STERLIN
29,4609
DOLAR
23,3628
EURO
25,2252
ALTIN
1.475,50
BIST
5.586,62
SON DAKİKA
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER

Pilidu: Güney Kıbrıs’ın 2026’da Afrodit yatağından doğal gaz ihraç etmesini bekliyoruz

Pilidu: Güney Kıbrıs’ın 2026’da Afrodit yatağından doğal gaz ihraç etmesini bekliyoruz
CyborNFT
04.05.2022 19:45
0
A+
A-

Rum Enerji Bakanı Nataşa Pilidu, Güney Kıbrıs’ın “Afrodit” yatağından 2026 yılında doğal gaz ihraç etmesinin beklendiğini söyledi.

Alithia gazetesinin manşetten yer verdiği habere göre Pilidu, altyapılarla ilgili birçok seçenek bulunduğunu ve bunlardan birinin “Kıbrıs’ın doğal gaz yataklarının”, İsrail’le birlikte veya İsrail’den ayrı bir şekilde, Mısır’a yönelik boru hatlarıyla birbirine bağlanması olduğunu ifade etti.

Çeşitli doğal gaz yataklarından, Mısır’daki altyapılara yönelik boru hatlarına sahip olan şirketlerle temaslar gerçekleştirildiğini de belirten Pilidu, şirketler tarafından yapılan görüşmelerin de ileri safhada bulunduğunu, çünkü şirketlerin de, altyapıların ortaya konulan zaman takvimleri içerisinde (3-4 yıl içerisinde) geliştirilebilmesi için, sürece dâhil olmaları gerektiğini söyledi.

Birincil hedefin, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki 12’nci parselde yer alan “Afrodit” yatağından doğal gaz ihraç edilmesi olduğunu dile getiren Pilidu, hem Glafkos yatağı, hem de ENI-Total konsorsiyumunun sondajlarının sonuçlarının büyük öneme sahip olacağını ifade etti.

CyborNFT

Pilidu’nun açıklamalarının Rum Meclisi Ticaret Komitesinin toplantısının ardından yapıldığını yazan gazete, Pilidu’nun yaptığı açıklamada, enerjiden sorumlu AB komiserine gönderdiği mektupla, Güney Kıbrıs’ın, doğal gaz yataklarına sahip olan bir Doğu Akdeniz ülkesi olarak, AB’nin enerji meselelerindeki önemli pozisyonunu analiz ettiğini belirtti.

Pilidu, AB Enerji Komiseriyle bir hafta önce yaptığı ve çok yapıcı olarak nitelendirdiği telekonferansta, Güney Kıbrıs’ın muhtemel rolüyle ilgili detaylı yazılı planların sunulmasının istendiğini de söyledi.

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK BORU HATTI ZOR BİR GİRİŞİM”

Avrupa Birliği doğal gaza ihtiyaç duyarken, Güney Kıbrıs’ın kendi doğal gaz yataklarını değerlendirip değerlendirmeyeceği konusundaki bir soruya ise “çabanın bu olduğu” yanıtını veren Pilidu, Türkiye’ye yönelik boru hattının oldukça zor bir girişim olduğunu ve bunun teknik ve ekonomik zorluklarla birlikte, diğer boru hatlarının karşı karşıya kaldığı aynı problemlerle karşılaşmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

Bahsedilen zaman takvimleri içerisinde, Güney Kıbrıs’tan doğal gaz ihraç edilmesi için başlıca hedefin Afrodit yatağı olduğunu dile getiren Pilidu, Güney Kıbrıs’ın yataklarına ne kadar çok teyit edilmiş doğal gaz miktarı eklenirse, yatakların geliştirilmesinin de o kadar kolay olacağını ifade etti.

Dolayısıyla hem “Glafkos” yatağıyla ilgili sonuçların, hem de ENI-Total konsorsiyumunun yaptığı sondajların sonuçlarının “resmin tamamı açısından büyük öneme sahip olacağını” dile getiren Pilidu, kalkınma senaryosunun elle tutulur olduğunu, bununla birlikte 5’inci parseldeki sismik araştırmaların da yaza kadar başlamasının beklendiğini dile getirdi.

Programın hızlandırılmasına dair niyet olduğunu da söyleyen Pilidu, programı daha detaylı bir şekilde ele alabilmek için 13 Mayıs’ta Chevron şirketiyle görüşme yapacaklarını sözlerine ekledi.

PELEKANOS 3+1 GÖRÜŞME HAKKINDA KONUŞTU

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Marios Pelekanos ise açıklamasında, enerji güvenliği ve Rus doğal gazına olan bağımlılıktan kurtulmanın, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Dışişleri Bakanlarının, ABD Dışişleri bakanının da katılımıyla gerçekleştirecekleri 3’lü görüşmenin gündeminin üst sıralarında bulunacağını söyledi.

“Kıbrıs bölgesinin bu meseleye gerek doğal gaz yatakları gerek de elektrik bağlantılarıyla katkıda bulunabileceğini” ifade eden Pelekanos, 4 ülkenin işbirliğini önemli olarak nitelendirerek, bunun Doğu Akdeniz bölgesindeki güvenlik ve istikrarın korunması da amaçlanarak, daha da güçlendirileceğini söyledi.

3+1 görüşmeyle ilgili detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade eden Pelekanos, bunun muhtemelen mayıs ortasında gerçekleştirileceğini ve görüşmenin ev sahipliğini ise Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in yapmasının beklendiğini dile getirdi.

Gazete, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Dışişleri Bakanlarının Washington’a mı seyahat edeceklerinin, yoksa telekonferans yöntemiyle mi görüşeceklerinin belirsizlikte olduğunu da ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.