STERLIN
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
SON DAKİKA
Macaristan AB’nin Ukrayna’ya yönelik 18 milyar euroluk destek paketini veto etti
Kosova’nın kuzeyinde patlama ve silah sesleri! Seçim görevlilerine ve polise ses bombalı saldırı
İngiltere Kralı Charles’a ikinci yumurtalı saldırı
Özge Ulusoy’dan duygulandıran paylaşım! – KIBRIS HABER
Tarım Bakanlığı’ndan Mustafa Naimoğulları’nın açıklamasına yanıt! – KIBRIS HABER
Bütçeler onaylandı! – KIBRIS HABER
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan Masha Amini protestolarını planlı terör
Hırvatistan’da Mig-21 savaş uçağı düştü
Almanya’da bıçaklı saldırıya uğrayan 14 yaşındaki Türk çocuğu hayatını kaybetti
Metin Feyzioğlu; “500 yataklı hastanenin temeli atılacak”! – KIBRIS HABER
Hamile taklidi yapan kadının karnından çıkanlar hayrete düşürdü…
Özer; “Mesarya hak ettiği her şeyi almak zorunda” – KIBRIS HABER
Amcaoğlu; “Gerçekçi ve gerek kısa sürede, gerekse orta vadede hayata geçirilebilecek proje çalışmaları yaptık”! – KIBRIS HABER
Ataoğlu; “Turizmde farkındalık yaratılıyor” – KIBRIS HABER
Nidai Güngördü, Girne Çarşı Merkezi’ni ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Gardiyanoğlu; “Biz kendimize güveniyoruz, proje bizim işimizdir”! – KIBRIS HABER
Metin Feyzioğlu, Maliye Bakanı Alişan Şan’ı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
İngiliz istihbaratı: Rus uçaklarının Ukrayna üzerindeki sorti sayısı azaldı
Lefkoşa ve Aydınköy’de uyuşturucu madde tasarrufundan 3 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
KKTC Merkez Bankası 2022 üçüncü çeyrek bülteni yayımlandı! – KIBRIS HABER
“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” sempozyumu! – KIBRIS HABER
Çin’de Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor! Bir kritik karar daha…
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’den dikkat çeken sözler: “Masada olmazsanız menüde olursunuz”
Antalya turizminde rekor
Marketlerden ‘fahiş fiyat’ soruşturmasında sözlü savunma
Bakan Bilgin: Geçtiğimiz yıl izlediğimiz asgari ücret politikası fevkalade önemlidir
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Yılbaşından itibaren iyileşme hızlanacak
İsrailli iş heyeti, İstanbul’da Türk ihracatçılarla bir araya geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (06.12.2022)
Kim ve Trump ilişkisindeki gizli şirket ortaya çıktı…

Putin doğalgaz silahını çekti

Putin doğalgaz silahını çektiUkrayna savaşında Batılı ülkelerin Kiev idaresine yaptığı silah yardımları yüzünden istediğini elde etmekte zorlanan …

Putin doğalgaz silahını çekti
CyborNFT
27.07.2022 07:36
0
A+
A-

Putin doğalgaz silahını çekti
Ukrayna savaşında Batılı ülkelerin Kiev idaresine yaptığı silah yardımları yüzünden istediğini elde etmekte zorlanan Kremlin Avrupa’ya doğalgaz silahını çekti. Alman iktisadını çökertmek isteyen Putin idaresi bu ülkeye sevkıyatı yüzde 20’ye indirdi.

Rus devlet şirketi Gazprom, 27 Temmuz gece yarısından itibaren “Kuzey Akım-1” doğalgaz boru çizgisi üzerinden Almanya’ya yalnızca yüzde 20 kapasitede gaz pompalanacağını duyurdu. Rusya’nın aldığı bu karar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini alarma geçirirken Rusya’daki güç uzmanları esprili bir lisanla, “Moskova, bundan bu türlü Ukrayna krizi çözülene kadar Avrupa’ya yalnızca çakmakları doldurmaya yetecek gaz verecek” demeye başladı. Rusya’nın doğalgaz silahını devreye sokmasının başta Almanya iktisadı olmak üzere tüm AB ülkelerinde önemli ekonomik sakinliğe yol açacağı kestirim ediliyor.

GEREKÇE YAPTIRIMLAR

CyborNFT

Moskova, Avrupa’ya doğalgaz savaşı açarken, Batı’nın yaptırımlarını da kararına münasebet gösterdi. Yaklaşık iki ay evvel AB’nin Rusya’ya yönelik uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Gazprom şirketi tarafından boru sınırına gaz pompalayan Alman Siemens marka dev türbin, tamir ve bakım için Siemens şirketinin Kanada’daki fabrikasına gönderilmişti. Tamir edilen türbin, yaptırımlara takıldığı ve Rusya’ya bir türlü dönemediği için Moskova geçen ay birinci adımı atarak Avrupa’ya gaz sevkıyatını yüzde 40 civarında düşürmüştü.

