STERLIN
22,8559
DOLAR
18,6408
EURO
19,6351
ALTIN
1.075,92
BIST
5.005,30
SON DAKİKA
7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?
Takasın yankıları sürüyor: ‘ABD bunun bedelini ağır ödeyecek’
Yusufeli su altında kalıyor
Fenerbahçe Salernitana hazırlık maçı ne vakit saat kaçta? Fenerbahçe hazırlık maçı hangi kanalda, şifreli mi? İşte canlı yayın bilgileri
Özersay’dan hükümete sert eleştiri! – KIBRIS HABER
İktisat ve siyaset gündemi – 10 Aralık 2022
Resmi Gazete’de bugün (10.12.2022)
Bankaların özkaynaklarındaki döviz konumu hissesinde üst hudut indirimi
İngiltere, Kylian Mbappe’yi durdurabilecek mi? Fransa takımında sürpriz var mı? Dünya Kupası iddaa oranları…
AP Lider Yardımcısı Eva Kaili gözaltına alındı
AB nezaretinde skandal! Mültecilere kafeste insanlık dışı muamele
Tekrar kızdırdılar
ABD’li ve Rus yetkililer İstanbul’da görüştü
Almanya hükümeti AfD ilişkisine dikkat çekti
BM ve AB’den Tahran’a ‘idamları durdur’ daveti
Dendias’tan yeni temelsiz argümanlar
Yunanistan’da ‘istihbarat’ yasası hengamesi
Milyonda bir görülüyor! ‘Katı Kişi Sendromu’na yakalandı
Fenerbahçe ile Adana Demirspor ortasındaki Samet Akaydın pazarlığına zarurî rötar
‘Enflasyondaki düşüşü fırsata çevirebiliriz’
Togg’un şarj üniteleri sitelere kurulacak
Türkiye’den Amerika’ya otobüs ihraç ediyor
Global iktisatta ‘kötüleşme’ uyarısı
Vergi incelemelerinde 1 milyon gayesine ulaşıldı
‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
İnşaat gereçleri ihracatında düşüş
Yellen: Sigortayla ilgili prosedüre münasebet yok
‘Ticaretin geleceği dizaynla ve inovasyonla şekillenecek’
Rakibini 1.2 milyar dolara satın aldı
200 bini aşkın futbolsever Dünya Kupası diye FIFA 23 izledi | Lionel Messi’nin ülkeye girişini yasaklayalım

PAGEV/Eroğlu: Endüstride arsa hissesi fiyatları yüzde 150 arttı

PAGEV/Eroğlu: Endüstride arsa hissesi fiyatları yüzde 150 arttıKapasite kullanım oranları yüzde 80-85’e dayanırken sanayi bölümü yatırım yapmak …

PAGEV/Eroğlu: Endüstride arsa hissesi fiyatları yüzde 150 arttı
CyborNFT
02.09.2022 12:22
0
A+
A-

PAGEV/Eroğlu: Endüstride arsa hissesi fiyatları yüzde 150 arttı
Kapasite kullanım oranları yüzde 80-85’e dayanırken sanayi bölümü yatırım yapmak için hem yeni arsa bulamıyor hem de yüzde 150 artmış arsa maliyetleriyle karşılaşıyor. PAGEV Lideri Yavuz Eroğlu, “Büyümenin  önündeki en büyük pürüzlerden biri,…

CEMRE IŞIK KARACA

İhracatla üretimini artıran endüstrici, yüzde 80’lere dayanan kapasite oranıyla birlikte yeni fabrika yatırımına yönelmek istiyor lakin yer sorunu tabir yerindeyse kâbusa dönüşmüş durumda. Sanayi yerleri, konut fiyatlarıyla yarışıyor. İşletme sermayesinin değerli kısmını yere, toprağa yani ranta yatırmak zorunda kalıyor.

CyborNFT

“Birileri işi ranta çeviriyor”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Lideri Yavuz Eroğlu, toplam alan içinde sanayi arsa hissesinin Almanya’da yüzde 4,5 iken Türkiye’de yalnızca binde 3 olduğunu ve bu sebeple fiyatların yüzde 150 arttığını söyledi.

Eroğlu, “Türkiye genelinde sanayi binalarının metrekare başına ortalama ünite bedelleri son 1 buçuk yılda en az yüzde 54 arttı. Büyümek isteyen endüstrici, astronomik arsa fiyatları yüzünden yatırımda tıkandı. Türkiye’nin süratli kalkınmasının önündeki en büyük pürüzlerden biri, sanayi yeri arzındaki yetersizlik. Arz talebi karşılayamıyor. Arz-talep istikrarı olmayınca da birileri durumu fırsat görüp, sanayi emlakını spekülasyonla yatırım aracı üzere kullanarak işi ranta çeviriyor” dedi.

“Kredi bulamayınca arsa yatırımı yapıyorlar”

İhracat pazarlarına yönelik talebi karşılamak için endüstricinin, yeni yatırımlara yönelmek istediğini lisana getiren Eroğlu, “Uluslararası piyasalarda para siyasetleri sıkılaşıp, faiz artışlarıyla birlikte değerli hale gelince finansmana erişmek de zorlaşıyor. Yurt içinde bankaların faizleri yüzde 30-50 bandında. Vadeler de bu türlü kısayken firmalar ya talebi karşılayamayıp müşteri kaybediyor, ya da çok yüksek faizli ve proje müddetine yetmeyecek kadar kısa vadeli kredilerle çalışıp risk almak zorunda kalıyor.

Hatta birtakım firmalar daha fazla risk alarak, kredi bulamayınca işletme sermayelerini arsa yatırımlarında kullanmak zorunda kalıyor. Bu durumda firmaların hammadde, güç ödemeleri ve müşteriye açtığı vadeler kasvete giriyor. Bu sebeple iflas eden firmalar oluyor” halinde konuştu.

“Sanayi alanlarını en az 10 kat artırmalıyız”

Ülkede sanayi için ayrılan alanın, toplam alanın yalnızca binde 3’ü düzeylerinde kaldığının altını çizen Eroğlu, mevcut sanayi alanlarının artırılması gerektiğini vurguladı.

Eroğlu “Fransa’da yüzde 2,5, Almanya’da ise yüzde 4,5’a kadar çıkan sanayi arsa oranı Türkiye’de maalesef yalnızca binde 3 düzeyinde. Durum bu türlü olunca endüstrici büyümek için fabrika yapacak yer bulamıyor. Türkiye’nin ivedilikle Marmara Bölgesi başta olmak üzere gereksinim olan bölgelerde yeni planlı sanayi alanları üreterek, süratle Almanya ve Fransa üzere gelişmiş ülkelerin düzeylerini yakalaması lazım. Mevcut sanayi alanlarımızı en az 10 kat artırmalıyız” sözlerini kullandı.

TOKİ, Ulusal Emlak ya da 49 yıllığına kiralama üzere modellerin geliştirilmesine ait hususların vakit zaman gündeme taşındığını hatırlatan Eroğlu kelamlarını şöyle tamamladı: “Tarım alanları korunmalı fakat sanayi alanı üretmekte artık süratli davranmalıyız. Mevzuatı kolaylaştırmalı ve endüstricinin yatırım taleplerini acilen karşılamalıyız.” açıklamalarında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.