STERLIN
20,7581
DOLAR
18,5832
EURO
18,2049
ALTIN
1.023,31
BIST
3.553,85

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indiABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti dünya gündeminin birinci sırasına yerleşti. Pelosi …

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi
CyborNFT
02.08.2022 18:22
0
A+
A-

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi
ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti dünya gündeminin birinci sırasına yerleşti. Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi. Uçuş trafiğini canlı olarak yayımlayan internet sitesinde Pelosi’nin uçağını 100 bine yakın kişi takip etti….

Küresel piyasalarda tüm dikkatler ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yapacağı ziyarete çevrildi. Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi.

Pelosi’nin bu ziyareti, 1997’den beri adaya yapılan en üst seviye ABD ziyareti oldu.

CyborNFT

Liberty Times’ın haberine nazaran Pelosi Tayvan başkanı Tsai Ing-Wen ile görüşecek.

ABD’li yetkililer ziyaretin Tayvan siyasetlerinde bir değişiklik manasına gelmediğini Çin’e bildirdi. Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby “Pekin idaresinin uzun vakittir süregelen ABD siyasetiyle uyumlu bir ziyareti krize çevirmesi ya da bunu saldırgan bir askeri faaliyete mazeret olarak kullanması için sebep yok” açıklamasını yaptı. Çin ise Pelosi’nin ziyaretinin “ağır sonuçlar yaratacağını” belirtiyor.

ABD uçak gemisi Tayvan’ın güneyinde

Pelosi’nin Ada’yı ziyaret edeceği savlarının akabinde geçen hafta başında harp filosuyla Singapur’dan ayrılarak kuzeydoğu istikametinde hareket ederek Güney Çin Denizi’ne gelen Ronald Reagan savaş gemisinin Tayvan’ın güneydoğusunda seyrettiği bildirildi.

ABD Donanma Enstitüsüne bağlı USNI News haber sitesi, Pasifik’teki 7. Filo’ya bağlı vazife yapan geminin, dün, Filipinler’deki San Bernadino Boğazı’nı geçerek Filipinler Denizi’ne açıldığını kaydetti.

Site, gemiye, amfibi deniz piyadelerini taşıyan bir amfibi hamle gemisi Tripoli’nin eşlik ettiği bilgisini paylaştı.

Ziyaret haberleri ABD-Çin ortasında tansiyonu artırmıştı

Pelosi’nin seyahat kapsamında Tayvan’ı ziyaret edeceğine ait söylentiler, ABD-Çin bağlantılarında tansiyona sebep olmuştu.

Çin Savunma Bakanlığı, bu hafta içinde yaptığı açıklamada, Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği ihtarında bulunmuş ve “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak.” sözünü kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı da mümkün ziyaretle ilgili, “Her çeşit olasılığa hazırlıklıyız. Şayet ABD tarafı ziyarette ısrar ederse, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için güçlü ve kararlı önlemler alacağız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Meclis Lideri’nin resmi internet sitesinde ziyaret programına ait yayımlanan açıklamada, Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan seyahatin durakları ortasında Tayvan’a yer verilmemişti.

Nisan’da planlanan ziyaret iptal edilmişti

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” unsurunun tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ihtarında bulunmuştu.

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olacak. Daha evvel, 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.