STERLIN
20,7510
DOLAR
18,5833
EURO
18,2131
ALTIN
1.023,29
BIST
3.553,85

Petrol, ABD’deki düşük stokların tesiriyle yükseldi

Petrol, ABD’deki düşük stokların tesiriyle yükseldiPetrol fiyatları, ABD’de motor yakıtı stoklarının 2013’ten bu yana en düşük düzeye geldiğini …

Petrol, ABD’deki düşük stokların tesiriyle yükseldi
CyborNFT
25.05.2022 07:23
0
A+
A-

Petrol, ABD’deki düşük stokların tesiriyle yükseldi
Petrol fiyatları, ABD’de motor yakıtı stoklarının 2013’ten bu yana en düşük düzeye geldiğini gösteren bilgilerin tesiriyle yükseliş kaydetti.

Petrol piyasası, ABD stok bilgileriyle fiyatlamalara taraf vermeye çalışıyor.

ABD’de motor yakıtı stoklarının sürüş dönemi olarak bilinen ağır araç kullanımı devri için 2013’ten bu yana en düşük düzeyde olduğunu gösteren bilgilerin akabinde ABD ham petrolü 111 dolara yükseldi. Evvelki iki günde ABD ham petrolünde gerileme yaşanmıştı.

CyborNFT

Brent petrol de yüzde 1 yükselişle 114 doların üzerini gördü.

Petrol piyasasında ABD bilgileri ile birlikte AB’deki Rus petrolüne ait ambargo teşebbüsleri de fiyatlamalar üzerinde tesirini sürdürüyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği (AB) Komitesinin Rusya’ya yönelik hazırladığı 6. yaptırım paketini gündeme almaması için AB Kurulu Lideri Charles Michel’e mektup yazdı.

Orban mektubunda, akaryakıt fiyatlarının yüzde 55-60 artarak son 40 yılın tepesine ulaştığını belirterek, kelam konusu yaptırımların yürürlüğe girmesi durumunda Macaristan’da önemli krize neden olacağını ve ülkesinin güç güvenliğini tehlikeye atacağını belirtti.

Orban, hükümetinin, AB’nin Rusya’ya karşı bugüne kadar masaya getirdiği tüm yaptırım teklifini kabul ettiğini ancak 30-31 Mayıs’taki AB Kurulu’nda gündeme getirilmesi planlanan yeni yaptırım paketini kabul etmeyeceğini söyledi.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Kimi üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Artık, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru çizgisiyle taşınan ham ve rafine Rus petrol eserleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” tabirlerini kullanmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.