MOSKOVA’NIN BAHANESİ

İlk alarm zilinin çalmasıyla Siemens şirketinin bakımını yaptığı türbinin Rusya’ya iade edilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle iki gün evvel boru sınırına doğalgaz pompalayan türbin Rusya’ya sertifika dokümanıyla geri iade edildi. Fakat Moskova, iade edilen türbinin sertifika dokümanını yetersiz ilan etti. Rusya, tıpkı vakitte ‘Kuzey Akım-1’ boru sınırında kullanılan ikinci Siemens marka türbin de devre dışı kaldığı için sevkıyatı yüzde 20 düzeylerine indireceğini ilan etti. Öte yandan Avusturya ülkedeki Gazprom’a ilişkin Haydah yeraltı doğalgaz deposunu millileştirdi. Bu deponun kış için hazırlanması misyonunu RAG Austria AG şirketine verdi.

ZELENSKİ: BOYUN EĞMEYİN

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkıyatında önemli kısıtlamaya gitmesi Avrupa’da bomba tesiri yarattı. Avrupa gaz piyasasında bin metreküp doğalgaz fiyatı birkaç saat içinde 2 bin dolar düzeyini aştı. Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski de Batılı ülkelere güç krizi karşısında “Putin’e boyun eğmeyin” davetini yaptı. Zelenski, “AB, bir an evvel Rusya’ya daha kapsamlı yaptırımlar ilan etmeli. Ukrayna’ya da silah yardımını arttırmalı” açıklamasını yaptı.

HEDEF ALMAN EKONOMİSİ

Rusya’nın Almanya’ya günlük gönderdiği doğalgaz ölçüsünü 67 milyon metreküpten 33 milyon metreküpe düşürmesi ile Moskova’nın, Alman iktisadını çökertmeyi hedeflediği konuşulmaya da başlandı. Kremlin’de Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkesi Almanya iktisadında başlayacak sakinliğin geride kalan AB ülkelerine de yansıyarak ayrışmalara neden olacağı hesapları yapılıyor.

AVRUPA BU TÜRLÜ ÇIKIŞ ARIYOR

Rus doğalgazı konusunda yaşanan düşünce kimi tedbirlerin alınmasını kaçınılmaz kılıyor. Birtakım ülkeler şimdiden adım atmaya başladı:

1- NÜKLEER VE KÖMÜR REVAÇTA: AB ülkeleri Rus doğalgazının kesilmesinin yaratacağı boşluğu doldurma uğraşına girerken oluşan tablo bilhassa nükleerden çıkışın yavaşlayabileceğini gösteriyor. Gerekmesi halinde petrol ve kömürün daha fazla kullanılması da gündemde.

2- FRANSA CEZA KESECEK: Fransa, tasarruf tedbirlerini devreye sokmaya başladı. Gece 01:00-6:00 ortasında elektrikli reklam panolarına yasak geliyor. Dükkânların klima ya da ısıtma sistemleri çalışırken kapılarını açık tutmaları da yasaklanacak. Yasaklara uymayanlara 750 Euro’ya (13 bin 560 TL) kadar ceza kesilebilecek.

3- KAMUDA TASARRUF: Tasarruf tedbirleri çerçevesinde bilhassa sanayi ve kamu bölümünün örnek olması hedefleniyor. Kamu binalarında ısıtmanın ortam ısısının 19 dereceye düşmesi, klimanın ise lakin ortam ısısının 26 dereceye ulaşması halinde kullanılması bedellendiriliyor. Kullanılmayan elektrikli aletlerin büsbütün kapatılması, binaların gece ışıklandırılmaması da gündemde.

4- BİREYLERE DE MİSYON DÜŞÜYOR: Tasarruf tedbirlerinin en son bireylere yansıtılması öngörülse de onlardan da beklentiler var. Konutlardaki ısının tasarruf mantığıyla ayarlanması bunların başında geliyor.

5- YAŞLILAR GÜNEYE GİTSİN: En enteresan tasarruf tekliflerden biri geçtiğimiz aylarda Almanya’dan geldi. Seyahat Acentaları Derneği (VUSR) Lideri Marija Linnhoff, Alman emeklilerin tüm soğuk ayları güney ülkelerinde geçirmesini önerdi.

AB, RUSYA’YA KARŞI ZAR SIKINTI ANLAŞTI

Doğalgazı baskı ögesi olarak kullanan Rusya’nın kış aylarında bariz seviyede ya da tam kesintiye gitmesi durumunda zorda kalmamak için tedbir almaya çalışan Avrupa Birliği ülkeleri, gönüllülük bazında yüzde 15’lik kesinti konusunda anlaştı. AB Komisyonu’nun önerisi muafiyetler ve sapmalarla sulandırılsa da Brüksel varılan uzlaşının Rusya’ya karşı “birlik mesajı” niteliğinde olduğu görüşünde. Birtakım üye ülkelere tanınan muafiyetlerle 45 milyar metreküpe denk düşen tasarruf maksadına ulaşılıp ulaşılamayacağı şimdiden tartışma konusu oldu. Kurulun önerdiği, gerekmesi halinde kesintinin mecburî hale getirilmesini sağlayacak düzenek da üye ülkelerin çıkarları gözetilerek zorlaştırıldı.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.