin, tahıl mutabakatındaki rolünden dolayı Türkiye’yi övdü. Ukrayna …

Putin’den Batı’ya ‘tahıl’ reaksiyonu: Erdoğan ile görüşeceğim
Akacan The Mall
08.09.2022 07:38
0
A+
A-

Putin’den Batı’ya ‘tahıl’ reaksiyonu: Erdoğan ile görüşeceğim
Rusya başkanı Putin, tahıl mutabakatındaki rolünden dolayı Türkiye’yi övdü. Ukrayna’dan taşınan tahılın en fakir ülkeler yerine güçlü ülkelere ulaştırıldığı eleştirisini yapan Putin, İstanbul’da varılan muahedeyi Erdoğan ile haftaya ele alacağını söyledi.

Ukrayna savaşı yüzünden Batı başkentleriyle diyaloğu büsbütün kesilen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Japon Denizi kıyılarında kendi düzenlediği Doğu Ekonomik Forum toplantısı üzerinden Batı’ya ve Türkiye’ye yeni bildiriler verdi. Türkiye’nin Ukrayna krizinde yeri doldurulamaz arabulucu rolü üstlendiğini övgüyle anlatan Rusya önderi, birebir vakitte 22 Temmuz’da İstanbul’da Rusya, Türkiye, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ortasında varılan tahıl koridoru mutabakatının planlandığı üzere işlemediğini ve gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Putin, tahıl koridoru sıkıntısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 15-16 Eylül tarihlerinde Özbekistan’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) doruğunda ele almayı planladığını da ekledi.

TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Akacan The Mall

Doğu Ekonomik Forum toplantısında kürsüye çıkan Putin’in birinci ele aldığı bahislerden birisi tahıl muahedesi oldu. Temmuz ayında Türkiye ve BM Genel Sekreteri arabuluculuğunda yapılan dörtlü mutabakatın metniyle mutabakatın hayata geçirilişi ortasında farklılıklar oluştuğunu belirten Putin, “Özellikle Türkiye’nin büyük uğraş ve gayretleriyle yapılan tahıl koridoru mutabakatı, pratikte çok farklı işledi. Masada BM, tahılın gelişmekte olan ülkeler ve bilhassa Afrika kıtasını açlıktan kurtarmak için gerekli olduğunu ısrarla söylemişti. Ukrayna limanlarından 87 gemiyle yaklaşık 2 milyon ton tahıl taşındı. Yalnızca 60 bin tonu açlıkla karşı karşıya olan ülkelere ulaştırıldı. Tahılın aslan hissesi Rusya’ya yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tahıl muahedesi mevzusuyla Ukrayna krizini Şanghay İşbirliği Örgütü doruğunda görüşmeyi planlıyorum. Rusya gerekirse tahılın Avrupa’ya taşınmasını engelleyebilir” dedi. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya da “Batılı ülkeler, çeşitli pürüzler çıkartarak, muahedenin Rusya’yı ilgilendiren kısmını hayata geçirmedi. Tahıl mutabakatı 4 aylık müddetle yapıldı. Kasım ayında Rusya mutabakattan büsbütün çekilebilir” dedi.

UKRAYNA REDDETTİ

Putin’in savlarına yanıt veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba “Ukrayna’dan ayrılan gemilerin üçte ikisi Asya, Afrika ve Ortadoğu’ya tahıl götürdü” dedi. Kuleba, tahıl koridoru sayesinde buğday fiyatlarının en az yüzde 5 gerilediğini de belirtti.

AVRUPA’YA GÜÇ MESAJI

Rusya ile Avrupa ortasındaki güç krizine de değinen Rusya başkanı Putin, Avrupa güç piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeleri Batılı ülkelerin yarattığını öne sürdü. Putin, “Şimdi de Rusya güç kaynaklarına üst fiyat limitinden kelam etmeye başladılar. Buradan ilan ediyorum. Rusya kimseye düşük fiyattan ne petrol ne de doğalgaz satacak” dedi. Putin, Almanya üzerinden gaz taşıyan ‘Kuzey Akım-2’ boru sınırı devreye sokulduğu takdirde güç sorunlarının çözüleceğini de kelamlarına ekledi.

REFERANDUM SİNYALİ

Öte yandan Rusya’nın iktidardaki partisi Birleşik Rusya, ülkede Ulusal Birlik Günü olarak kutlanan 4 Kasım’da, ele geçirilen Ukrayna topraklarında referandum düzenlenmesini teklif etti. 4 Kasım’ın referandumlar için “doğru tarih” olduğunu belirten parti Genel Sekreteri Andrey Turçak “Donestk, Lugansk ve öteki Rus kentleri ana vatana dönecek. Rus dünyası bütünlüğünü yine kazanacak” dedi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.